Zwiecha kompa podczas grania w CS'a i inne gry

Witam. Mam problem z dosyć częstym zawieszaniem się komputera. Opiszę teraz mój problem. Uruchamiam sobie CS’a (w tej grze zwiecha występuje najszybciej) i po jakichś pięciu minutach grania komputer się wiesza… Czerwona dioda na obudowie komputera nie miga, wręcz w ogóle się nie świeci. Nic nie mogę zrobić, oczywiście pozostaje reset. Myślałem że się coś przegrzewa w komputerze, ale chyba wszystko jest dobrze. Ostatnio tylko miałem problem z MCP. Temperatura sięgała do 75 stopni, ale po zainstalowaniu dodatkowego wentylatora temperatura sięga około 52 stopni. Screen z temperaturami z everesta:

temperatury.png

Taka sama sytuacja jest gdy gram w Far Cry 2.

Podam na wszelki wypadek specyfikację mojego komputera:

Płyta główna Gigabyte M61PME-S2

Procesor AMD Athlon 5200+

Karta graficzna ATI Radeon HD 4550

Pamięć RAM Kingoston DDR2 2GB 800 MHz CL 6

OS Windows 7 Ultimate

Proszę Was o pomoc. Pozdrawiam.

Jest tutaj program HDD Health - http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … th+2.1.159

Przebadaj nim dysk i sprawdź temperaturę dysku twardego. Sprawdź też pamięci RAM (memtestem) i jak masz możliwość to pożycz od kolegi jego kartę graficzną i zobacz czy nadal jest problem. Z taką ilością informacji, jaką podałeś to problem może być wszędzie.

Co do dysku to podaję zrzut ekranu:

hddsfb.png

A co do sprawdzania pamięci RAM to w chwili obecnej memtest testuje pamięć. Więc troszkę trzeba będzie poczekać. Jak test się ukończy dam znać.

Zarzuć coś maksymalnie obciążającego procesor i karte graficzną (3dsmax np., albo kiedyś miałem taki mały programik co to robił) i zobacz, jak te temperatury rosną. No i Win7 może też tutaj mieć znaczenie.

A jaki program do obciążania karty graficznej? 3dsmaxa nie mam… Obciążałem procesor programem Orthos i temperatury rosły do około 57 stopni.

EDIT: Spróbuję obciążyć GPU FunMarkiem. Ok, już po teście. GPU przy maksymalnym obciążeniu osiąga temperaturę 49 stopni… Coś za mało chyba jak na maksymalne obciążenie… Przynajmniej mi się tak zdaje.

Dodam jeszcze że na XP’ku dosyć często wywalał mi błąd z VPU Recover, zapewne błąd dosyć znany…

Jaki dokładnie masz zasilacz ?

Włącz ten program http://www.cpuid.com/hwmonitor.php ,jakąś grę na chwile i daj zrzut z tego programu.

Zrób też testy OCCT z hwmonitorem w tle

Podczas grania:

tempek.png

A zasilacz to Pentagram Silent Force 460W

Zasilacz jest dobry więc to raczej nie jego wina, napięcia i temp. są ok ale pewnie komp nie zdążył się rozgrzać przez niecałe 5 min…

Przetestuj kompa programem OCTT min 30min i podaj temp, co wyszło w memtest?

Memtest nic nie wykrył (0 błędów). Nie mam screena z memtesta, to najwyżej później zrobie drugi raz test memtestem. Teraz się wezme za testowanie komputeraz programem OCTT, tak jak mówiłeś.

Dodane 20.08.2009 (Cz) 11:54

Zrobiłem test OCCT, daję linka do galerii z wynikami testu. http://img149.imageshack.us/gal.php?g=2 … 48cpu1.png

Dodane 20.08.2009 (Cz) 13:19

Sprawdziłem logi w podglądzie zdarzeń… i oto screen:

bladq.png

"System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Przyczyną tego błędu może być fakt, że system przestał odpowiadać, uległ awarii lub nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania."

Więc czyżby to był zasilacz?

Z testów OCCT wynika że temperatury i napiecia są dobre tylko na linii 12V jest nie zaciekawe ale jeszcze mieści się w normie…

Podociskaj w kompie wszystkie wtyczki od zasilacza, zobacz czy do karty graficznej nie podłącza się dodatkowego zasilania.

Możliwe że coś jest z zasilaczem chociaż jest markowy, ewentualnie podłącz inny zasilacz jak masz taką możliwość, wtedy będzie można coś wykluczyć…

Okazało się że kabel ATX był źle dociśnięty do slotu na płycie głównej, co mogło powodować zły przepływ prądu do płyty głównej… Oczywiście docisnąłem ten kabel. Teraz tylko muszę sprawdzić czy problem będzie się powtarzał. Jak coś będzie nie tak to dam znać na forum. Dzięki za wszystkie porady, pozdrawiam.

Dodane 21.08.2009 (Pt) 0:12

Niestety, problem wciąż jest… :confused:

Spróbuj przeinstalować sterowniki do karty graficznej , po odinstalowaniu wyczysc rejestr - najlepiej tym http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … leaner+3.3 uninstal potem wszystko / ATI co zostalo do usuniecia

Przeinstaluj sterowniki i wykonaj test OCCT ale GPU. Temperatury procesora OCCT odczytuje błędnie, ale jeżeli w teście nie ma zawiechy, to znaczy że nie jest jeszcze tak wysoka.

Link do galerii z wynikami: http://img41.imageshack.us/gal.php?g=20 … volt12.png

Rzeczywiście ten program źle temperatury notuje… Podczas testu na chwilę wyszedłem do eksploratora aby sprawdzić temperatury, i tepmeratura GPU wynosiła ponad 50 stopni…

dlatego pisałem wcześniej żebyś robił te testy z włączonym hwmonitorem w tle

Dobra, dzięki wszystkim za porady. Już komputer działa jak należy :wink: Zrobiłem tak jak radził antiferno. Grałem od mojego poprzedniego posta, i ani razu komputer się nie zawiesił. Jeszcze raz, dziękuje wszystkim za pomoc :slight_smile: Pozdrawiam.