Zużycie RAMu w Mandrivie, za wysokie

Witam… Mam pewien problem, czemu zużycie RAMu w Mandrivie wynosi aż 2185mb? Vista zużywała 700 ;p

Idę o zakład, że nie.

Pokaż wynik polecenia

free -m
[maciek@localhost ~]$ free -m

             total used free shared buffers cached

Mem: 2534 2214 319 0 96 1755

-/+ buffers/cache: 362 2171

Swap: 17618 0 17618

[maciek@localhost ~]$

PS: Tyle swapu mi instalator przydzielił…

Użyte 362MB ram.

Na dodatku takim na pulpicie jest napisane, że mam 2216 użytego RAMu ;/

To masz dodatek zrębany (pewnie superkaramba - jakiś moduł do niej)

Możliwe że tak ma pokazywać (to jest ilość zużytych+ bufory)

Mandriva może sobie wykorzystywać wolny ram do swoich celów a jak przychodzi potrzeba (np. odpalasz jakiś program) zwalnia potrzebną ilość ramu. W końcu niewykorzystany ram to zbędny ram. po za tym czy sugerujesz sie tylko superkarambą czy może system ci sie ślimaczy czy co?

instalator powinien prawidłowo przydzielić 2 razy tyle swapu ile masz ramu ;p

co do mandrivy jest to dość wymagający system jeżeli chodzi o linuxy ;] ale jest lżejszy nawet od windowsa xp ;]

Tak, sugerowałem się Superkarambą a system mi się nie ślimaczy :stuck_out_tongue:

To zużycie ramu ponad te 362 to właściwie przyśpiesza, a nie spowalnia - są to bufory dyskowe:) Które praktycznie zajmą ci cały ram niezależnie ile go masz, ale to dobrze bo dzięki nim mniej korzystasz z dysku (a dyski najczęściej są najbardziej "powolnym" elementem komputera). Gdy jakiś program będzie potrzebował więcej ramu, to ten ram zostanie zwolniony:)

Ostatnio z kumplem sprawdzaliśmy wiele dystrybucji, aż doszliśmy do tego samego wniosku co michalzxc. To jądro linuksa zużywa tyle ramu aby przyśpieszyć działanie dystybucji