Zuzycie prądu

Czy ktoś wie gdzie można znaleźć dokładne informacje na temat zuzywania prądu przez procesory i inne urządzenia?? Słyszałem ze jest taka strona co sie wpisuje konfiguracje sprzętu i pokazuje nam ile max i min zuzuwa prądu dany zestaw.

Chodzi mi o zużycie prądu, a nie o ilość wydzielanego ciepła. Obydwie informacje podaje się w Watach(W) ale mi zalezy na tej pierwszej…

Czy jesli mamy zasilacz 240W to nasz zestaw zżera 240W czy tylko jest to jesgo max zuzycie prądu?? Niekótrzy pisza ze to zasilacz decyduje o tym, jakie jest zużycie prądu…

http://www.mojaenergia.pl/strony/1/i/319.php mniej więcej można by się z tym zgodzić .

niekoniecznie, jest to maksymalna (+10% chwilowo) moc jaką może dać zasilacz.

http://journeysystems.com/power_supply_calculator.php

Możesz też popatrzeć na ten kalkulator - do ściągnięcia:

http://www.extreme.outervision.com/

OT-kosmos.JNJN

  1. Wyłączasz WSZYSTKIE urządzenia elektryczne w domu Z KONTAKTU (bo jak nie wyłączysz z kontaktu, to niektóre moga nadal chodzić w stanie czuwania)

  2. Włączasz komputer z monitorem i wszystkimi peryferiami, wyłączasz wygaszacz ekranu i oszczędzanie energii

  3. Sprawdzasz jaki przelicznik OBROTY/KILOWATOGODZINY jest napisany na twoim liczniku elektrycznym - np. u mnie bodajże jest napisane “900 obr = 1 KWh”.

  4. Obserwujesz licznik przez 5, 10, 15, 20, 30 lub więcej minut ZE STOPEREM W RĘKU - w zależności jak dokładny ma być pomiar i zapamiętujesz DOKŁADNIE ile obrotów zrobił.

  5. Teraz wyliczasz - powiedzmy że przelicznik to 900 obr. = 1Kwh i licznik zrobił 75 OBROTÓW - wystarczy obliczyć ilu zuzytym watogodzinom odpowiada 1 obrót. Żeby to zrobić, wystarczy podzielić 1000 watogodzin przez 900 obrotów.

    1000 Wh / 900 obr. = 1,11

No i zostaje tylko pomnożenie ilości obrotów przez 1,11

75 x 1,11 = 83,33Wh

Jeśli obserwowałeś licznik przez 15 minut, to powyższą sumę wystarczy pomnożyć przez 4 (bo godzina ma 4 kwadranse) i wyjdzie ci ile twój komputer pożera prądu na godzinę.

83,33Wh * 4 = 333,33Wh

Czyli 333 Wat.

Obliczałem w ten sposób zużycie prądu na swoim kompie - wyszło mi coś około 180 watt , przy czym moja konfiguracja sprzętowa to :

9-letni Monitor 14’’ CRT 60Hz

Sempron 3000+ (wtedy nie był jeszcze kręcony)

ATI Radeon X600

512 MB RAM

DVD RW LG

SAMSUNG 120GB 7200rpm 8MB cache (wtedy nie miałem RAID)

Gigabyte GA-K8NE nForce4

Zwykła mysz bez scrolla

Klawiatura standardowa

Zasilacz w cenie około 80zł

  • Zasilacz awaryjny (UPS) 800VA Active Power

  • Router ADSL Belkin do neostrady z własnym zasilaniem

Ponieważ zakładam, że nie masz zasilacza awaryjnego i zewnętrznego routera z własnym zasilaniem, to sądzę że zużycie prądu w twoim kompie powinno oscylować w granicach 130-150W/h.

Dzięki…

To że urządzenia zżerają prąd podczas czuwania to wiem. Ale dziekuje za informacje… Zawsze dobrze wiedzieć ile “kosztuje nas” (kWh) korzystanie z komputera…

Mój komp: Duron 850, Riva TNT2 32MB, 256 MB SDRAM pc 100/133, 30GB dysk, 2 napędy: CD-RW, DVD-RW, brak urzadzeń na slocie PCI, jedynie modem zewnetrzny

mój monitor zżera ok. 78 W, głosniczki - kilka vat

Wyszło mi 192 W + monitor(78W) + głosniczki(20W)

Ale jesli sprzet jest wykonany w technologii 0,09 nm a nie w 0,13 to żżera mniej pradu, wydziela mniej ciepła i jest bardziej podatny na podkręcanie…

A monitor LCD żre 25W do 40W

Należy wziąc pod uwage ze jest to tylko max pobór prądu(bez podkrecania oczywiście)

Wiadomo że jak nei korzystamy z napedu to nie żre on 20 W tylko o wile mniej…

NIEMOŻLIWE. Skąd ten wynik ? Coś ci się pomieszało. Za dużo. Wartości które są podawane na obudowach nigdy nie są prawdziwe. Lepiej skorzystaj z mojej metody, włącz wszystko na raz i obserwuj licznik.

Toż to mój komputer, który jest ZNACZNIE bardziej prądożerny (plus mam prądożerne peryferia jak zewnętrzny router adsl) zużywa 170-180 Watt. I to razem z monitorem, routerem i UPSem. Niemożliwe żeby sama twoj jednostka centralna zużywała więcej prądu niż mój cały zestaw.

EDIT:

PS. Sądząc po konfiguracji twojego kompa, wszystko razem zużywa w granicach 160 Watt i to jest MAX.

Hmmm ja mam 2 napędy: CD-RW i DVD-RW, zobacze jeszcze raz…

Bo ja to robiłem za pomocą tego kalkualtora na stronie jakiejs… Bede miał czas to wpowyłaczam wszytskie urzadzenia w domu i zobacze…

Ja to wkrótce bede cos miał lepszego tj :

Athlon 3000AM2//Asus nForce 5 + GeForce 6150//512 lub 1024 MB DDR2 PC 667//Samsung 120GB SATA NCQ 16MB cache//Obudowa Slim 200W////Czytnik pamięci flash 15 in 1//karta TV analogowo-cyfrowa

Łaczny koszt obecnie: 1500zł + monitor LCD DVI 17"(900zł)

Ale ceny stanieją… Mi to zalezy zeby mój nowy komp był wydajny, z mozliwoscia rozbudowy, mało prądożerny, do pracy i mało wymagajacych gier na razie…

Wystarczy że poobserwujesz licznik przez 5 minut, a potem pomnożysz ilość obrotów przez 20 a nie przez 4.

I nie korzystaj z ŻADNYCH KALKULATORÓW na stronach, bo są g**** warte. Najdokładniej obliczysz ile prądu zużywa twój komp tylko mierząc wskazania licznika.

A z tym 160 watt przesadziłem. Raczej 130 watt. Miałem kiedyś starego kompa, cyrix 166, cdrom, 32 mb ram, bez peryferiów, zmierzyłem i wyszło mi 81 watt (z monitorem !!

Ten zestaw na górze to bedzie pewnie jakies 120W-140W + monitor(30W) + głosniczki(20W)

BlackMan nie przewidujesz jednej możliwości… kiedyś u mojej prabaci odłączyłem wszystko co się tylko dało z prądu, ba powyjmowałem bezpieczniki, a licznik wciąż się kręcił :stuck_out_tongue:

hehe, pewnie jeszcze do tyłu :stuck_out_tongue:

Są takie fajne narzędzia do zmniejszania rachunków za wode czy prąd…