Zwiększenie zasięgu wifi

Chciałbym ‘przeciągnąć’ internet na pierwsze piętro, gdzie obecnie zasięg jest dość ograniczony (tylko w 1 pokoju). Router stoi na parterze.

Nie wiem co masz za router ale routery nie lubia działania w pionie (przez sufit) Najlepiej odkręć antene i wystaw na kablu za okno miedzy piętrami. Albo kup inny router. Są takie co na pewno będą Ci działać ale kosztuja 800 zł

 

Wybacz, ale większej bzdury już dawno nie czytałem. Routery nie odróżniają poziomu od pionu, co najwyżej konieczne jest odpowiednie ustawienie anten. Inną sprawą jest, że stropy często (zawsze?) są zbrojone co utrudnia przenikanie sygnału radiowego.

 

Z tym routerem “za 800 zł co napewno będzie działać” to też pojechałeś, cena nie jest tu żadnym wyznacznikiem.

do MrQ sam gadasz bzdury. Chyba nie znasz podstawowych zasad fizyki na poziomie liceum. Przy tym zakresie fal nie many do czynienia z propagacja sferyczna tylko płaską. To nie router ma odróżniać poziom od pionu bo to nie człowiek ani skaźnik kierunków tylko fale z anteny tak propagują. I jeżeli  w poziomie masz stratę sygnału np. 0,1 dB na m to w pionie możesz mieć 1 dB na m. Zależy to tez od anteny. A co do ceny to nie chodzi tu o to że jest on drogi bo kosztuje 800 zł tylko o to że jest to urządzenie przeznaczone do obiektów przemysłowych i inaczej jest skontruowane - nadajni z antenami emitują fale we wszystkich kierunka. Tak więc nie uważaj wszystkich za głupich jak się nie znasz na elektronice !!

Yhy… I oczywiście anteny inaczej niż pionowo postawić nie można, bo po co… a kierunkowej też lepiej nie używać z tego samego powodu…

 

Routery za >800zł są przeznaczone do celów przemysłowych? To coś nowego…  Naprawdę uważasz, że krzykiem przekonasz mnie do swojej racji?

Anteny jak anteny. Czasem warto wgrać np. alternatywny soft taki jak OpenWRT albo DD-WRT do routerów (pasuje np. Linksys), gdzie można podkręcić moc nadawania… :slight_smile:

Asus router DSL Wi-Fi N900 Dual Band - RT-N66U cos takiego albo cos od “Air Live” np "repeator WI-Fi w gniazdko sieciowe

Nie wiem czy ty chcesz DSL czy sieć rozprowadzić ? Dużo jest takich routerów np. ZyXEL, OvisLink itp.

Na parterze mieszają rodzice, w salonie stoi tam router. Na 1 piętrze jest wydzielona część ‘dla dzieci’. Niestety zasięg tam nie dochodzi. Do jednego pokoju podciągnięty został już kabelek. Dalej nie chcę jednak go kłaść. Zresztą chciałbym mieć tutaj swoją sieć, a nie wifi rodziców (nawet gdyby zasięg z parteru tu dochodził). Wydaje mi się, że można podpiąć drugi router do routera z parteru, tworząc w ten sposób drugą, niezależną sieć wifi. Sygnały nie będą się nakładać, gdyż moja cześć nie jest usytuowana nad salonem.

Ze względów finansowych chciałbym podpiąć się do internetu rodziców. Danych nikt z domowników nie ściąga, więc jakieś gigantyczne prędkości nie są potrzebne, poza tym w razie czego można chyba zrobić podział łącza na ‘macierzystym’ routerze. Czy w takim układzie opóźnienia nie byłyby zbyt dokuczliwe?

Wg mnie lepiej dla mnie byłoby posiadanie własnej sieci wifi. Wertując w internecie natrafiłem kiedyś na temat o podobnym pomyśle, tam ktoś coś pisał o NATcie, że musi być, nie pamiętam, o co w tym chodziło.