Zobacz, ile tracimy przez monopol Microsoftu

Widzę że nauczyłeś się robić cytaty, gratuluje.

Już się domyśliłeś jaki jest związek logiczny ?

Bo nadal jesteś zaślepiony twórczością Bila, też kiedyś taki byłem, do czasu gdy zainstlowałem Linux wtedy zrozumiałem że może i wszystko(prawie) trzeba uruchamiać przez terminal, ale tak na prawdę jest to o wiele szybsze i łatwiejsze.

To dlaczego programy pod linux wieszają się zadziej i są szybsze ? przecież też są pisane przez firmy i ludzi. I też się czasem zawieszą ale przecież to nie jest wina Novel, Linusa, i twórców Ubuntu.

A nawet nie wiesz jak bardzo rozwiną się Ubuntu od swojej pierwszej wersji po 8.04 i zapewniam Cię że co każde pół roku widać różnicę(stabilność ilość nowych programów itp.)

A to że przedstawiłem Ci alternatywne programów, i chciałem dać ci do zrozumienia że za programy równie dobre co w windows płacimy krocie, a w linux płacimy 0, w dodatku możemy je sobie edytować bo mają otwarty kod, co w przypadku programów pod windows jest to zabronione.

Tak ale mówiłem o alternatywie programów, a tak samo alternatywne jest plugin AQQ, tlen itp.

Sugerujesz że nie mam legalnego oprogramowania ? mam, mam legalnego Linux, i jest mi z tym bardzo dobrze, przynajmniej zamiast wydawać 300zł-400zł na Windows mogę wydać to na coś innego :smiley:

A podsumowanie tego jest takie: Wszystkie programy co są napisane na Windows, mają równie dobre i stabilniejsze odpowiedniki pod Linux.

Wrócę do tematu: Windows w szkołach nie jest tylko dlatego bo państwo im za sponsorowało takie coś, też dlatego że Windows jest głównie wykorzystywany przez dzieci, w domu i nie znają innych systemów. Pamiętam jak jeszcze w gimnazjum były komputery z Windows i Linux(dla ambitniejszych) Linux niestety był zadziej wykorzystywany, bo w programie nauczania było głównie o Windows. To jak widzicie jest zamknięte koło, mniemy nadzieje że zostanie ono kiedyś przełamane.

Wy chyba nie wiecie co to znaczy monopol. Monopol mają zawsze firmy które najwcześniej zaproponowały swoje usługi w danym przedziale rynkowym w odpowiednim miejscu. Oczywiście jakość produktów ma tez niebagatelne znaczenie.

Najwcześniej powstała firma informatyczna, najlepsze i najpopularniejsze oprogramowanie. Na monopol trzeba sobie zasłużyć ciężką pracą.

Właściwie racja, trochę przesadziłem. Założmy, że na 2-3 województwa.

Tak, bo gdyby tak nie było to np. Komisja Europejska nie żądałaby odszkodowania od Microsoftu za złamanie prawa antymonopolowego.

Już nie chcę prowadzić zbyt długich dyskusji ni prowadzić wojny na argumenty. Tak czy owak wiadomo- MS ma monopol a to jest dla nas- konsumentów zjawisko po prostu złe.

może sparafrazuję:

kordixx postawił tezę, że producenci oprogramowania piszą je tylko na najpopularniejszy obecnie system jakim jest windows. Linuks natomiast ma mało użytkowników.

Ja mu odpowiedziałem, że ta sytuacja, nie jest bezpośrednio winą microsoftu, tylko wynika z działań tych INNYCH firm.

Twój komentarz natomiast do tego to test szybkości gry na win xp i na linuksa który wskazuje, że na linuksie gra działa szybciej.

Nie, nie rozumiem jak się ma Twoja wypowiedź do mojego komentarza skierowanego do kordixxa. Brakuje mi tu związku logicznego.

( i żeby nie było, nie twierdzę, że Twój ‘‘test’’ kłamie, tylko stwierdzam, że nie o szybkości tam była mowa)

primo- zaślepiony nie jestem. Po prostu myślę racjonalnie. I stwierdzam fakty. Faktem jest, że stabilność oprogramowania na windowsa xp to nie jest problem, a już na pewno nie leży po stronie microsoftu.

Mówisz o szybkości- otóż ja, zwykły użytkownik komputera, który siada przed nim dla przyjemności, bez stopera w ręku, który nie zagłębia się w linijki kodu źródłowego na kompie robię następujące czynności:

  1. słucham muzyki, do tego mam winampa, aimpa, i foobara. Tylko uruchamianie aimpa zajmuje więcej niż sekundę. Widać zatem, że na windowsa można napisać program który działa szybko. ( i nie twierdzę, że odtwarzacz na linuksie nie uruchomi się teoretycznie szybciej o jakieś 0,05 sek) ale użytkownik takiej różnicy nie dostrzeże. Słowo

  2. oglądam filmy- klikam na ikonkę GOMPlayera i program jest uruchomiony- tu także do szybkości zarzutów mieć nie mogę.

  3. używam internetu- klikam w ikonkę przeglądarki firefox i faktycznie, czekam całą jedną sekundę i trochę. O rety, to straszne! Aż sekunda!

  4. korzystam z pakietu office- też klikam i mam.

W czym więc, mówiąc o szybkości, windows xp ma być gorszy od linuksa?

Co do cen. Nie wiem czy wiesz, ale: Gimp i OpenOffice też działa na windowsie. Czyli można mieć darmowe oprogramowanie na nim. Hurra! A gg jest darmowe jak to sam zauważyłeś. I przykładowo mnie reklamy nie rażą. I wiem, że dzięki temu, że je oglądam to panowie w GG mają pieniążki [bo ja im nie płacę, tak samo jak nie płacę za windowsa] na to żebym ja miał za jakiś czas jeszcze nowsze gg. Tyle mogę dla nich zrobić :slight_smile:

Feelek, czy Ty, w swej zaślepionej niechęci do microsoftu i do windowsa nie pojmujesz, że to jest na prawdę dobry system? Że 99,9% użytkowników uzna go za optymalny? Ty masz czas, masz chęci żeby się bawić w porównania, klepać w terminal itp. Ale np moja babcia, która komputera używa, tylko żeby dzwonić ze Skype’a już niekoniecznie będzie tym zainteresowana. Na Jej potrzeby windows absolutnie wystarcza. Klika i ma.

I nic nie sugeruję czy Ty masz legalne systemy czy nie. Stwierdzam tylko, że mając oryginalnego windowsa i na bieżąco ściągane poprawki ja narzekać na niego nie mogę.

raczej też zaprzestane, tylko powiem jedno:

Wywnioskować mogę jedno z tego tematu, że większość ludzi która za brała głos była po stronie Linux. Jeżeli postanowiłeś być przy swoim zdaniu, uszanuje to i niech tak będzie. Ale proszę Cię nie mów że 99% ludzi wybrało Windows ? wybrało dlatego bo o takim tylko słyszało lub komputer był razem z Windows.

W Rosji Windows jest za parę dolarów, a i tak do 2009/2010 roku Linux ma być wszystkich szkołach, to teraz popisz się swoją mądrość i wytłumacz mi dlaczego tak jest ? Co jest bliższe tematu, a nie gadanie o tym czego twoja babcia lub ty używacie codziennie.

zastanów się jeszcze raz, tylko trochę głębiej.

Faktycznie MS płaci kary za łamanie prawa antymonopolowego. Ale nie wynika to z nacisków na inne firmy, ale z tego, że oferując windowsa oferuje też do niego od razu oprogramowanie- IE, Media Player itp. co łamie przepisy antymonopolowe i narusza zasady wolnej konkurencji. To pewna różnica

Zgodzę się, że ma dominującą pozycję na rynku i słabą, właściwie bezsilną konkurencję. I z naszego, konsumenckiego punktu widzenia nie jest to najlepsze rozwiązanie. Choć tragicznie też nie jest.

co do “wojny” na argumenty- na tym polega chyba idea forum, że ktoś przedstawia jakąś tezę, opinię i potem, w wyniku wymiany argumentów i ich wzajemnego podważania, dochodzi się do pewnego konsensusu.

Feelek, Ty natomiast nadal mnie rozbrajasz swoimi nowinkami.

primo- osoby odwiedzające ten temat to nie jest grupa reprezentatywna ze statystycznego punktu widzenia. Jakiś czas temu było zestawienie porównujące jakich systemów używają osoby odwiedzające dobreprogramy. Otóż ok 90 % (trochę więcej, choć dokładnej wartości nie pamiętam) to były osoby z XP, kolejne miejsce z bodajże 7% udziałem miała Vista. linux z tego co pamiętam był na co setnej maszynie. Stąd moje wnioski, że zdecydowana, większość użytkowników uzna windowsa za system optymalny dla siebie.

I rację masz, że wielu z nich otrzymało winda razem z nowym kompem. Bo faktycznie system jest już wliczony w cenę zestawu i nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych.

Moja mądrość mówi mi, że zielonego pojęcia nie masz ile kosztuje windows i się plątasz. Pokaż mi proszę sklep online w Rosji, gdzie za kilka dolarów mam windowsa oryginalnego? Jeżeli natomiast chodzi o zjawisko migracji na opensource, to faktycznie wiąże się to z optymalizacją kosztów. Paradoksalnie jednak przytoczę ten wątek:

i żeby było jasne- nie twierdzę że windows jest idealny i pozbawiony wszelkich wad, ale niech mi nikt nie wmawia, że na potrzeby zwykłego użytkownika jest to system beznadziejny. Bo gdyby tak było, to linux lub jakikolwiek inny system miałby zasadniczo większy udział w rynku jeżeli chodzi o użytkowników domowych, czyli tych, którzy sami decydują z czego korzystają i nie jest im to narzucane z góry, jak w przypadku urzędów czy szkół. A faktem jest, że kolejne odsłowny okienek rządzą niepodzielnie od kilkunastu lat

No, ale nie zapominaj że większość użytkowników Linux, ma też Windows XP którego rzadziej używa, ale używa.

Jak już Ci wcześniej napisałem, oni nie wybrali go świadomie.

Dla mnie optymalnym systemem jest Linux, a Windows XP wydaje mi się nadal zbyt niestabilny, Windows Vista pamięciom żerny, niestabilny w dodatku porównywany do Windows ME.

Zauważ że Linux się nie reklamuje, a Windows aż nad to, poza tym Microsoft swój pierwszy system napisał w 1985r. a jądro Linux powstało w 1993 w dodatku tylko mała liczba ludzi słyszała o nim w 1996r. więc jak Ty niby chcesz dyskutować o wojnie małego z dużym, duży ma większe fory bo się reklamuje, sklepy rozdają ten system wraz z komputerami.

Tak jak Ci już wcześniej pisałem, na Windowsa i jego programy trzeba położyć duże sumy pieniędzy, do tego dochodzi złożenie mocnego komputera bo przecież Viście nie wystarczy 512Mb ram, a Linux ? linux 512Mb ram to jak 4GB dla Visty. I Ty uważasz to za optymalny system ? wybacz ale dla mnie wydawanie dużej kasy na kompa (żeby tylko uruchomić Viste) i programy, jest bez sensu. A tak Instaluje Linux 0zł najpotrzebniejsze programy już są po zainstalowaniu, sterowniki też już są po zainstalowaniu, wpisuje w terminal “pppd call orange” internet działa, uruchamiam Kadu zero reklam, użycie procesora - 1%, potrzebnej pamięci 8.6MB RAM w dodatku uruchomione mnóstwo wtyczek, Compiz-Fusion takich efektów pulpitu nigdy na Windows nie będziesz miał, w dodatku takie rzeczy jak kostka, bardzo pomagają mi w pracy. Wpisuje do terminalu “sudo apt-get install Audacious” i po chwili program do muzyki zainstalowany kolejne 0zł. I proszę Cię nie mów mi że Windows jest bardziej optymalnym systemem niż Linux, trzymasz się gadania ludzi sprzed paru lat gdy na linux jeszcze nie było dużo programów i sterowników, wiec wtedy zgodził bym się że Windows jest lepszy. Ale teraz Windows z swoimi wymaganiami, ceną, niestabilnością, zostaje mocno w tyle.

W Ameryce już tak za bardzo nie rządzi, i dobrze.

Tak? jesteś w błędzie, bo w większości człowiek nie wyzuci czegoś co wie że jest wartościowe, nawet jeśli za to nie zapłacił.

Przeczytaj jeszcze wypowiedzi dużej liczby userów na tym forum, a zobaczysz że dużo jest tekstów typu “Gdyby były gry na linux, to windows pakuje walizki”

Widzę że M$ i Windows nieźle miesza niektórym w głowach… zero poczucia rzeczywistości - “Mój system jest najlepszy bo go mam i jest super”… żal po prostu.

Taka dyskusja po pierwsze jest bez sensu, bo ponad 90% osób, które zachwalają Winzgroze nie widziało Linuksa na oczy. A chyba każdy z użytkowników Linuksa Windę widział nie raz. Ja mogę rozmawiać z ludźmi którzy każdego systemu używali regularnie przynajmniej rok, bo inaczej to nie ma sensu.

Jeżeli chodzi o monopol - kiedyś już pisałem, ale powtórzę. Nie mam nic do tego że jakaś firma, korporacja ma “monopol”. Takie jest prawo wolnego rynku i tak być powinno.

Jednak M$ to zupełnie inna bajka. Trochę się dorobili - prawda. I od tego czasu panuje u nich jakby przekonanie, że za pieniądze mogą zrobić wszystko. Niestety zazwyczaj mają rację. Co z tego że dostaną kilkaset milionów euro kary - najwyżej podniosą ceny, przecież każdy “musi” u nich kupować. Na każdym kroku roi się od przekrętów, przekupywania urzędników (czasami nie jest to dosłowna korupcja, ale zawsze wychodzi na to że microshity i tak nad wszystkim panują) itd. To co oni wymyślają nawet w Polsce może wydawać się dziwne. Oczywiście oficjalnie wszystko jest pięknie i w ogóle wszyscy są szczęśliwi.

A jak mam athlona to co już sobie nie poużywam? :roll:

W dniu 21.05.2008 , o godzinie 18:59 został dopisany post przez polopolo1991

w ogóle co jaką wersję mam sobie pobrać aby zainstalować, bo patrzę na stronę

http://www.linux.pl/?id=article&kategoria=8&show=340

i tyle jakiś wersji że nie wiadomo za co łapać.

Oczywiście że na Athlonie też poużywasz…

A wersję (właściwie dystrybucję) sam musisz wybrać, zajrzyj do działu Systemy Operacyjne Linux i przede wszystkim na jakilinux.org

nie chce mi się bawić w te szukanie… Jaka ty byś mi polecił? Do gier, muzyki,filmów.

Podstawowy pakiet. A i proszę o link jeśli łaska. :slight_smile:

Jeżeli będziesz początkujący w Linux, to ja bym Ci polecił Ubuntu, duże forum (www.forum.ubuntu.pl) wiec pomoc zawsze dostaniesz, oczywiście możesz wybrać coś innego.

Ubuntu starczy Ci w zupełności do muzyki, filmów, internetu w dodatku tak jak na każdego linux jest mało wirusów.

Do tego kupisz Cedege (ja kupiłem za 70zł, a to znacznie mniej niż za Windows) i możesz grać w gry.

Tu masz do pobrania ISO płyty (wypalasz i możesz instalować)

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

A tu od razu do ISO:

ftp://ftp.man.szczecin.pl/pub/Linux/ubu … p-i386.iso

Ja bym na początku proponował nawet bez Cedegi, na samym Wine działa dużo gier, a można doinstalować np. PlayOnLinux.

Ubuntu powinno być dobre, chociaż wadą jest nie najszybsze działanie (jak na Linuksa ofc.). Poza tym posiada bardzo dobre wsparcie, szczególnie na swoim forum. Alternatywnie możesz spróbować Archa, Debiana, OpenSUSE.

Najbardziej mnie nurtuje pytanie:

Czy jak zainstaluje jakąś grę to będę musiał jakieś programy odpalać żeby uruchomić grę albo jakikolwiek program? Czy wystarczyło będzie samo zainstalowanie przez ten program?

Jeżeli chodzi ci o operacje które wykonujesz, to po instalacji gry/programu odpalasz ją mniej więcej tak jak na Windowsie, bez dodatkowych programów

Nie wiem jak jest w Wine (nigdy nie próbowałem) ale w Cedega, klikasz na ikonę “install” wybierasz ścieżka pliku instalacyjnego i gra się sama instaluje, po tym w programie jest lista gier, i możesz je uruchomić.