Zwiększanie partycji C kosztem pozostałych partycji

Witam, powiększanie partycji przebiega inaczej niż się spodziewałem dlatego szukam pomocy, już tłumaczę o co chodzi. Na jednym komputerze dwa dyski hdd, 150GB oraz 75GB. Ten mniejszy jest w systemie jako pojedyncza partycja, a ten większy jest podzielony na 3 w tym na system (Dysk C) przydzielone zostało tylko 50GB. Teraz Dysk C jest przepełniony więc postanowiłem zmniejszyć o 5 giga pozostałe partycje i dodać uzyskane w ten sposób 10GB do partycji systemowej. EaseUS Partition Master (wersję darmową dla użytku prywatnego) kliknąłem na tych dwóch partycjach resize i pomniejszyłem je o 5GB, kliknąłem apply, komputer się zrestartował, wszystko poprawnie przebiegło, jednak spodziewałem się zobaczyć teraz te 10gb nieprzydzielone jako jedna całość, jednak każda ta “oderwana od partycji” nieprzydzielona część pozostaje przy niej i tylko dla jej użytku. Czyli mogę z powrotem powiększyć każdą z tych partycji o tyle ile ją wcześniej pomniejszyłem, mogę też potworzyć z tych osobnych nieprzydzielonych miejsc nowe partycje, jednak nie mogę powiększyć Dysku C. Zrobiłem zrzut ekranu z easeusa: http://zapodaj.net/41e73be47acf2.png.html. Podpowiecie jak mogę powiększyć ten Dysk C ?

W programie Easeus Partition “złap” myszką za partycję D i E i przesuń je w prawo tak aby miejsca nieprzydzielone znalazły się obok partycji C jako jedno miejsce nieprzydzielone. To jest tak proste, że wielu na to nie wpada a mało kto czyta dokumentacje programu :wink:

Następnie powiększ C o to miejsce nieprzydzielone.

 

 

Jeśli na tych dwóch partycjach są dane to przesuwanie tych partycji po restarcie komputera może trwać dość długo

Witam.

 

Przed przystąpieniem do zmiany rozmiaru partycji sprawdź wszystkie partycję pod kontem błędów (chkdsk) praz przeprowadź defragmentacje na partycjach które będą modyfikowane

najlepiej zdefragmentować przed dla szybszego procesu i po żeby nie było spadku wydajności.

 

ja głównie zmieniam przez gparted ale easeus jest z windowsa i pewnie nieco prostszy

@Cedar  rzeczywiście, śmieszne rozwiązanie ale całkiem proste, wszystko poszło poprawnie :slight_smile: Te 100MB zostawiłem, bo przy instalacji systemu Windows zastrzega sobie zawsze taką 100MB partycję i chociaż do tego miejsca dostęp nie był zablokowany więc to nie wygląda na to, ale dla spokojności zostawiłem, w najgorszym wypadku tracę zbędnie 100MB :slight_smile:

 

MrBeckham666  spadku wydajności ? Defragmentację zostawiłem na koniec czyszczenia/optymalizacji komputera, więc dopiero teraz będą ją robił. Jeżeli ustawię defragmentację przy starcie systemu (w defragglerze) czyli również partycji systemowej, sądzisz że jest jakaś różnica ? Pytam z ciekawości, bo teraz tak czy siak już za późno na zmian decyzji :slight_smile:

Defragmentacja przystarcie systemu nie powoduje defragmentacji całej partycji a tylko kilku plików systemowych, które normalnie są zablokowane przez pracujący system (plik wymiany, hibernacji, chyba pliki rejestru i jeszcze coś)

Zbyt częsta defragmentcja nie poprawia a nawet pogarsza dostęp do plików, W przypadku dysków z aktywnym NCQ (wszystkie SATA pracujące w trybie AHCI) zbyt dokładna defragmentacja moe nawet spowolnić dostęp do plików https://pl.wikipedia.org/wiki/Native_Command_Queuing

 

“Ładny” wygląd ułożenia plików w programie Defraggler nie koniecznie musi oznaczać najlepsze rozwiązanie.

 

Po zmianie rozmiaru partycji za pomocą programu Easeus Partition pliki już dość ładnie są ułożone  nowym miejscu wiec nie przejmuj się tym za bardzo.

Dzięki wielkie! :wink: