Ustawienie programu VistaBootPRO lub pliku boot.ini

Witam.

Jak ustawić odpowiednio program VistaBootPRO 3.3.0, lub plik boot.ini by można wybrać jaki system ma startować.

Miałem zainstalowane Viste, później zainstalowałem XP Proffesional, lecz system cały czas startuje z XP, a jak próbuje uruchomić Viste pojawia się czarny ekran z migającym wskaźnikiem “_”

W programie VistaBootPRO w zakładce View Settings jest ustawione tak:

There is currently 3 OS(s) installed on your system.

The current boot timeout is: 30

Default OS: Microsoft Windows Vista

Entry 1


Name: Microsoft Windows Vista

BCD ID: {default}

Boot Drive: C:

Windows Drive: C:

System Bootloader: \Windows\system32\winload.exe

Windows Directory: \Windows

Entry 2


Name: Microsoft Windows XP

BCD ID: {ntldr}

Boot Drive: D:

System Bootloader: \ntldr

Natomiast plik boot.ini ma takie parametry:

[boot loader]

timeout=15

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows Vista” /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /USEPMTIMER

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /USEPMTIMER

Plik ten boot.ini uruchamiam z poziom administratora w XP i jest on na dysku c.

Z góry dzięki za odpowiedź.

musisz nadpisać sektor startowy bootloaderem visty, skorzystaj z płytki instalacyjnej visty uruchom z płytki wybierz napraw komputer.

a jak teraz z poziomu Visty ustawić ten program VistaBootPRO by również była możliwość uruchomienia XP,

w zakładce View Settings jest teraz ustawione tak jak niżej, jedyna różnica jest taka, że w Entry 1 BCD ID zamiast {default} teraz jest {current}

Default OS: Microsoft Windows Vista

Entry 1


Name: Microsoft Windows Vista

BCD ID: {current}

Boot Drive: C:

Windows Drive: C:

System Bootloader: \Windows\system32\winload.exe

Windows Directory: \Windows

Entry 2


Name: Microsoft Windows XP

BCD ID: {ntldr}

Boot Drive: D:

System Bootloader: \ntldr

A jak próbuję uruchomić XP przed startem systemu pojawia się komunikat: Plik: \ntldr Stan: 0xc000000f Informacja: Nie można załadować wybranego wpisu z powodu braku lub uszkodzenia aplikacji, chociaż XP został dobrze zainstalowany, ponieważ wcześniej z niego korzystałem, a z Visty nie mogłem, a teraz sytuacja jest odwrotna, po tym jak skorzystałem z płyty instalacyjnej Visty i naprawiłem ten system. Z góry dziękuję za pomoc.

Dodane 26.06.2009 (Pt) 7:24

Miał ktoś już do czynienia z programem VistaBootPRO i znałby odpowiedź na w/w pytanie?

Z góry dzięki za info.

Jakby najpierw XP był zainstalowany, a potem Vista, to nie byłoby takich problemów, a tak to będzie gorsza sprawa, no niestety ale nie miałem do czynienia z programem VistaBootPRO, próbuj różnych opcji, może Ci się za jakimś razem uda.

a gdybyś z płyty XP skopiował plik NTLDR na partycję z XP ??

Dzięki wielkie kolego, pomogło, kto by pomyślał, a mówili że się nie da w ten sposób zainstalować XP jak już jest Vista, wystarczy tylko po zainstalowaniu XP zmienić plik boot.ini o takiej zawartości:

[boot loader]

timeout=15

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows Vista” /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /USEPMTIMER

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /USEPMTIMER

i dograć później plik NTLDR tak jak pisał pakeroso. Nie trzeba kombinować z żadnymi programami typu VistaBootPRO lub EasyBCD

Jeszcze raz dzięki za pomoc, pozdrawiam.