Zwieszanie się systemu/komputera na kilka sek. - dysk?

Witam. Od kilku dni mam problem z dziwnymi “zwieszeniami” komputera. Laptop normalnie chodzi z tym, że np. podczas przesuwania okna po ekranie potrafi się na chwilę zwiesić (łapie sekundowy zwis). Na początku myslałem, że to wina jakiegoś wirusa (objawy podobne do wirusa w pliku ctfmon), jednak podobno logi są czyste. Być może to coś ze sprzetem, dlatego zamieszczam kilka screenów do sprawdzenia. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

6ef248e6189b1d80m.jpgdeb6376fea342136m.jpg5e5659695156cf94m.jpg96b7ab4fe3f2493cm.jpgeecb5fb35b9d39bfm.jpgd55db2904395c5e8m.jpg

Proszę o analizę powyższych zdjęć.

Zauważyłem, że problem nasila się podczas instalacji jakiś programów. Gdy nic nie jest robione na komputerze, problem praktycznie nie występuje.

  1. dysk ma bady… 5 fizycznych (C6), 5 w drodze (C5) i 98 juz podmienionych (05)

  2. kontroler przestawil sie w tryb PIO - odinstaluj kontroler i zrestartuj kompa,

w biosie ustaw tryb SATA/AHCI

  1. zrob backup danych, bo pewnego dnia dysk nie wstanie… 8)

Mogłbyś mi podać jakąś instrukcje odnośnie punktu 2.

I tak z ciekawości zapytam - skąd wiesz, że dysk ma bady (gdzie to mogę odczytać)?

EDIT: Odinstalowałem ten sterownik. Mam nadzieje, że wszystko dobrze zrobiłem. W tej chwili mam takie ustawienia.

65f047b74c3934b3m.jpge07dffeabfee7c73m.jpg

w menadzerze urzadzen klikasz PPM na kontroler IDE (podstawowy i drugi) i po prostu go odinstalowujesz :slight_smile:

trzeci obrazek od lewej - SMART 8)

W biosie mam ustawioną opcję:

SATA mode : IDE mode

gdy zmieniam na:

SATA mode : AHCI mode

wtedy mam bluescreena podczas ładowania windowsa.

Ten dysk jest do wymiany od zaraz, praktycznie w każdej chwli moga się “wysypać” kolejne sektory. A poza tym masz rację :wink:

roczek - zmiana trybu pracy dysku na AHCI wymaga dłubania w systemie albo reinstalacji windy. Na tym dysku już nie warto, szkoda czasu.

aTaSerwis - mogłbyś podać link do jakiegoś opisu włączenia tego trybu bez reinstalacji windowsa.

to sobie odpusc… zostaw jak jest (widac nie masz sterownikow zainstalowanych), bo roznicy wielkiej nie bedzie

Dzięki za pomoc. W przyszłości czeka mnie wymiana dysku twardego, mam nadzieje, że ten jeszcze troche podziała :slight_smile: