TP Link - konfiguracja QoS

Witajcie, do mojego routera są “podpięte” 3 urządzenia (2 komputery przez WiFi, 1 komputer LAN). Chciałbym zrobić tak by na dwóch komputerach, które są podłączone przez sieć wifi maksymalna przepustowość dla każdego z osobna wynosiła po 2MB, a dla komputera, który jest podpięty przez sieć LAN 6MB. Z tego co się dowiedziałem należy tych ustawień dokonać w zakładke QoS lecz jak to dokładnie zrobić nie mam pojęcia, dlatego też piszę ten temat. Poniżej załączam screen tej zakładki QoS.

 

Mam nadzieję, że znajdzie się osoba, która mi pomoże. Pozdrawiam. :slight_smile:

http://s14.postimg.org/54s1qalup/qos.png

Masz łącze 10MB/s, tj. 80Mb/s? QoS owszem, ale QoS służy do priorytetyzacji pakietów, a Tobie potrzebny jest jeszcze bandwith control, czyli kontrola pasma, której najwyraźniej Twój router nie oferuje. W każdym razie, możesz nadawać tylko priorytety pakietom, np. żeby przeglądarka miała pierwszeństwo przed p2p, albo Skype miał pierwszeństwo przed p2p i przeglądarką w celu ulepszenia jakości połączeń. W każdym razie, na tym routerze nie masz kontroli pasma, więc nie zrobisz tego co chcesz.

A da się przynajmniej jakość pakiety ograniczyć dla wifi? Bo dla przykładu, gdy ktoś coś pobiera z torrentów na jednym z komputerów, to moje pingi są w granicach 200-1000ms.

Jak pisałem, dla p2p możesz dać najniższy priorytet i zadziała to lepiej, niż ograniczanie przepustowości, bo przy niższej przepustowości i tak będzie zamulało łącze, natomiast niższy priorytet sprawi, że p2p będzie brane najmniej pod uwagę (to w takim bardzo uproszczonym skrócie). Cała istota QoS polaga na ustawianiu priorytetów, kontrola pasma to tylko dodatek.

W Aplication wybierasz aplikację lub jej typ (nie wiem co tam jest), określać dla jakiego połączenia ma obowiązywać i dla jakiego IP i/lub MAC adresu ma obowiązywać reguła. Na przykład komputer podłączony jest pod WLAN i ma IP 192.168.1.10 i MAC 00-00-00-00-00-00, te dane podajesz jako source. Jeśli na liście Aplication nie masz aplikacji, którą chcesz ograniczyć, to wpisujesz ręcznie porty w port range.