Uszkodzony HDD Samsung HD103UJ 1TB, czym odzyskać dane?

Witam. Od blisko 2 lat używam ten dysk (HDD Samsung HD103UJ 1TB REV.A LBA 1,953,525,168 7200rpm/32MB SATA3GB/s) i jak dotąd wszystko było OK. S.M.A.R.T nie wykazywał żadnych błędów a dysk był poprawnie rozpoznawany przez system (Windows XP-SP3 32bit Pro) Dysk był załadowany danymi (zdjęcia, filmy, mp3, instalki gier, programy) i zostało tylko kilka GB na plik wymiany. Były na nim dwie partycje NTFS: C - system (100GB) wolnego 20GB, D - dane (800GB) wolnego ok.4GB. Pewnego dnia po uruchomieniu komputera (AMD Athlon X2 5000+, GA-M61P-SP3, GF-9800GT, 2x2GB Kingston KVR800D2N5/2G DDR2 RAM, Modecom MC-350ATX 2.0) nastąpił “zawias” systemu i po ponownym włączeniu z 1TB zostało 33MB (w BIOS-ie). W związku z powyższą awarią mam pytania:

  1. Czy można odzyskać dane z tego dysku metodą domową ?

  2. Jaki program (programy) użyć i w jakiej kolejności ?

  3. Wybieram się też do autoryzowanego serwisu ale nie wiem czy będzie mnie stać na profesjonalne odzyskanie danych.

  4. Przed reklamacją chcę spróbować odzyskać dane ale zależy mi na gwarancji. W związku z tym mam obawę czy wszystkie dostępne programy do odzyskiwania danych mogę użyć ?

  5. Chciałbym się dowiedzieć czy po reklamacji gwarancyjnej mogę odzyskać pieniądze (NIGDY WIĘCEJ SAMSUNGA !!

Od chwili awarii nic z nim nie robiłem, nie podpinałem do kompa.

Za wszelką pomoc w rozwiązaniu problemu z góry dziękuję i proszę tylko o poważne odpowiedzi.

Co dokładnie masz na myśli mówiąc, że zostało 33MB?

Słychać z dysku jakieś stukanie?

Ja bym zaczął od uruchomienia kompa z jakiegoś LiveCD, np. Ubuntu i zobaczył czy są partycje i czy da się odczytać z nich dane.

A SAMSUNG to dobra firma jeśli chodzi o dyski. Każdy dysk może się popsuć i nigdy nie powierza się cennych danych jednemu nośnikowi. :wink:

Nie ma żadnych niepokojących odgłosów z dysku. Dane przygotowywałem właśnie do archiwizacji i ta awaria zdarzyła się w najmniej odpowiednim momencie - tuż przed zgraniem wszystkiego na płytki DVD. W BIOS-ie wykrywa dysk ale podaje info że tylko 33MB jest dostępne (jakbym nie przełączał na LBA czy cokolwiek innego) bo normalnie jest na AUTOmacie.

Alonewolf ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Odpal Ubuntu albo cokolwiek co odczyta dane i zobacz czy będzie możliwy odczyt.

Możesz też do innego komputera podłączyć go.

Jak nic go nie odczyta, to wtedy się zacznie myśleć o odzyskiwaniu.

Nie wiem czemu tak pękasz przed wymianą na nowy? Myślisz że inne nie padają? Mnie padł na zawsze IBM (wymiana na nowy i działał około 6 lat) oraz Seagate przestał działać jak trzeba (w związku z czym już go nie ma w budzie). Ja zacząłbym od wizyty u ziomka i podpięcia go pod inny zestaw z działającym systemem. Następnie skanowanie programem do odzysku danych (bez żadnych operacji tylko sam skan) i zobaczenie czy program odczyta ostatnie dane. Możliwe że lekka awaria i dane są do łatwego odzysku (miałem podobnie z wyparowanymi dwoma partycjami z przenośnego i wystarczyło automatyczne naprawienie programem całej struktury katalogów która nie wiedzieć czemu “wyparowała”).

Do witek-pl…(nie chce mi się cytować całej Twojej wypowiedzi)

Nie chodzi o to że “pękam” lub nie. Chodzi mi o to JAKIM programem odzyskać dane i gdzie niby mam je odzyskać skoro mam tylko uszkodzony dysk. W związku z tym proszę Cię o DOKŁADNE przeczytanie z czym mam problem. Oddać dysk na gwarancję to betka, gorzej że danych wtedy nie odzyskam bo zwracają nowy (co w tej sytuacji też mnie nie ratuje) bo na co mi nowy jak stracę stary nie odzyskując danych…

Znajomy u którego byłem nie ma na tyle pojemnego dysku aby skopiować na niego odzyskane dane. Kupienie nowego dysku też mija się z celem skoro dostanę nowy (zamiennik) z Samsunga.

Byłoby świetnie gdyby ktoś ze znajomych kupował nowy zestaw…ale to marzenia ściętej głowy.

Zobacz, może to będzie pomocne: http://www.dobreprogramy.pl/Unstoppable … 13084.html

Osobiście używam Recuva, ale nie jestem pewien, czy odzyska dane z (teoretycznie) uszkodzonego fizycznie dysku.

Przeczytałem w czym problem i nie widzę konieczności ponownej lektury. Jak pisałem wcześniej pewności nie masz jakiego typu to awaria, tzn. czy na pewno hardware, dlatego zawsze warto sprawdzić wpierw u kogoś odpowiednim software`m. U mnie również partycje wyparowały a co najlepsze dysk wcale nie był widoczny w explolerze (widział go menadżer urządzeń i Everest). W moim przypadku (nie pamiętam dokładnie ale to był któryś z tych EasyRecovery lub RecoverMyFiles) okazało się że program prawidłowo wykrył strukturę partycji (dwóch) oraz plików i sam wszystko ponaprawiał.

Ty chcesz zachować gwarę więc tą część traktuj jako dodatkowe info. W przypadku awarii hardware (elementów na płytce drukowanej) pomaga metoda przeszczepu (przełożenie elektroniki) z identycznego dysku (co nawet przy zakupie kolejnego, nowego dysku wyjdzie taniej niż odzyskiwanie w specjalistycznej firmie, chyba że natrafisz na magików serwisantów którzy zrobią taką przekładkę).

Dziś wybieram się kupić nowy dysk. Zdecydowałem się na WD Caviar Green 2TB 7200 64MB WD20EARS ze względu na pojemność. Będę go używał jako dysk z kopią danych i tylko w razie potrzeby podłączał do komputera przez kieszeń. Takie rozwiązanie wydaje mi się jak na razie jedynym możliwym z uwagi na bezpieczeństwo danych. Na niego też będę próbował odzyskać dane z uszkodzonego Samsunga. Teraz juz w zasadzie moge się skoncentrować na programie jakiego mam użyć. Sprawdzę też czy Samsung będzie widoczny w programach typu PC Inspector File Recovery - na razie mam tylko ten program bo reszta była na tym HDD który padł. Jeśli dostanę nowy w zamian za uszkodzony to będzie on używany na stałe w komputerze. Wieczorem podam dalsze szczegóły po analizie Samsunga. Podajcie jeszcze nazwy programów którymi mogę odzyskać dane.

Byłem w sklepie - dysk dopiero na piątek, rano mam zadzwonić jeszcze i spytać się czy dotarł do sklepu. Weekend zamiast relaksacyjny to stresowy będzie…

Niemniej i tak warto podłączyć go do innego komputera. Może się nawet okazać, że dysk wcale nie jest uszkodzony.

Pogrzebałem w moich rupieciach komputerowych i znalazłem 40 GB dysk Maxtor Fireball-3 ATA/133. Postawię na nim Windowsa XP SP3 32-bit i spróbuję zdiagnozować Samsunga. Znalazłem też na Necie Hiren’s Boot CD v.9.5 - miałem kiedyś starszą wersję i byłem zadowolony. Spróbuję ją zgrać na USB HDD (Pendrive-a) i odpalić narzędzia diagnostyczne do Samsunga.

Dodane 30.04.2011 (So) 23:46

OK. Mam już nowego WD Caviar Green 2TB 7200 64MB WD20EARS, ściągnięte programy:

  1. Hirens Boot CD/USB 13.0

  2. GetDataBack FAT/NTFS 4.0.0.1 Portable

  3. Ontrack Easy Recovery 6.21.03 PRO

  4. PC Inspector File Recovery 4.0

…podobno od przybytku głowa nie boli ;-)… no i teraz do pracy - na początek nr.4 (ostatni będą pierwszymi)

Dodane 01.05.2011 (N) 2:44

Jestem jednak DEBEŚCIAK !!

  1. Odpalam program
  • pyta o który dysk chodzi - SAMSUNG :slight_smile:

  • klik - i prosi o wyłączenie kompa aby zmiany zadziałały… napięcie jak w filmie u Hitchcocka

  1. Restart kompa (i modlitwa w Swahili)

  2. System UP…(gul lata jak u nałogowego Żulika patrzącego przez szybę na pełne flaszki w sklepie)

  3. Euforia…UDAŁO SIĘ !!

Jeśli macie jakiś problem z HDD to w miarę możliwości postaram się pomóc ale musicie opisać BARDZO DOKŁADNIE co się zdarzyło bo bez tego ani rusz !!

Witam.

Parę dni temu z moim dyskiem Samsung HD103UJ (dysk 1.5 roku) też stało się to samo, mianowicie BIOS widzi go jako 33MB.

Moja konfiguracja komputera Intel Core™ 2 Duo E8190, GoodRam 2x1GB, Płyta Gigabyte GA-P35-DS4, Nvidia 8800 GTS.

Moje pytanie: Jakie dokładnie testy przeprowadzałeś? Jak wspominasz testy S.M.A.R.T, to jakim programem, żeby się dowiedzieć czy nie ma fizycznego uszkodzenia. Oraz program, którym udało Ci się odzyskać partycje “HDD Capacity Restore”, używałeś go pod DOS-em, czy pod systemem z innego dysku?

P.S. Czy system (np. XP) zainstalowany na innym dysku widział dysk Samsunga (te 33MB)?

System “postawiłem” na innym HDD (Windows XP PRO SP3 32bit). Skorzystałem z wirtualnego napędu i tam umieściłem obraz płyty “Hirens Boot CD 13.0”. Następnie uruchomiłem z niego test S.M.A.R.T - nie stwierdził żadnych fizycznych uszkodzeń. Następnie “babrałem się” z różnego rodzaju programami do odzysku danych ale żaden nie odczytywał ich poprawnie. W końcu użyłem “HDD Capacity Restore” i udało się przywrócić obydwie partycje. Następnie odzyskałem dane i przeniosłem je na świeżo zakupiony dysk WD Caviar Green 2TB 7200/64MB WD20EARS SATA. To tyle…

Tylko spod BIOS-u widziało Samsunga ale właśnie jako 33 MB dysk