Taśma LED - jaką wybrać?

Hej

Myślę o zakupie taśmy LED która da ładne oświetlenie między telewizorem a ścianą.

Nie wiem jednak jaką taśmę powinienem zakupić, jaka powinna być jej długość i jak ją przymocować aby uzyskać pożądany efekt - przykleić w formie prostaego paska, może po kwadracie, a może jeszcze inaczej?

Chciałem też założyć takie oświetlenie w szafie wnękowej. Jakie parametry powinna mieć taka taśma aby światło w szafie było jasne i wyraźne a nie mdłe?

Przerabiał ktoś może ten temat?

Dobra taśma LED z gwarancja 5 lat to kosztuje około 300 zł. Te po 50 zł to odpadki. Taśma LED nie nadaje się do oświetlania ściany bo te diody bardzo świeca w oczy. Tej taśmy nie zegniesz na kwadrat bo jest sztywna. Najlepiej idź sobie do MEDIA-MARKT i sobie obejrzyj w naturze jak to ona wygląda. Można to przykleić ale tak naprawdę to taka taśma nadaje się bardziej do wystroju lokalu a nie do szafy - ona jest sama w sobie brzydka. Sa tez takie z zaciskami i takie panele. Musisz sam sobie obejrzeć co Ci sie nada.

Za 300zł jest 5m taśmy smd 5050, za 50zł metr… a przynajmniej tak to wygląda na alledrogo.

Tak masz rację. Chodziło mi o to że za 5 m jest 300 zł i za 5 m 50 zł (źle napisałem).

Taśmę da się ułożyć w kwadrat, ją się przecina w odpowiednich miejscach i łączy drucikami, ja taką

taśmą podświetliłem sobie biurko i teraz mam podświetlenie od góry klawiatury, mysz, półke z lewej strony,

i wszystko to co jest do o koła biurka, taśmę się przykleja pod blatem, natomiast diody nie mogą

świecić prosto w oczy, bo nikt tego nie wytrzyma, muszą być umieszczone dyskretnie, kupiłem

u jakiegoś sprzedawcy chyba 3metry, niby z odpadku i świeci bardzo dobrze, zasilacz 12voltowy oczywiście…

metr taśmy pobiera chyba 0.6Wata, tak więc moc zasilacza trzeba sobie obliczyć z zapasem przynajmniej 20%,

żeby sie nie grzał za mocno…

Dziękuję za odpowiedzi. Chyba najlepiej jak wybiorę się do jednego z marketów budowlanych i obmacam temat. Nie chciałbym mieć latarni za telewizorem :slight_smile: W szafie taśmę wmontuję pewnie w taki specjalny profil.

nie musi być profilu… przykleisz ją do spodu górnego blatu i tyle, nie trzeba kręcić żadnych profili,

taśma jest cienka, mało prawdopodobne żebyś zachaczył o nią gaciami…

Należy pamiętać o umieszczeniu zasilacza w odpowiednim miejscu, żeby czasem nie grzał

sie pod ubraniami kiedy ktoś zapomni wyłączyć taśme, zawsze jest ryzyko przegrzania

zasilacza i pożaru…

co do koloru to najlepiej jasny ciepły…

a jak jest w praktyce z żywotnością tych taśm? Słyszałem, że lepiej dołożyć i kupić listwę led, bo one wytrzymują całe długie lata, a z taśmami ponoć bywa różnie, ale jak są takie z 5cioletnią gwarancją to powinny chyba teoretycznie wytrzymywać dłużej, czy może tak akurat po pięciu latach zaraz jak się gwarancja skończy tak to się taśma spali :wink:

Z tego co widziałem to po około 25-30zł są takie do samodzielnego montażu oświetlenia led:

http://www.oswietlenieled.info

Są też całe moduły i lampy led ale to już drożej raczej, a poza tym przy montażu oświetlenia led jeśli się stosuje lampy, czy gotowe moduły to ma się w pewnym względzie ograniczone możliwości montażowe.

nie wiem czym sie różnia ledy w listwie od tych w taśmie, w każdym razie będą świecic dłużej niż zwykłe żarówki

Nie ma czegoś takiego że padnie nagle cała taśma - led wypalają się pojedynczo ;). Jeśli padanie cała taśma to znaczy że zasilacz który miałeś coś nie za bardzo działa i spalił wszystko.

Najlepiej taśmę zamontować od razu w profilach wtedy nic się nimi nie dzieje. A oświetlenie telewizora w taki sposób wygląda nieźle. Ja korzystałem ze sprawdzonej firmy: http://www.designlight.pl/oswietlenie-led-profile-do-tasm-led-o_c_121_1.html przy oświetleniu w kuchni. Wybierasz tylko rodzaj światła i długość taśmy.

z takim oświetleniem może być problem, jeśli wybeirzesz dobre taśmy np takie to na pewno nie musisz się martwić o grwarancje i trwałość, sama mam takie w domu i jak na razie nic z nimi nie trzeba było robić :slight_smile: jednak oswietlenie ZA telewizorem jest srednim pomysłem moim zdaniem, podobnie jak stawianie telewizora na ścianie z oknem, słabo sie wtedy obraz widzi, lepiej jest oświetlić przestrzeń dookoła czy po bokach nawet, a nie z tyłu 

Skoro zasilacze do taśm LED są 12V to przy napięciu  1,5 V dla pojedynczej diody siłą rzeczy wychodzi że diody są zasilane sekcjami z diód połączonych szeregowo  (pojedyncza sekcja składa się z 8 diód). Jeżeli spali się jedna dioda nie będzie świecić cała 8 diodowa sekcja. Dlatego też taśmy można dzielić tylko w określonych miejscach (tam gdzie kończy się dana sekcja).

A no fakt, zapomniałem ale nie jestem pewny czy sekcje są po 8 diod, mam przed sobą taśmę led gdzie są łączone po 3 + jakiś rezystor tam jest. I właśnie co zazwyczaj widziałem to sekcje albo po 3 albo po 4 diody. 

Jak jest rezystor to diód w sekcji może być mniej  bo na rezystorze następuje spadek napięcia o wartość zależną od jego rezystancji :slight_smile: Ale to jest mało istotne  bo miejsca podziału są wyraźnie zaznaczone na taśmie.