Umowa zlecenie, a zwrot podatku

Bardzo proszę o odpowiedzi od osób, które wiedzą o co chodzi, są pewne i nie wprowadzą mnie w ewentualny błąd.

Pracuję na umowę zlecenie, z kwotą miesięczną na umowie 350 zł brutto. Posiadam status ucznia.

Czy zwrot z podatku dostane taki sam jakbym miał umowę zlecenie, ale na 1500 zł brutto? Czy zwrot będzie mniejszy? Bo jednak jest to duża różnica - 350 zł, a 1500 na umowie, natomiast mój pracodawca twierdzi, że zwrot dostane taki sam, że nie ma znaczenia czy mam 350 zł na umowie, czy więcej.

Czy zwrot będzie mniejszy jak mam 350 zł, od zwrotu gdybym miał 1500 ? Zawsze co roku dostaję zwrot około 500 zł, ale przy umowach na około 1400-1500, czy jak teraz przez cały rok mam 350 na umowie, to czy mogę się spodziewać również zwrotu w wysokości około 500 zł? Czy będzie mniejszy?

Bardzo proszę o wskazówki. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Nie bardzo rozumiem o jakim Ty zwrocie podatku piszesz? Przecież nie prowadzisz firmy…

Być może wyraziłem się mało profesjonalnie, ale powinniście wiedzieć o co chodzi.

Co roku wypełnia się te PITy, składa do Urzędu Skarbowego, a oni zwracają pieniądze. Tak samo jak można się rozliczać za Internet

Urząd Skarbowy zwraca Ci tylko nadpłacony podatek, który pracodawca odprowadza za Ciebie przez cały rok (umowa o pracę). Przy umowie zleceniu jest inaczej

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/ … 24097.html

oraz

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadza … 16696.html

http://www.zus.pl/files/k060322.pdf (opłacenie składek od umów cywilno-prawnych)

yyy, ekspertem w sprawach podatkowych nie jestem - od tego mam ksiegowego :stuck_out_tongue:

Więc niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

Kwota wolna od podatku, to w tym roku chyba 3091,00 zł

pobierana zaliczka na podatek w przypadku um. zlec. wynosi zaś 18%

Jeżeli więc w roku podatkowym nie przekroczysz kwoty wolne od podatku - przysługuje Ci zwroot wpłaconej zaliczki.

350 zł x 12 miesięcy to jest ponad 4 tyś., czyli przekroczę, i według Ciebie nic nie dostanę? :slight_smile: tak to na pewno nie, bo zawsze rocznie miałem dużo więcej, niż 4 tysiące, a zwrot był.

Konkrety - czy dostane mniejszy zwrot jak mam 350 zł, niż jakbym miał 1500 na umowie?

MarS dzięki za wskazówki, czytam to i czytam, ale mało z tego rozumiem … Sorry, że jestem idiotą.

Nie napisałem że nic nie dostaniesz. Napisałem że zwrot całego otrzymasz jeśli nie przekroczysz granicy.

A jak przekroczysz, to sie już liczy chyba różnicę w zapłaconaj zaliczce na podatek a podatkiem od nadwyżki nad kwotę wolną od podatku.

Znowu niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę - ani z matmy nie byłem nigdy orłem, ani w podatkach

350x12=4200 - z zaliczek na podatek odprowadzasz 18% z tego czyli jakieś 63 miesięcznie, a 756 w skali roku

kwota wolna od podatku to jest 3091

Zateem nalezny podatek liczysz od kwoty 1109 ( 4200-3091 ) czyli 18% z tego to jakieś 199 i coś po przecinku.

Skoro odprowadziłeś już 756zł, to przysługuje Ci zwrot w wysokosci ok 556zł (756-199 z groszami)

A teraz prościej: Kwota wolna od podatku to kwota wolna - tak więc od niej podatku się nigdy nie płaci.

Więc po przekroczeniu tej kwoty masz ZAWSZE 18% z 3091zł zwrotu, a to jest dokładnie 556,38

Czyli nie ważne czy masz w umowie 350, czy 1500, czy nawet 3000 - zwrot będzie taki sam.

Nie wierzysz? - to sobie policz dla różnych kwot.

To zależy, czy nie przekroczysz kwoty minimalnej.