Usuwanie tła - białe tło w zdjęciach

Witam.

Na początku zaznaczam, że jestem totalnym amatorem w dziedzinie grafiki.

Wystawiam aukcje na Allegro i chcę, żeby moje zdjęcia były na białym tle (tzn. jakby bez tła) - podobno to również zachęca do zakupów.

Potrzebuję do tego jakiegoś darmowego, łatwego w obsłudze programu i wskazówek jak to zrobić.

Powiedzmy, że obiektem do zrobienia są te spodnie:

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=azi8u9&s=6

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi JAK TO ZROBIĆ?

Z góry dziękuję

dho94

Zasadniczo podszedłbym do tematyki w zupełnie inny sposób.

a) Wykonać zdjęcie na “białym” tle a nie tak jak to jest zaprezentowane, na ręczniku.

b) wyszukać w google, czy innej wyszukiwarce tematu balansu bieli i zastosować przedstawione tam uwagi podczas obróbki zdjęcia w programie Photoshop lub Gimp.

No a jak już się upierasz to zainstalować oprogramowanie Photoshop, Gimp lub inne do grafiki rastrowej, a następnie zapoznać się z jego podstawowymi narzędziami i “wyciąć” docelowy produkt z całości zdjęcia i zamieścić na białym tle.

Czy tak czy inaczej, bez lektury na temat programów do obróbki zdjęć się nie obejdzie.

-dho94 , temat był już poruszany na forum. Jest mój temat jak wyciąć obiekt.

Dokładnie, temat był wielokrotnie poruszany. Ze swojej strony dodam, że oprócz wycinania przy pomocy piórka żadna inna metoda nie daje zadowalających rezultatów, no może poza Szybkim zaznaczaniem z CS4 ale wiele zależy też od tła. Tak więc z darmowych programów polecam Gimpa i zapoznanie się z wycinaniem przy pomocy piórka. Gipma znajdziesz tu

Zaznacz spodnie, odwróć zaznaczenie i wytnij.

Przykład użycia Szybkiego zaznaczania, z niewielką korekcją krawędzi, poprawą poziomów i niewielkim retuszem kolorów.

http://pl.tinypic.com/r/r788iv/6

Czego to człowiek nie zrobi jak mu się nudzi w pracy :lol:

Pobrałem gimpa, wklejam zdjęcie. Co dalej?

Jakie narzędzie mam wybrać?

Dodane 28.12.2009 (Pn) 16:22

Mozesz po kolei wytłumaczyc jak to robiles i w jakim programie??

Zaznacz te spodnie czy coś tam, potem wybierasz Zaznaczenie->Odwróć i Edycja->Wytnij (piszę z pamieci, więc opcje mogą być trochę inne)

-dho94 użyłem Photoshopa CS4, funkcja Szybkie zaznaczanie działa też na CS3 (troszkę gorzej), ale nie ma tam opcji Poprawianie krawędzi, co jest bardzo przydatne. W twoim przypadku w Gimpie żeby to zrobić na szybko można się pokusić o skopiowanie warstwy w Gimpie, ustawienia poziomów tak, by uzyskać najlepszy kontrast, zaznaczenie spodni i przy pomocy magicznej różdżki i wycięcie ich z właściwej warstwy ze spodniami, z tym, że na pewno będzie problem w górnej części spodni, bo tam kontrast jest niewielki.

Jak napisałem wcześniej najlepszym choć zdecydowanie bardziej czasochłonnym sposobem jest wycinanie przy pomocy piórka, za to osiąga się bardzo dobre rezultaty. Przyznaję, że spróbowałem zrobić to w Gimie i nawet mi się udało, ale przyzwyczajenie do Photoshopa daje o sobie znać i szło mi średnio :wink: Głównie przeszkadzały mi zupełnie inne skróty klawiszowe.

Technika wycinania piórkiem jest powszechnie stosowana w profesjonalnej grafice a wszelkie inne sposoby włącznie z Fluid Mask są dla amatorów, więc jeśli chcesz to zrobić dobrze rób to piórkiem :slight_smile: http://designerblog.pl/wycinanie-piorem … otutorial/

Proponowałbym się zwrócić do jakiegokolwiek grafika, który wytnie obiekty za grosze, a profesjonalnie.

Ew jeżeli jednak chcesz sam, to rób to pen toolem.

w photoshopie wytnij tło uzywajac zakreslacza ktoregos… i nastepnie podloz pod ta warstwe ze spodniami druga warstwe ktora jest cala biala… sprawa prosto rozwiazana xD

Jeśli wziąć pod uwagę 30 dniową wersję testową PhotoShop’a CS4 …

W Photo Shopie CS4 wygląda to następująco, otwieramy plik i szukamy narzędzia “Szybkie zaznaczanie” lub wciskamy “W”

Zaznaczamy tło dookoła obiektu którego się chcemy pozbyć; właśnie tym narzędziem (co zostało zaznaczone ukazuje nam przerywana linia).

Ponieważ narzędzia do zaznaczania automatycznego maja pewną “bezwładność” i nie potrafią uchwycić różnic między nie kontrastowymi elementami, czasem zaznaczą więcej niż chcemy. Wyszukujemy “lasso” wciskając “L”

Przy wciśniętym “alt” odznaczamy elementy które powinny należeć do obiektu nas interesującego.

(Oczywiście można było by czasochłonne zabawić się i zaznaczać sam obiekt przy pomocy “lassa” ale zapewne zależy nam na czasie a nie na jakości.)

Wybieramy tło jako biały kolor (w ustawieniach domyślnych PH jest czarny kolor jako tło a biały jako pierwszy plan wiec wystarczy zamienić je miejscami naciskając “X”)

Zapisujemy plik i mamy to czego potrzebowaliśmy spodnie na białym tle.

prościej już chyba nie można :slight_smile:

No chyba że zrobić fotkę na stole bezcieniowym lub białym prześcieradle.

Pozdrawiam RoninPn

Można :slight_smile: Tak jak ja to zrobiłem, szybkim zaznaczaniem, bez użycia lassa, zmieniałem tylko wielkość pędzla w krytycznych miejscach, a zaznaczałem spodnie a nie tło :slight_smile:

i o to wlasnie chodzilo xD :stuck_out_tongue:

Witam.

Co do Photoshopa - wycięcie takich spodni z tła to góra 2 minutki roboty.

Warunek - ciemne spodnie na jasnym tle. W innym przypadku potrwa to trochę dłuzej. Sposób nadaje się znakomicie do wyodrębniania z tła wszystkiego - nawet bujnych włosow.

Z opcji wybieramy calculations i tworzymy kanał alfa.

Następnie za pomaca kanału dopasowania - levels to co ma byc wyodrębnione ma być czarne a cala reszta biała - można wspomagać się pędzlem.

W background wczytujemy selekcje z kanałem alfa i kopiujemy do nowej warstwy.

Aby tło było przezroczyste (transparent) należy plik zapisać jako png. Jpg itp. nie obsługuje przezroczystego tła.

Konkretnie Image/Calculations (obraz/obliczenia), a kanał alpha tworzymy ze wszystkich składowych, domyślnie jest czerwony zaznaczony. Poza tym w tym wypadku bez twardego pędzla się nie obejdzie. Potem przyda się opcja z Select/Modyfi/Contract (zaznaczenie/zmień/zwęź zaznaczenie) o jeden piksel, można też użyć wygładzania z tego samego menu.

Sposób bardzo dobry dla tych co nie mają CS3 ani CS4. Za to do włosów najlepszy był filtr Extract (wydziel), niestety w CS4 już go nie ma.

Phenom , filtr extract można sobie zaimportować ze starszej wersji. Działa bez problemu z CS4. Ja niestety go nie używam bo wydzielam wszystko wg powyższego sposobu albo za pomocą quick mask - jest to czasochłonne ale jakoś mi wygodniej.

djdavemix , a wiesz, że przerzucenia ze starszej wersji nie próbowałem? Muszę przetestować, dzięki :wink:

Tło z ciuchów bardzo łatwo się wymazuje piórem tworzysz ścieżkę wokoło obiektu np. spodni–>utwórz zaznaczenie–>zaznaczenie odwrotne–>delete i nie ma tła

djdavemix , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.