Tablet PENTAGRAM kontra Wacom

Przymierzam się do zakupu taniego tabletu. Po analizie wielu modeli na ringu pozostały dwa:

  1. PENTAGRAM ThinType Tablet (P2006)

  2. Wacom Bamboo Pen

Będzie on wykorzystywany przeze mnie głównie do retuszu zdjęć i przez moje pociechy do rysowania. Ze względu na to drugie bardziej mi odpowiada wybór nr 1. Jednak Wacom zapewnia podobno lepszy komfort pracy. Nie mam doświadczania w pracy z tabletami, dlatego proszę o opinie jakiś praktykujących użytkowników tych urządzeń.

Ważniejsze istotne dla mnie różnice między tabletami to:

PENTAGRAM ThinType Tablet - Wacom Bamboo Pen

Obszar roboczy 254 x 158 - 147 x 92

Ilość poziomów nacisku 1024 - 512 (czy to ma duży wpływ na rysowanie?)

Pola szybkiego dostępu 29 (czy te pola bardzo (o ile w ogóle) ułatwiają pracę?)

Wysokość odczytu 10 - 16 (to chyba wymaga więcej precyzji (nisko latające pióro :wink: ) w poruszaniu kursorem w PENTAGRAM-ie)

Szybkość odczytu 125 - 133 (rozumiem, że to decyduje o opóźnieniu pojawiania się linii na ekranie monitora?)

Rozdzielczość 2000 - 2540 (przy dużym obszarze w PENTAGRAM nie pojawiają się na liniach “schodki”?)

Piórko na baterie i brak gumki- indukcyjne z gumką

Dzięki za wszelkie uwagi i sugestie.

Osobiście posiadam tablet pentagrama,model o’pen xl.

Moim zdaniem pentagramy są dobre dla początkujących.Dobre narzędzie do przyzwyczajenia ręki.

Wacomy są zazwyczaj bardzo dokładne i dla osób bez uprzedniego treningu mogą okazać się uciążliwe (każde drganie ręki jest rejestrowane)

Mnie się wydaje że Wacom jest bardziej skierowany do rysowników,projektantów i grafików.

Pentagram do obróbki zdjęć powinien się wydać idealny.

A co do parametrów:

Poziomy nacisku.Zależy czym się bawić.

Przy pracy małym brushem nie robi to wyższej różnicy,przy większych tak ponieważ daje większą kontrolę nad wielkością końcówki pędzla.

Chociaż z doświadczenia wiem,że tablet czasami “wariuje” i nie odczytuje oddalenia piórka od padu (zdarza się mi to od czasu do czasu)

Pola szybkiego dostępu.

Owszem,przyznam że używałam ich na początku ale z czasem robiły się uciążliwe.Dłuższe zamachnięcia piórkiem często aktywowały pola gdy nie było to zamierzone.

Wysokość odczytu:

Tu także zdarzają się pułapki.

Im wyższa tym częściej jest możliwość,że jak położymy piórko przy tablecie to tablet i tak je wykryje i mimowolnie będzie poruszał kursorem.Krócej,zwiększa się obszar a zmniejsza precyzja.

A propo schodków w pentagramie.

Miałam ten problem i była to kwestia baterii w piórku.Za każdym razem gdy bateria była nowa,schodki się pojawiały.Gdy używałam lekko użytą, to wszystko było ok.

Na początek zdecydowanie polecam Pentagram.

Crow, chyba się jeszcze Wacusiem nie bawiłeś, nawet tym z serii “Bambino” czyt. Bamboo :stuck_out_tongue:

Zdecydowanie Wacek, wprawdzie mniejsza powierzchnia, ale lepsza jakość i większe możliwości + piórko indukcyjne.

Dla amatora w sam raz.

to prawda. Nawet najprostszy wacom to wielka jakość i klasa sama w sobie. Jestem posiadaczem rzeczonego “bambino” i dodam ze jestem szczęśliwym posiadaczem. i wcale mi nie przeszkadza mała powierzchnia. Naprawde mozna przywyknąć i tworzyć w programach graficznych równie piękne obrazy jak z większm formatem.

Wacom zdecydowanie.

Obszar roboczy mniejszy zdecydowanie lepszy, pracuje się bardziej komfortowo, dodatkowo nie trzeba tyle machać ręką.

Od około 2 miesięcy używam Bamboo. Trochę denerwujące są przyciski w piórku - nie pasują mi do ręki. W zasadzie to jedyny mankament jaki zauważyłem. Ok, mógłby być trochę większy :). Z zakupu jestem zadowolony, tym bardziej, że cena za ten model Wacom’a nie jest wygórowana.

Witam mam oba wymienione tablety wiec wady i zalety:

Zaznaczam ze na początek polecam zakup Pentagram jest o niebo lepszy ;] ale …

Pentagram :

  • Ogromna powierzchnia rysowania znacznie ułatwia prace nie ma porównania do malutkiego Bamboo

  • Wygoda znacznie lepsza niż Bamboo.

  • Piórku … to pomyłka … cale trzeszczy jak je mocniej zacisnąć w ręce i jakby miało się rozlecieć ;/

  • rysik w piórku pracuje na … znaczy chowa się nawet 5mm w głąb piórka… tak wykrywa nacisk - tandeta ;/ - a przy okazji kiepsko wykrywa ten nacisk … znacie markery olejne które trzeba wdusić żeby końcówka napełniała się farbą albo markery do białych tablic? tak własnie to działa.

  • przez to ze rysik sie chowa w obudowę automatycznie przy nacisku nie da się chyba go zetrzeć a w komplecie sa jeszcze 3 ;]
  • W gimpie nieraz robi błędy typu niezamierzone linie poziome lub pionowe
  • W MyPaint - Rewla idealne działa

  • Linux/Ubuntu 11.10 Sterowniki są już zainstalowane podłączasz i działa. ( w GIMP trzeba w opcjach aktywować by używał tabletu ;])

Bamboo/Wacom:

  • Mała powierzchnia … niewiele zda się początkującemu który ma rękę mało precyzyjną - nic nie da się zrobić ;/

  • Malutki tablet no może wygodniej się go trzyma ale nic pyzatym

  • Piórku … Idealne no nie dość ze nie ma baterii to solidne , nie trzeszczy precyzyjne … co tu wiele mówić Idealne nawet w najprostszych modelach wacom.

  • Rysik stabilny praca rysika to 0,5mm czyli nie zauważalna dla przeciętniaka … rysik piórka jakby w miejscu odczytywał nacisk idealne jak ołówek na kartce papieru ;]

  • No ale jest tego wada … rysik strasznie szybko się ściera ;/ rany dosłownie kilka dobrych rysunków i po rysiku (powiedzmy ze jeżeli rysujemy pod kontem 30 stopni piórkiem to rysik po zrobieniu jednego rysunku będzie tak starty jak w ołówku pod kontem 30 stopni … jak w ołówku …ale ostrzyc się nie daje go ;]
  • Wszystkie programy w Windows obsługują go rewelacyjnie

  • Programy w Linux maja problemy nieraz z przyciskami na tablecie / przyciski piórka działają rewelacyjnie.

Tak czy inaczej … używam pentagram ze względu na obszar roboczy … ale mówiąc w prost … WACOM wiesz za co płacisz i masz coś pewnego problem w tym ze pentagram o obszae roboczym bliskim A4 to wydatek kolo 200zl a Wacom to 1300 do 1700zl wybór oczywisty .