Udostępnianie połączenia sieciowego wifi przez lan

Cześć

wiem, że było wiele takich tematów ale żaden nie rozwiązał mojego problemu.

Chce udostępnić połączenie sieciowe z wifi na lan. Wifi dostaje ip z 22 bitową maską. Następnie sieciowka lan w tym laptopie MUSI MIEĆ ustawiony adres z puli 172.16.4.x przy masce 24 bitowej i zostaje wpięta w switcha. Pozostałe komputery w sieci widzą laptopa i chciałbym żeby łączyły się z internetem przez niego.

Próbowałem zwykle udostępnianie połączenia ale windows 7 który jest na laptopie krzyczy na mnie że musi zmienić adres na 192.168.137.1.

Hmmm pisząc tego posta wynikło coś innego, nie wiem czy będzie to adresowanie z puli 172.16.4. ale na pewno będzie inne niż to co sugeruje windows.

Jakieś propozycje??

Strasznie zamotany ten Twoj opis problemu:)

Najprościej użyć jakiegoś urządzenia który tłumaczyłoby jeden adres na drugi. To tzw NAT(Network Address Translation). Proponuję użyć access pointa. Bedziesz miał z głowy problem łączenia się innych komputerów bezprzewodowo i dodatkowo nadasz takie adresy jakie sobie w miarę możliwości wymarzysz.

Nie wiem czy dobrze to ująłem. Jest sieć z adresami 172.16.4 z maską 24 bitową, w niej jest ok 15 komputerów. Komputery są podłączone do serwera i jest to zwykła sieć lokalna, ma nawet bramy przypisanej żaden komputer. Adresy przydzielane są automatycznie więc nie ma mowy o zmianie adresowania. Ja chce się teraz wpiąć w tą sieć z nowym adresem z tej samej puli ale mającym internet i udostępnionym łączem tak aby tamte komputery po dopisaniu bramy też miały internet. Myślałem jeszcze o proxy tak żeby nie zmieniać automatycznego pobierania adresów na komputerach w tej sieci. Nie ma też mowy o dodatkowych urządzeniach.

Dodane 13.10.2010 (Śr) 20:26

Widzę że windows nie jest na tyle miły i po braku odpowiedzi wnioskuje, że się nie da lub nikt nie chce pomóc.

wiesz, że w ten sposób robisz ze swojego laptopa serwer? ;>

utrzymasz połączenie dla max 10 osób. Taki limit od microsoftu.

W laptopie masz internet za pomocą czego podpięty? Sprecyzuj

Dokładnie to tak wygląda bo wynikły nowe komplikacje.

Serwer - i od niego komputery - nie mam możliwości wpięcia się w tą sieć.

Każdy z komputerów ma dwie sieciówki i obie mają inne adresowanie (jedna jest do sieci a druga do połączenia z urządzeniem zewnętrznym które zawsze ma to samo IP - wymuszone przez oprogramowanie).

Chce zrobić tak

Internet Wifi -> Laptop (udostępniam połączenie WIFI i podłączam się przez drugą sieciówkę w laptopie w hub połączony z DRUGĄ sieciówką w komputerze z sieci bez internetu) -> na drugiej sieciówce w komputerze ustawiam bramę tej sieciówki LAN z laptopa uzyskując tym samym internet na pierwszym komputerze -> teraz chciałbym udostępnić to połączenie drugiej sieciówki na pierwszą sieciówkę tym samym udostępniając internet tej sieci która nie posiada internetu.

zrozumiałe czy mam rozrysować schemat :wink: ?

a nie lepiej podłączyć serwer pod laptopa, a potem udostępnić przez Serwer internet? Wtedy łączysz się Internet>Laptop>Serwer>LAN

mało wydajny sposób, ale raczej powinien dać radę.