Zwiększająca się ilość RAM im dłużej działa komputer

Witam !

Szukam kogoś mądrego kto odpowiedziałby na moje pytanie !

Kiedy włączam komputer mam około 30 % zużytego RAM po chwili następuje stabilizacja i jest to 25 do 28 % po 4 godzinach jest to 30 do 35 % po ośmiu godzinach ponad 40 %

Mam na pokładzie 8 GB RAM a po 8 godzinach pracy komputera zużycie pamięci sięga 3,20 GB , nie testowałem co byłoby po 9 czy 10 godzinach.

I pytanie czy to jest normalne ?

I jeszcze jedno bywają dni że po 8 godzinach zużycie RAM sięga 24 do 28 %

Mam program CleanMem w wersji PRO ale to niewiele pomaga .

Pozdrawiam i czekam na konkretne wyjaśnienie tego zjawiska !

Dodane 31.08.2011 (Śr) 18:38

Jeszcze jedna istotna informacja mam Windows7 64 bit , i owe 8GB RAM jest wyświetlane przez system i używane .

Hmm to chyba normalne, że użycie ramu wzrasta wraz z chodzeniem komputera…

Imo jak coś odpalasz jakąś aplikacje to wykorzystuje ona pamięć a programista mógł zapomnieć zatroszczyć się o usuwanie śmieci po zamknięciu aplikacji lub po prostu każda aplikacja coś po sobie zostawia.

Tym samo jeśli wykonujesz jakieś operacje na kompie to to też kosztuje. Win7 ma pełno śmieci niepotrzebnych o których przeciętny użytkownik nawet nie ma pojęcia, że to działa w tle.

A do tego windows jest zasobożerny strasznie;p Ja na ultimate 32b odpalone aqq i chrome + windowsowskie śmieci to po 30min od odpalenia ~1100-1300 używanej pamięci ;p

Zastanawiałeś się kiedyś po co Ci te 8 GB ramu, skoro nie możesz spać przez to, że system je wykorzystuje?

Komputer w swojej naturze ma potrzebę korzystania z pamięci RAM i jest to fascynujące dlaczego tak wielu osobom ciężko to zrozumieć. Najprostszy przykład - bufory dyskowe. System przechowuje pewne informacje “na później” tak aby nie musiał za każdym razem np. gdy klikniesz w “archiwum Gadu-Gadu” odczytywać ich z dysku. Wystarczy, że sprawdzi czy plik się zmienił, odczytując jedną informację nt. samego pliku i już wie czy bufor można użyć ponownie. To uproszczenie, ale komputery robią takie rzeczy generalnie w wielu innych przypadkach i chwała im za to.

Dobrze napisany system operacyjny, powinien starać się wykorzystać do takich celów jak najwięcej pamięci. Gdy uruchomisz aplikację, która jej potrzebuje, bufory zostaną usunięte w pierwszej kolejności. System operacyjny dobrze wie, których informacji może się pozbyć na żądanie.

To też często pierwszy szok użytkownika Windows zapatrzonego w monitor zasobów, który uruchomi Linuksa. Linux nie bawi się w konwenanse i domyślnie skonfigurowany buforuje sporo, trzeba też umieć czytać raporty o wolnej pamięci aby odróżnić pamięć rzeczywiście wykorzystywaną od tej używanej przez system operacyjny.

Polecam mniej stresu w śledzeniu zużycia zasobów, po to kupujesz drogi komputer aby z niego korzystać, a nie aby śledzić czy przypadkiem coś z Twojego sprzętu nie korzysta… :wink:

ja znam sposób żeby mnie ramu używał

dać mniej ramu np 4GB

nie wiem jaki jest średni stosunek prędkości ramu do dysku ale myślę że bardzo duży

Używa tyle ramu bo zapamiętuje częściowo procesy które już uruchomiłeś, by następnym razem uruchomić je od razu. To normalne, że windows robi sobie zapas ramu. I tak przy grach jak wykorzystuje powiedzmy te 7 gb to poziom użycia w systemie też spadnie do 1gb i mniej. System jak potrzebuje to zwolni sam pamięć.

Dzięki wszystkim za ciekawe odpowiedzi , jednym słowem jest to normalne i nie należy tym się przejmować.

:smiley: