Usunięcie wirusa z penriva problem

Cześć

Mam na pendrivie wirusa, jeszcze go nie podłączyłem do mojego kompa, nie ma żadnego antywirusa. Co zrobić żeby, po włączeniu pendriva wirus się nie uruchomił. I jak go usunąć. Wirus nie można normalnie usunąć ponieważ wyskakuje komunikat że proces jest używany przez system.

Dziękuję za dobre rady

Ja proponuje usunąć go spod jakiegoś Linuxa. Zassij jakiegoś LiveCD uruchom system z płyty i tam go usuniesz.

Zformatuj pendrive, masz już pewnie całego zawirusowanego.

Na pendrivie mam programy z których chciałbym korzystać , czy jak skopiuje je pod linuksem to coś pomoże?

Z podłączonym pendrive zastosuj USBFix używając opcji 5. Pokaż raport.

Pokaż logi z narzędzia OTL.

Ustawiasz go jak na tym obrazku.

Klikasz Run Scan.

Pokazujesz dwa wynikowe logi OTL.txt + Extras.txt

(Na Windows Vista i 7 uruchamiamy programy z menu Uruchom jako Administrator… ).

Zawartość logów wklejasz na wklej.org, wklej.to lub nopaste.pl, a w poście dajesz link.

  1. Na Windowsie trzeba mieć jakiegoś antywirusa.

  2. Jak już zorganizujesz sobie antywirusa, to do pendrivów możesz dodatkowo używać np. Panda USB Vaccine ( http://www.egospodarka.pl/39545,Darmowy … ,14,1.html )

To co poradził Felippe82 jest najlepszą opcją, bo gwarantuje 100% bezpieczeństwo, ale zrozumiałe, że nie każdy będzie potrafił.

Pod Linuksem wirus z pendrive po prostu nie zadziała, więc wtedy można bezpiecznie podłączyć i ręcznie usunąć podejrzany autorun.inf i inne dziwne pliki (pliki exe i foldery o dziwnych nazwach, których się samemu nie tworzyło).

@ deFco247 Jak jeszcze nie podłączał do swojego komputera, to może lepiej, żeby nie ryzykował. Oczywiście jeśli umiałby sobie dać radę z jakimś Linuksem :wink:

Skąd wiesz, że wirusa nie można usunąć, skoro pena (podobno) nie podłączałeś? Zainstaluj najpierw zapore sieciową, np.: Zone Alarm (darmowy) oraz antywirus, np.: Avast (darmowy). Po uaktualnieniu bazy danych definicji wirusów i skonfigurowaniu zapory podłącz pena, trzymając klawisz “shift” (zapobiega autoodtwarzaniu). Jeżeli nie zadziała wybierz opcje :“nie podejmuj akcji” po starcie pena. Dalej Avast powinien wykryć zagrożenie i usunąć wirusa. Jeśli nie zrobi tego Avast musisz to sam klikając “mój komputer” i prawy klik na penie z opcją: “skanuj”. Avast wykryje wirusa i usunie go. Gdyby tak się nie stało sformatuj pena (w oknie “mój komputer” prawy klik na penie i “format” Powodzenia :slight_smile:

Próbowałem go w kafejce usunąć i nie dało rady stąd właśnie wiem

Jakie beznadziejne rady dajecie,odnośnie tego formatowania! zrób tak jak poleciło deFco247

Dobry Boże! Przykazanie nr 1 brzmi: nie używać pena w kafejce (chyba, że nie masz wyboru). A już na pewno nie próbować zniszczyć wirusów na kompie w kafejce (tym samym, na którym prawdopodobmie zaraziłeś pena). Wez pena do domu i tam próbuj go wyleczyć.

:frowning: Muszę korzystać z kafejki żeby ściągać większe pliki niestety

Dodane 16.04.2010 (Pt) 23:21

Przesyłam Log z OTL.txt:

Log z Extras:

Nie wrzucaj logów bezpośrednio do postów!!

A co do wirusów z pendrive’a… najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie autouruchamiania z nośników zewnętrznych oraz wyłączenie obsługi plików autorun.inf.

W Viście i Siódemce wyłączyć autouruchamianie można w panelu sterowania (ikonka Autoodtwarzanie i odznaczyć “użyj autoodtwarzania dla wszystkich nośników i urządzeń” oraz ustaw wszędzie na “Nie podejmuj żadnej akcji”

Wyłączyć obsługę autorun.inf można uruchamiając program Windows Powershell i odpalić w nim następujący kod:

function Disable-AutoRun

{

    $item = Get-Item `

        "REGISTRY::HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\AutoRun.inf" `

        -ErrorAction SilentlyContinue

    if (-not $item) {

        $item = New-Item "REGISTRY::HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\AutoRun.inf"

    }

    Set-ItemProperty $item.PSPath "(default)" "@SYS:DoesNotExist"

}

O ochronie przed szkodnikami z pendrive’ów w XP i o plikach autorun.inf możesz poczytać tu:

http://www.searchengines.pl/Infekcje-z- … 94761.html

Jeśli wyłączysz autoodtwarzanie i obsługę autorun.inf, to zarazić swój komputer z pena możesz tylko poprzez włączenie programu/skryptu szkodnika poprzez naciśnięcie ikonki pliku. W takim przypadku ktoś powiedział, że “jeśli to zrobisz, to po prostu zasługujesz na to, by mieć wirusy w komputerze”

OTL w oknie Custom Scans-Fixes wklej następujący skrypt:

Kliknij w Run Fix. Zatwierdź restart komputera.

teraz podepnij pena

przeskanuj komputer i pena Flash Disinfector http://www.searchengines.pl/index.php?s … ntry369724

potem nowy log OTL robiony opcją Run Scan

:slight_smile:

Może wirus siedzi w autorunie. Akurat w przypadku pamięci flash to najczęstsze miejsce występowania wirusów. Jak danych niewiele to najszybciej przerzucić, sformatować i wrzucić z powrotem. :wink: