Zrobienie z 2 partycji - jedną


(Belzio) #1

Witam, mam dysk Seagate Barracuda od starego komputera czysty bez windy i w nowym kompie z windą Samsung f1. Na tym Seagate są 2 partycje i chce zrobić jedną... jak mam to zrobić ?


(Piotrek_20) #2
  1. Montujesz Baracude do pc, podłaczasz jako slave.

  2. Odpalasz winde, klikasz ppm na mój komputer, z menu konteksotwego wybierasz zarządzanie komputerem.

  3. w oknie kótro się pojawi z drzewa listy po lewej stronie wybierasz magazyn dysku.

  4. klikasz ppm myszki na dysku baracuda i dajesz usun partycje (robisz tak z dwiema)

  5. powstanie nie przydzielone miejsce i tu musisz zrobic nowa partycje na calym dysku.


(Belzio) #3

Jeszcze mam takie pytanie - na Samsungu f1 mam 3 partycje zrobione po 100mb. Chciałem zmniejszyć systemową do gdzieś 60GB i powiększyć dwie pozostałe albo usunąć trzecią i powiększyć sobie resztę. była by taka możliwość bez formatu? (nie chce stracić żadnych danych).


(mordzio) #4

Oczywiście, jest sporo pragramów które zmieniaja rozmiar partycji bez usuwania danych (np. darmowy GParted)


(Cedar) #5

Nie polecaj dla niezbyt zaawansowanych użytowników programów, które wymagają większej znajomości komputera i sa mniej wygodne w użyciu (większe archiwum do ściągniecia, potrzeba wypalania płyty CD, botowanie z niej komputera)

W jego przypadku bardzo dobrze sprawdzi się EASEUS Partition Master 3.5 Home Edition

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... me+Edition


(Belzio) #6

Jak odpalę płytę zbotowaną to jak to będzie wyglądać to powiększanie partycji. Prosto czy coś będzie skomplikowanego? :stuck_out_tongue:


(marcin82) #7

Nic nie będzie skomplikowanego. Seagate musi być siłą rzeczy podłączony jako "slave" - w GParted będzie on wobec tego widoczny jako hdb. Dlatego też bardzo ważny jest wybór prawidłowego dysku w okienku w głównym oknie GParted - co byś sobie nie pomieszał na dysku z Windowsem (dyski poznasz zresztą po rozmiarze). Jak już wybierzesz Seagate'a - skasuj jedną partycję, i tą widoczną po lewej rozciągniesz max na prawo i po "Zatwierdź" będzie jedna partycja.


(Cedar) #8

Użyj tego programu, który podałem wcześniej, nie utrudniaj sobie życia. Wszystko zrobisz spod systemu, nie musisz wypalać żadnej płytki, do tego wszystko jest bardzo czytelne.


(Belzio) #9

Oczywiście ja Seagate już nie mam przy PC jest odłożony :slight_smile: chciałem z samsunga hmmm.. zrobić tak z systemowego zmniejszyć o 40gb około i dać do 2 innych albo usunąć 3 partycje i powiększyć drugą :slight_smile:


(Piotrek_20) #10

belziak1 , użyj programu, który poleca cedar.