Zwiększenie siły sygnału Wi-Fi

Witam mam problem z siłą sygnału w Internecie bezprzewodowym.

Rysunek poglądowy:

http://imageshack.us/photo/my-images/70 … adowy.png/

Specyfikacja sprzętowa:

  1. (centrum nadawcze) – router TP-Link TL-WR543G podłączona jest do niego antena dookólna 12dBi + 15 metrów kabla

  2. (lab) – router TP-Link WA500G oraz podłączona jest do niego antena yagi 18dBi + 15 metrów kabla

  3. (bet) - router TP-Link WA500G oraz podłączona jest do niego antena yagi 18dBi + 15 metrów kabla

Anteny oczywiście się „widzą”. Na terenie mogą występować różnego typu zakłócenia. Jest to obszar pełny maszyn (anteny jednak są umieszczone powyżej tego wszystkiego).

Problem:

  • Lab widzi centrum z mocą (w zależności od pogody, zakłóceń) 9-15 dBi ze wskazaniem na 9 i naprawdę ciężko czasami net chodzi, można powiedzieć że nie chodzi.

  • bet jako że jest dalej to tam to już w ogóle jest tragedia. 0-9 dBi czyli można powiedzieć że w 90% nie ma tam Internetu.

Jak wzmocnić siłę sygnału?

  • skracanie kabli może być problemowe ale jeżeli to rozwiąże problem to można

  • urządzenia nadające (routery) inne? Musze zwracać uwagę na cenę.

Trochę dziwi stosowanie mocnych anten kierunkowych na taką małą odległość. Sprawdź te yagi, co to jest czy to nie są jakieś dziwne wynalazki z Allegro zamknięte w plastikowych tubusach, a w środku jest jeden wielki szmelc, zacieka woda, i inne tego typu historie. Długość kabla też może być problemem ale zacznij od tego co najłatwiej sprawdzić czyli te antenki, w razie wątpliwości zrób zdjęcie i pokaż na forum. Ty robiłeś tą sieć i problem jest od początku, czy już taką zastałeś, kiedyś działała a teraz nie działa?

Możliwe problemy według mnie to - za długie kable, uszkodzone antenki, sprawne antenki ale za mocny sygnał, mniej prawdopodobne - zakłócenia zewnętrzne.

W ustawieniach rutera sprawdź siłę nadawania.

Ja mam u siebie TP-LINK TD-W8901G.

W parametrach konfiguracyjnych w zakładce Interface Setup -> Wireles jest opcja “Trnasmit Power” i do wyboru: High - Medium - Low

Nie wiem jak w Twoim routerze to wygląda, może podobnie

Może spróbuj wynieść tego TL-WR543G w miejsce anteny do okólnej i nakręć na niego patyk a zasilanie puść skrętką (POE)- ja u siebie tak zrobiłem i mam bez problemów teraz (podobnie mam ułożenie tylko odległości troszeczkę większe i więcej kolegów podpiętych)

Zamiast tych urządzeń proponuje zastosować urządzenie Ubuiquity niestety TP-Link nie spełnia niektórych wytycznych. Miałem podobny problem z tym że na terenie 1km (duży zakład) i montażem kamer IP. Ubiquity rozwiązało wszystkie problemy z zasięgiem. Cena troszkę większa od Tplinków ale stabilność gwarantowana. Zresztą te same urządzenia stosują firmy ISP. Teraz też łączę 2 budynki ze sobą za pomocą Ubiquiti NanoStation M5 5Ghz (AP z wbudowaną anteną) na podobnej odległości. Do tego połaczenia potrzebne są 3 urządzenia. Cena za sztukę około 300zł brutto.

@jas_fasola Przejście na 5 GHz wymagało by wymiany wszystkich urządzeń. Może da się to jakoś reanimować na istniejących warunkach. Autor coś tam wspomniał o niskich kosztach.

pstrowsky niby tak ale niestety sam męczyłem się z TP-Linkami i była totalna kaszana. Wymiana urządzeń pozbawiła mnie nerwów rozłaczeń i czestych telefonów od klienta. Teraz jeżeli mam łączyć ze sobą budynki to napewno nie na TP-Linkach wybieram od razu Ubiquity. Od tamtej pory mam spokój.

Poza tym z tego co autor napisał pierwsze “centrum nadawcze” nawet nie osiąga możliwości anteny. Ten routerek jest dobry ale na uzytek domowy w promieniu do kilkudziesięciu metrów. Niestety ale posiada niska moc nadawczą i mają dodatkowe straty na kablach. Więc nie ma się co dziwić. Urzadzenia o których piszę jak napisał jacek2100 mają POE (Power Over Ethernet) i ich podstawowym zadaniem jest praca na zewnątrz.

Kolejnym za przejście na 5GHz jest jak to autor napisał “sianie” z maszyn. Oj tym bardziej… pod tym względem 2.4GHz może być mocno zakłócane gdzieś miałem wykres gdzie tak naprawdę do normalnego w miarę działania nadawały się dwa kanały 3 i 11.

Jeżeli chcemy łączyć budynki to tylko i wyłącznie urządzenia profesjonalne ISP np. Ubiquity i piszę to ze swojego doświadczenia. Sam wybieram w zależności od zróżnicowania terenu albo Rocket M albo NanoStation. Pierwsze urządzenia maja oddzielne anteny. Drugie anteny zintegrowane.

Panie jas_fasola, masz rację, po przejściu na 5GHz problem zakłóceń jeśli takowe występują będzie mniejszy. Tylko pytanie czy te maszyny faktycznie generują tyle zakłóceń czy jest jakaś inna przyczyna? Jestem raczej amatorem jeśli chodzi o sieci (nie zajmuję się tym zawodowo) ale sam korzystam z połączenia na 5GHz na niedużą odległość bo nieco ponad 1,5km, które kiedyś własnoręcznie zainstalowałem i muszę przyznać, że jakieś tam rzekome zakłócenia zależne od pogody itp mnie nie dotyczą ponadto nikt komu doradziłem takie rozwiązanie nie był niezadowolony. W tym przypadku myślałem, że na tak małą odległość nie będzie trzeba inwestować ponad to co już jest i że da się to jakoś zreanimować. Jeśli nie ma innego wyjścia to niech przejdzie na wyższą częstotliwość nie ma żadnych przeciwwskazań raczej same zalety :slight_smile:

@pstrowsky sieć sam robiłem i juz wiem ile grzechów po drodze zostało popełnionych :wink:

  1. zacznę od skrócenia kabli antentowych h-155

Chciałbym się zapytać czy Ubiquiti NanoStation M5 5Ghz można połączyć przez skrętkę ze zwykłym switchem czy routerem 2,4 Ghz ? czy musi być po drodze jeszcze jakieś dedykowane urządzenie?

Tzn. tak z routera, switcha czy jak tam jest sieć skonstruowana wchodzisz na zasilacz, a z zasilacza też skrętką idziesz do urządzenia. Więc masz tylko jeden kabel. Wiadomo zasilacz zostaje wewnątrz budynku.

Sam zasilacz wygląda tak:

ubnt-poe-1.jpg