Partycje na nowym dysku

mam nowy komputer z czystym dyskiem … chciałabym zainstalowac XP , ale po starcie instalacji pokazuje mi sie obszar nie objety partycjami, dziele go na partycje i dalej nie moge ich sformatowac zadnym systemem, pokazuje mi sie komunikat ze partycja nie nadaje sie pod XP i koniec … restart instalacji … dodam ze nie mam stacji dyskietek

PLISSSSSSSSSSSSSS szybko odpowiadajcie

nie możesz - piszesz sformatować dysku różnymi systemami… to znaczy jakimi??

Stwórz partycje, a sformatuj tylko partycję, na której zainstalujesz system. Resztę partycji sformatujesz z poziomu Windowsa.

no właśnie chodzi o to że nie pokazuje mi się opcja formatowania FAt czy NTFS tylko że można podzielić na partycje a później że nie nadaje sie pod windows

no to od początku … jakie systemy używałaś… jak piszesz do instalacji???

sprzęt jest nowy czy też z odzysku???

Jakiej pojemności jest dysk i jakie wartości wpisujesz kiedy instalator prosi o podanie wielkości partycji? Może poprostu podajesz wielkość partycji w GB zamiast w MB - wtedy utworzona partycja podstawowa jest poprotu za mała na zainstalowanie systemu?

Spróbuj tak dla testu zainstalować system na całym dysku - nie zmieniaj wielkości partycji proponowanej przez instalator…

A jeśli chodzi o systemy to sądzę, że chodzi o FAT32 i NTFS. :wink:

:roll:

jeśli to nie jest nowy dysk to może był zainstalowany na nim wcześniej jakiś UNIX owy system i brak współpracy z windows to pozostałość po min… tutaj rozwiązanie widzę w programach typu DISKEDIT!!

Jeśli nowy sprzęt to wskazywał bym na uszkodzenie dysku lub np pamięci RAM…

niby RAM jest dobry … dysk ma 160 GB, wiem ze tam jest wartość w MB i chyba dobrze wpisuje :slight_smile: po prostu nie pokazuje mi sie formatowanie, staje instalacja na wielkości partycji … spróbuję zainstalować na jednej part. na całym dysku …

Zobacz z jedną partycją… jak się sypnie obstawiam UNIXa za winowajcę … choć do teraz nie wiem czy dysk nowy czy odzysk :smiley:

dysk jest nowy :slight_smile:

no i jak z jedną partycją??? poszło???

nie poszło z jedną, na dysku nie ma partycji odpowiadającej windows

za drugim razem się udało z jedną partycją, dzięki :slight_smile:

Dysk ATA czy SATA?? sprawdź poprawność konfiguracji w bios… szczególnie dysku SATA

:smiley: później wymień… jeśli możesz… kabel łączący dysk z płytą główną !!

SATA i jest to chyba jakiś nowy dysk bo są inne taśmy. Cieńsze i mniejsze