Zrobienie z 2 partycji - jedną

Witam, mam dysk Seagate Barracuda od starego komputera czysty bez windy i w nowym kompie z windą Samsung f1. Na tym Seagate są 2 partycje i chce zrobić jedną… jak mam to zrobić ?

  1. Montujesz Baracude do pc, podłaczasz jako slave.

  2. Odpalasz winde, klikasz ppm na mój komputer, z menu konteksotwego wybierasz zarządzanie komputerem.

  3. w oknie kótro się pojawi z drzewa listy po lewej stronie wybierasz magazyn dysku.

  4. klikasz ppm myszki na dysku baracuda i dajesz usun partycje (robisz tak z dwiema)

  5. powstanie nie przydzielone miejsce i tu musisz zrobic nowa partycje na calym dysku.

Jeszcze mam takie pytanie - na Samsungu f1 mam 3 partycje zrobione po 100mb. Chciałem zmniejszyć systemową do gdzieś 60GB i powiększyć dwie pozostałe albo usunąć trzecią i powiększyć sobie resztę. była by taka możliwość bez formatu? (nie chce stracić żadnych danych).

Oczywiście, jest sporo pragramów które zmieniaja rozmiar partycji bez usuwania danych (np. darmowy GParted)

Nie polecaj dla niezbyt zaawansowanych użytowników programów, które wymagają większej znajomości komputera i sa mniej wygodne w użyciu (większe archiwum do ściągniecia, potrzeba wypalania płyty CD, botowanie z niej komputera)

W jego przypadku bardzo dobrze sprawdzi się EASEUS Partition Master 3.5 Home Edition

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … me+Edition

Jak odpalę płytę zbotowaną to jak to będzie wyglądać to powiększanie partycji. Prosto czy coś będzie skomplikowanego? :stuck_out_tongue:

Nic nie będzie skomplikowanego. Seagate musi być siłą rzeczy podłączony jako “slave” - w GParted będzie on wobec tego widoczny jako hdb. Dlatego też bardzo ważny jest wybór prawidłowego dysku w okienku w głównym oknie GParted - co byś sobie nie pomieszał na dysku z Windowsem (dyski poznasz zresztą po rozmiarze). Jak już wybierzesz Seagate’a - skasuj jedną partycję, i tą widoczną po lewej rozciągniesz max na prawo i po “Zatwierdź” będzie jedna partycja.

Użyj tego programu, który podałem wcześniej, nie utrudniaj sobie życia. Wszystko zrobisz spod systemu, nie musisz wypalać żadnej płytki, do tego wszystko jest bardzo czytelne.

Oczywiście ja Seagate już nie mam przy PC jest odłożony :slight_smile: chciałem z samsunga hmmm… zrobić tak z systemowego zmniejszyć o 40gb około i dać do 2 innych albo usunąć 3 partycje i powiększyć drugą :slight_smile:

belziak1 , użyj programu, który poleca cedar.