Thunderbird - archiwizacja, IMAP

Witam,

Na thunderbirdzie uzbierało się ponad 6GB maili. Zacząłem porządki. Czy ktoś się orientuje do czego tak naprawdę służy przycisk archiwizuj? Na moje po kliknięciu mail jest przenoszony do folderu archiwum (swoją drogą nie można zaznaczyć całego folderu i jednym kliknięciem przenieść do tego archiwalnego folderu). Folder dalej znajduje się w folderze bazowym thunderbirda. Czy nie można przenieść sam folder archiwalny na inną partycję - tak żebym mógł sobie przywrócić archiwum jak zajdzie taka potrzeba.

A teraz drugie pytanie IMAP. Czy korzystacie z tego protokołu? Czy nie ma problemu z synchronizacją maili i folderów? Czy poprawnie zapisują się wysyłane wiadomości? Jak przenieść wiadomości z thundebirda z protokołu POP3 na IMAP?

Świąteczne porządki czas zacząć :smiley:

http://mozillapl.org/forum/

Poszukaj na tym forum.

Mniej więcej do tego o czym piszesz. Tworzy nowy folder Archiwum i w nim umieszcza stare maile podzielone na podfoldery wg lat. Zero jakichkolwiek opcji archiwizacji, zero wpływu na to co i gdzie ma być archiwizowane. No i brak automatyzacji, trzeba to robić ręcznie.

I tak i nie. Pojedynczego folderu na inny dysk/partycję przenieść nie można. Ale można przenieś cały folder konta. Poszukaj w opcjach konfiguracji serwera lokalizacji folderu lokalnego.

Korzystamy, fajna sprawa :-). Thunderbird problemów żadnych nie ma, ale to nie od niego zależy. Głównie od możliwości i konfiguracji serwera. Wiadomości zapisują się poprawnie, bo niby czemu nie. Trzeba tylko zaznaczyć odpowiednią opcję w Tunderbirdzie. I znów - dużo zależy od serwera, z jakiego korzystasz. Taki np. gmail wręcz zaleca, żeby w programie pocztowym wyłączyć zapisywanie wysłanych wiadomości, żeby ich nie dublować i nie generować niepotrzebnych transferów danych. Serwer gmaila sam z siebie, “automagicznie” zapisuje wysłane maile. Konkretnie, to nadaje im etykietę “wysłane” ale to tylko szczegół techniczny.

  1. Ok. Może następna wersja będzie bardziej przyjemna archiwizacjom.

  2. Wczoraj na jakimś forum znalazłem informację, że jest dodatek o nazwie Smart Save (chyba dobrze pamiętam). Umożliwia tworzenia kopii wskazanych wiadomości i/lub folderów. Problem jest taki, że dodatek nie jest zgodny z wersją aktualną 3.17. Czy zna ktoś inne dodatki? :smiley:

  3. Skrzynka ulokowana na serwerze nazwy. Czy ktoś miał doświadczenia w tej konfiguracji na takim serwerze?

Przeraża mnie tylko ilość miejsca, którą muszę zarezerwować - ok 3-4GB (po porządkach). Coś za coś - to chyba jedyny sposób żebym miał stały dostęp do skrzynki w biurze, w domu i u klientów (netbook).

PS

goomish - dzięki za pomoc :smiley:

Może MozBackup (http://mozbackup.jasnapaka.com/) będzie Ci pomocny… zrobisz kopię folderów, które chcesz (możesz tą kopię zabezpieczyć hasłem), później usuniesz folder z TB, a kopię przeniesiesz na inny dysk…

Chociaż teraz nie jestem pewien, czy archiwizował wszystkie maile, czy można było sobie wybrać foldery/konta pocztowe…

Archiwizuje całość i czasami ma problemy z większą ilością maili (10GB).

Jeśli chodzi o archiwizację lokalnie ściągniętych maili (POP3 i/lub pobranych na dysk treści maili z konta IMAP) to po prostu skopiuj gdzieś cały profil Thunderbirda. Jeżeli nie zależy ci na filtrach, zachowaniu stanu przeczytane/nieprzeczytane, to nawet wystarczy zachować tylko pliki skrzynek pocztowych. INBOX, Sent i ew. swoje własne. łatwo te pliki poznać po tym, że nie mają rozszerzeń :slight_smile:

A jeżeli chodzi o “przewalenie” zawartości skrzynki POP3 do nowego konta IMAP, to ja swego czasu zastosowałem manewr równie prymitywny co prosty: w Thunderbirdzie poprzenosiłem [*] maile lub z folderów na koncie POP3 do odpowiednich folderów na koncie IMAP

[*] ponieważ przepychanie przez POP3/IMAP dziesiątek gigabajtów danych to średnio fajny pomysł, dla bezpieczeństwa lepiej:

  • najpierw kopiować a nie od razu przenosić

  • robić to etapami, po kilka-kilkadziesiąt megabajtów na raz.

Lepiej dać se czas, niż ryzykować, ze program pocztowy lub serwer się nie wyrobi i stracisz jakieś ważne maile.

i jeszcze PS. Zerknij na to> http://nic-nac-project.de/~kaosmos/mboximport-en.html Może się przyda. I jeszcze mboxproxy autorstwa Piotra Dałka (Dałek). Wygoglaj, nie chce mi się szukać linka :slight_smile: