Ubuntu 11.04 + Vista - grub rescue, usunieta partycja

Witam. Mam problem.

Na laptopie była Vista:

WinRE (2GB - ta partycja jest nie ważna) - Vista (60GB) - Data (150GB)

Wydzielona została na końcu partycja podstawowa, sformatowana i utworzona rozszerzona (8GB) za pomocą Paragon Live (obsługuje tylko ext3).

Zainstalowany został UBUNTU (11). Wszystko hulało pięknie.

Dodam tylko, że podczas instalacji Ubuntu wykrył Vistę i partycje rozszerzoną z systemem plików ext3 (trzeba było przesunąć suwak dla UBUNTU). Po zainstalowaniu UBUNTU był na partycji 4,5GB + Swap 2GB + 1,5GB właśnie to ext3 (tyle że ta partycja była na początku rozszerzonej z systemem plików coś koło 300MB).

Problem:

Została usunięta partycja ext3 z poziomu Linuxa (systemu) i pojawił się komunikat no file system / grub rescue (zniknął grub i nie da się odpalić żadnego systemu). Płyta Vista Rescue nie znajduje problemu (system widzi ale nie widzi problemu z bootowaniem).

Układ partycji był taki (w kolejności):

WinRE 2GB - Vista 60GB - Data 150GB - partycja 8GB [1,5GB ext3 - Ubuntu 4,5GB - Swap 2GB].

Czy usunięcie instalacji Linuxa np. Paragonem Live i zainstalowanie go na nowo spowoduje że odnajdzie on Vistę i naprawi grub? Z poziomu Live Ubuntu znajduje “kilka” systemów ale nie ma miejsca na instalacje.

Pod Livem wygląda to tak:

sda1 (ntfs) 1.6GB -> sda2 (ntfs) 62GB -> sda3 (ntfs) 160GB -> dostępna przestrzeń 1,6GB (tu był ext3) -> sda5 (ext4) 4,9GB -> sda6 (linux-swap) 2.1 GB.

Ma ktoś jakiś pomysł? Z góry dziękuje.

Dodane 18.09.2011 (N) 10:06

Dobra po części rozwiązany poleceniami bootrec.exe /fixmbr i bootrec.exe/fixboot z poziomu wiersza poleceń Recovery CD.

Pozostaje teraz przywrócić UBUNTU ![-o<

Zajrzyj tutaj:

http://www.ubuntu-pomoc.org/grub-2-napr … -windowsa/ .

Dzięki.

Przeinstalowałem Lina (był dopiero 1 dzień na dysku). Zdziwiło mnie tylko że usunięcie dysku logicznego na pierwszym miejscu partycji rozszerzonej (a nie będącym połączonym z Linuxem) spowodowało usunięcie gruba i systemu plików. Jeśli partycje Linuxowe były w obrębie partycji podstawowej to wpisy powinien być przed partycją która została usunięta. Byłem przekonany że nie spowoduje to problemów z ponownym odpaleniem systemu. Tak po za tym wszystko chodziło bez zarzutów (kamera, bluetooth, itd, Vista odpalała sie normalnie).

Najpierw naprawiłem bootsektor Visty (płytą WinPE) a potem format partycji linuxowej - co ciekawe gdy partycja była Unallocated (bez systemu plików) LiveCD Ubuntu w ogóle nie wykrył żadnego systemu na dysku (choć Vista odpalała się normalnie już). Dopiero format pod ext3 spowodował że Live zauważył Vistę na dysku (?). Nie mam programu który formatuje w ext4 (mam starego Paragona i on ma tylko ext3) dlatego podczas instalacji Ubuntu pyta się jak przydzielić miejsce na partycji (tej 8GB) - ile ma mieć ext3 (który nie jest mi do niczego potrzebny) a ile na Ubuntu ext4.

Zapoznaj się z konstrukcją MBR (master boot record):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record

Instalacja systemu nie powinna ingerować w sam układ partycji o ile sam ich nie pousuwasz / sformatujesz / wymażesz danych. Instalacja systemu operacyjnego ingeruje w pierwsze 446 bajtów dysku twardego. Instalacja Win usunęła Gruba z MBR i stąd problemy z uruchomieniem Ubuntu. Jego partycje i pliki powinny pozostać tam gdzie były.

Masz :smiley: Uruchom Ubuntu w trybie live-cd a potem program GParted. Ustal wielkość i układ partycji, a podczas instalacji wskaż tylko punkty montowania. Na partycję systemową montowaną w punkcie " / " w zupełności wystarczy 10 GB. Na /home wg uznania. Swap min. 512 MB, chyba, że korzystasz z hibernacji albo wstrzymania, wtedy ustaw tyle samo, ile masz fizycznej pamięci RAM.

Nie musisz mi tłumaczyć budowy MBR.

Nie zorzumiałeś co napisałem. Linux i Vista odpalały się normalnie do momentu usunięcia pustego dysku logicznego (ext3) poprzedzającego partycję Ubuntu (zaznaczyłem ją na czerwono na screenie; Ubuntu na następnej tej “wąskiej” partycji):

ubuntupartycje1.jpg

Partycja logiczna będąca częścią partycji rozszerzonej - podstawowej. Wpisy tych partycji nie znajdują sie w MBR - bo MBR obsługuje tylko 4 partycje podstawowe. Wpisy partycji logicznych znajdują się zaraz za wpisem partycji 4 podstawowej/w pierwszym sektorze partycji (dzięki temu można mieć nieograniczoną ilość partycji logicznych) - dlatego moje zdziwcie. Co najciekawsze usunięcie tej partycji było możliwe z poziomu Linuxa - bez żadnych ostrzeżeń :wink:

Co do MBR i bootsectora to tu masz dobry opis (zastąpiony zostaje tylko bootstrap):

http://www.ntfs.com/ntfs-partition-boot-sector.htm

W przypadku gdy usunąłem partycję (dysk) logiczny zaznaczony na zdjęciu to jego wpis się zmienił nie w MBR ale w pierwszym sektorze 4 partycji podstawowej (podstawowa ta na końcu podzielona na 3 mniejsze).

Skoro GRUB był w MBR to czemu usuniecie wpisu z początku partycji podstawowej (czyli prawie “na końcu” dysku) usunął gruba i system plików? Liczę na wyrozumiałość bo z Linuxem nie mam dużej styczności - czas to zmienić.

Pzdr.

Zapewniam Cię, że gdybym nie wiedział o czym mówię, nie zabierałbym głosu - ale nie taka rola tego forum, żeby cokolwiek komukolwiek udowadniać.

=====

Po pierwsze spójrz na kolumnę Type w programie do zarządzania partycjami. Na chwilę obecną masz dwie partycje podstawowe (Primary) - w tym jedną rozszerzoną (Extended) (ona też jest podstawowa) i dwie partycje logiczne (Logical). Na wykresie Basic Hard Disc widać partycję Visty ( ~ 60 GB) i potem tak jak widać. Prawdopodobnie usunąłęś pierwszą partycję podstawową (300 MB) z plikami startowymi Windows. Chodzi o pliki:

/bootmgr /Boot/BCD /Windows/System32/winload.exe

Szansą na odzyskanie tych plików i partycji (nie zostały nadpisane, bo obszar jest niepodzielony na partycje) jest próba odzyskania tablicy partycji:

albo reinstalacja Visty. Zanim na coś się zdecydujesz, pokaż wynik tego skryptu - to rozwieje wątpliwości:

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

Na przyszłość - najpierw instalujemy Windows, potem linuksa.

Vistę miałem 3 lata na dysku. Po instalacji Ubuntu 11.04 WSZYSTKO (znów to podkreśle) działało - zarówno Vista, grub jak i UBUNTU.

Z poziomu Linuxa usunięta została partycja logiczna (w miejscu TYPE masz “free space”). Partycji rozszerzonych mam 4 (nie widać bo suwaka nie przesunąłem (WinRE, C i DATA + partycja dla Linuxa - wszystkie są podstawowe). Partycji podstawowej nie usunąłem bo ten screen zrobiłem zaraz po odzyskaniu Visty płytą WinPE (przez bootrec.exe).

Ciekawą rzecz teraz zauważyłem - partycja “free space” (którą usunąłem spod Lina) ma rozmiar 1,4GB a użyte jest 2047GB. Ewidętnie to jakiś błąd albo Linuxa albo programu dyskowego.

Poprostu zmniejszyłem kiedyś dysk E: o 8GB, utworzyłem na tym miejscu partycję podstawową (bo taką łatiwej jak coś naprawić). Na tej podstawowej zrobiłem format Paragonem (ext3). Ubuntu utworzył oddzielną partycję na system i na swap - za tą partycją. Czyli były 3 partycje. Usunieta została pierwsza partycja (logiczna) na partycji podstawowej - teoretycznie na niej nie powinno być plików. :wink: Wtedy dopiero Linux i Vista przestały działać - oba systemy się nie odpalały.

PS Partycja została usunięta z poziomu Ubuntu by zwiekszyć partycję systemową Linuxa - była trochę za mała (4,5GB).

Problem to chyba to że logiczna startuje dokładnie w tym samym miejscu co rozszerzona - teraz zauważyłem - czyli Linux wrzucił pliki na ładujące na pierwszej partycji…