Zniknięte miejsce na dysku

(Subdemon) #1

Witam i o pomoc pytam,

Użyłem programu My Drivers z wszego portalu. W czasie pracy nastąpiła awaria zasilania. Po restarcie zauważyłem, że zniknęło około 700 MB miejsca na dysku. Czy ktoś wie jak przywrócić dawne sterowniki i odzyskac utracone miejsce ????

(Hokku) #2

Może warto abyś rozważył zakup UPS-a?

Na Allegro już za około 120-140 zł

http://www.allegro.pl/19166_zasilacze_a … text&buy=1

Nie wnikam w stan Twoich sterowników; myślę, że powinieneś robić czasem kopię zapasową partycji startowej na drugi dysk lub inną partycję.

Co do tego, gdzie się podziało wolne miejsce, to możliwości jest kilka:

• pliki tymczasowe

• zagubione klastry (lost clusters) i katalogi FOUND

• pliki zachowane przez system jako backup lub punkty odtwarzania (jeśli masz włączone przywracanie systemu).

• kosz.

Jeśli masz włączone przywracanie systemu, to możesz spróbować przywrócić wcześniejszy stan systemu z wcześniejszymi sterownikami (co raczej nie odda automatycznie “zagubionych” 700MB.

Jeśli dojdziesz do wniosku, że przywracanie systemu wbudowane w Windows nie jest wystarczająco pewne i skuteczne, możesz zdecydować o wyłączeniu przywracania systemu dla wszystkich partycji (zwolni to sporo miejsca, ale sam musisz dbać o okresowe kopie zapasowe systemu i wszystkich danych użytkowników).

Na pewno uznasz za ciekawe informacje, które może wyświetlić bezpłatny Treesize o “wadze” poszczególnych katalogów (folderów) na dysku:

TreeSize Free V2.1

http://www.jam-software.com/freeware/index.shtml

Być może znajdziesz dużo więcej niż tylko “utracone” 700MB.

Pliki tymczasowe możesz usunąć ręcznie, decydując co kasujesz, a co być może zostawisz. Możesz także użyć narzędzia w systemie (Porządkowanie dysku) lub inych narzędzi (np. CCleaner?).

Zagubione klastry pomoże odzyskać Scandisk. Automatycznie zachowane pliki odnalezionych klastrów znajdują się w ukrytych katalogach FOUND. W znacznej części przypadków katalogi te zawierają tylko śmieci, wśród których rzadko kiedy coś ocalisz.

Cokolwiek zrobisz, nie wpadaj w panikę.

Miłego dnia.

(system) #3

Próbowałeś sformatować dysk i postawić system ??

(Troclu) #4

jejku proponujesz formata bo kolega stracił 700mb ?? :confused:

ja proponuję oczyszczanie dysku przez właściwości dysków lub

(mysz 1) #5

Sprawdż program My Drivers ile zajmuje miejsca na dysku.

Prawdopodobnie powiększył się o kopię sterowników.

Sterowniki można pszywrócić w Menedzerze Urządzeń

(Subdemon) #6

Pierwsza porada się sprawdziła, dodatkowo odnalazłem inne zbędne katalogi dzięki temu programikowi. Hm…, formatowanie nie tak szybko.

Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych, co oznacza, że dla mnie też, ale na końcu …