Zwiększenie wydajności RAM w Windows XP

Aju i ja mamy na myśli…

“Zadania specjalne” np: przeładowanie rejestru

Ale trochę racji miałem (no powiedzcie że chociaż trochę :stuck_out_tongue: )

Miałeś “trochę” racji…

M_a_r_i_o też ma “trochę” racji…

W ogóle w czym problem ? - kto zechce - ten zresetuje rejestr sposobem podanym przez M_a_r_i_o , ktoś inny zechce zresetować poprzez restart kompa - to nie błąd…

Powiedzcie sobie sztama…temat w sumie tyczy konfiguracji pamięci… :slight_smile:

Pozdrawiam

M_a_r_i_o a czy Tobie komputer chodzi bez jakichkolwiek zwisów? Osobiście na razie ustawię 95%, ale czy to da dużą różnicę przy wymagających aplikacjach?

Witam i pozdrawiam jestem trochę kiepski z matmy więc jeśli zrobię to wszystko krok po kroku to ile mam wpisać jeśli posiadam 2 kości RAM po 1024MB każda ( bez obrazy proszę ) nierobię sobie żadnych żartów poprostu dużo montuję filmów na kompie i trochę więcej RAMU by się przydało przy obróbce materiału!!!Liczę i odpowiedź.

kalkulator windosowski: 0,95 * 2048 * 1024 i wpisujesz…

Dzięki za szybką odpowiedź i reakcję z twojej strony!!!Tylko gdzie mam szukać tego kalkuratora windowskiego???Czy mam robić jak już wspominałem krok po kroku tamte instrukcje które podałeś??? !!

tylko taka uwaga “techniczna”, ale i ważna “merytoryczna” - oczywiście

rację ma całkowicie (a nie trochę) Wacek4, a M_a_r_i_o nie ma zupełnie

racji, tylko fantastyczne pojęcie o funkcjonowaniu systemu windows

(to oczywiście żaden grzech, każdy ma na początku “fantastyczne” pojęcie

o systemie i na zrozumienie zasad jego funkcjonowania trzeba czasu

i chęci do nauki) - oczywiście explorer nie “przeładowuje” rejestru

(cokolwiek to znaczy), tylko po prostu bez przerwy go skanuje, czyli otwiera i sprawdza klucze, wpisy w nim(nie tylko zresztą explorer, ale każdy działający program), po resecie explorer otwiera i sprawdza wszystkie ważne klucze, stąd wrażenie że “przeładował” rejestr, i stosuje

zmiany(ale część kluczy nie jest objęta skanowaniem po restarcie i wtedy

trzeba zresetować system); explorer na pewno nie ma nic wspólnego

z żadnymi zmianami w pamięci i stosowaniem ich, bo za zarządzanie pamięcią odpowiedzialny jest windows memory manager, który działa na poziomie jądra systemu, a explorer to rzeczywiście tylko “powłoka”,

czyli nakładka graficzna na system i system może doskonale się bez niego obejść i funkcjonować dużo sprawniej i szybciej(bo wyświetlanie

graficznych “bajerów” tylko obciąża system)

ps. napisałem ten post tylko dlatego, że “skomlenie” Wacka4 o przyznanie mu “trochę” racji w sytuacji, gdy ma 100% racji zirytowało mnie

do M_a_r_i_o - zrób to , co zalecasz innym - wpisz do google memory

manager, windows memory manager, a na pewno będzie to z wielkim

pozytkiem dla ciebie

jak często explorer otwiera klucze, jakie itd. możemy sprawdzić np. programem regmon

igorenek tak komp chodzi mi bez zwisów ponieważ dbam o niego :stuck_out_tongue: Co 2 dni EasyCleaner’em czyszcze rejestr, co miesiąc defragmentacja dysku twardego i optymalizacja rejestru co 2 tygodnie. I komp chodzi zajefajnie :slight_smile:

Zapewne oberwie mi się od moderatorów za dopisywanie do starego wątku, jednak tak się składa, że zawarte w nim informacje są mocno nieprawdziwe. Wartości NonPagedPool size i PagedPoolSize wcale nie określają kiedy system powinien zacząć korzystać ze swapa. Ktoś kiedyś czegoś nie doczytał, napisał, że trzeba ustawić na 95% i wszyscy bezmyślnie przeklejają z forum na forum.

Po pierwsze ten cały pool to pula zasobów pamięci jądra a nie aplikacji! Więc programy wcale nie przestaną trafiać do swapu ponieważ one działają w przestrzeni użytkownika a nie jądra. Non paged pool jest to obszar danych jądra, który nie jest swapowany. Dlaczego? Ponieważ zawiera dane do których dostęp jest uzyskiwany przez operacje, podczas których nie może zdarzć się tzw. page fault, czyli sytuacja w której dana strona pamięci nie jest w pamięci fizycznej tylko w pliku wymiany. Takie operacje to te, które są związane z przerwaniami sprzętowymi, czyli interrupt service routines (ISRs) oraz deferred procedure calls (DPCs). Z kolei obszar paged pool (pula stronicowana) zawiera dane z przestrzeni jądra, które mogą bez szkody dla stabilności systemu być swapowane. Dlatego też ustawianie rozmiaru obszaru niestronicowanego na 95% wielkości RAMu jest bez sensu, bo nie zostaje prawie nic dla programów. Poza tym i tak na 32-bitowym systemie sam system ma dla siebie maksymalnie 2 GB a przestrzeń użytkownika drugie 2. Ponadto pamięć zajmowana przez dane z przestrzeni jądra to kilkadziesiąt, kilkaset MB. Nie ma potrzeby przeznaczać jej 95% pamięci. Dla uzupełnienia polecam lekturę http://blogs.technet.com/markrussinovich/archive/2009/03/26/3211216.aspx Warto zajrzeć na technetowe blogi przed poleceniem komuś zmian w rejestrze.

Chciałbym też zauważyć, że tego typu porady wiążą się z przeświadczeniem, że domyślne ustawienia Windows są bardzo mocno nieoptymalne i trzeba wprowadzać zmiany w rejestrze aby system zaczął wykorzystywać swoje możliwości. Jednak w 99% przypadków ustawienia domyślne są optymalne pod kątem wydajności i nie ma potrzeby ich zmieniać.

BTW1. explorer.exe jest to powłoka systemu, czyli pasek zadań, menu start, ikonki na pulpicie oraz okienka folderów. Jego restart powoduje wczytanie na nowo tych ustawień, które odnoszą się do niego a więc na pewno nie tych tutaj opisanych.

BTW2. Wyrażenie “pamięć wirtualna” bywa używane wymiennie z pojęciem pliku wymiany. W rzeczywistości jest to jednak sposób adresowania pamięci stosowany we współczesnych systemach operacyjnych, w którym adresy z pamięci fizycznej są mapowane na adresy wirtualne. Dzięki temu aplikacjom może się wydawać, że pracują na jednym dużym, ciągłym obszarze pamięci gdy w rzeczywistości są to rozrzucone fragmenty pamięci fizycznej. Ponadto pozwala to wprowadzić swapowanie rzadziej używanych fragmentów pamięci na dysk. Gdy ten obszar jest znowu potrzebny, może być z powrotem skopiowany z dysku do pamięci fizycznej, nie koniecznie do tego samego obszaru w którym był wcześniej. Program widzi jednak cały czas ten sam adres. Polecam lekurę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pami%C4%99%C4%87_wirtualna

Hmm to jakim cudem po wprowadzeniu zmian do rejestru w szczególności na starszych maszynach gry przyspieszają ? np: Gothic 3 po ustawieniu NonPagedPool size na 97% ramu wyraźnie przyśpiesza ?