Jak Można Sformatować PC Bez Oprogramowania

Chciałbym zrobić formata i nie wiem zupełnie jak za to się wziąść nigdy nie musiałem robić formata bo komputer odświeżałem co jakiś czas i nie było takiej potrzeby ostatnio miałem wirusa joofa (dla tych którzy nie wiedzą co to wirus ten infekuje svchost.exe po czym atakuje resztę plików .exe ) jakoś sobie z nim dałem rade jednak kosztem plików .exe no cóż może i komp chodzi ale ma takie braki w oprogramowaniu że ‘‘szok’’ brakuje połowy plików .exe z czego większość to pliki systemowe i teraz mam takie pytanie posiadam oryginalną płytę windowsa i chciałbym zrobić formata jednak nie posiadam innych płyt tzn. sterowników do innych rzeczy i mam pytanie czy da się obejść bez tych płytek tzn. po sformatowaniu włączyć neta i pościągać te sterowniki czy to nie ma sensu? a jak ma to jeśli można prosiłbym w punktach jak wykonać poszczególne czynności

Z Góry Dziękuje

Przepraszam za jakiekolwiek błędy

Proszę o zmianę tytułu na bardziej konkretny.

Użyj opcji zmien.gif

Pomocne może być zapoznanie się z TYMI informacjami.

Wrzucasz płytke systemu i reinstalujesz go po drodze powinna być opcja formatuj

a wystarczy tylko płyta windowsa? nie trzeba mieć sterowników do karty graficznej/dźwiękowej itd.?

Jak chcesz formatować i od nowa Windows zainstalować, to najpierw musisz wejść do Biosu (wciskasz Del. przy starcie komputera) i tam ustawić żeby komputer startował najpierw z płyty (1st boot device: “nazwa napędu CD/DVD” -albo coś w tym stylu :wink: ). Gdy już to ustawisz wychodzisz z biosu zapisując zmiany. Wkładasz płytę z Windowsem do napędu i restartujesz komputer. Podczas ładowania systemu, gdy pojawi się komunikat w stylu “dowolny klawisz spowoduje rozruch płyty CD” wciśnij jakiś klawisz. Rozpocznie się ładowanie plików instalacyjnych. Po włączeniu instalatora postępujesz zgodnie ze wskazówkami w nim zawartymi. Czyli najpierw wybierasz opcję instalacji systemu na nowo, potem partycję do zainstalowania systemu, formatowanie partycji i komputer przechodzi do instalacji systemu :slight_smile: .

Jeśli chodzi o sterowniki itp. to nie musisz ich mieć na płytach. Po instalacji systemu możesz ściągnąć je z internetu. Jednak przydałby się na płycie jakiś antywirus i firewall, bo głupotą byłoby wchodzenie do neta bez żadnego zabezpieczenia :wink: .

Wielkie dzięki jutro spróbuje sformatować a z tym internetem raczej szanse są nikłe żeby jakiś syf wleciał więc antywira ściągnę z neta

Zrobisz jak będziesz chciał, jednak ja naprawdę nie radzę ryzykować. Lepiej (jeśli nie masz żadnych płyt z antywirami) pożycz od kogoś płytkę z jakimś antywirusem nawet na ten czas, dopóki nie ściągniesz odpowiadającego Ci programu zabezpieczającego. Lepiej dmuchać na zimne. A szanse, że jakiś syf Ci kompa zainfekuje zawsze są niestety.

Zanim wszystko jeszcze działa proponuje pospisywać dokładnie jakie urządzenia masz w kompie (tzn najwazniejsze karte graficzną , karte dzwiękową , karte sieciową) najlepiej zanim komp działa to proponuje posciągać sterowniki do tych urządzeń zwłaszcza do karty sieciowej i zgrać to na płytke cd , po formacie może sie okazać że windows nie posiada sterownika karty sieciowej a bez tego internetu nie będzie i bedzie kłopot ze sciągnięciem sterowników.

a mogę przed formatem ściągnąć stery na dysk np. H bo windowsa mam w C i po formacie zainstalować z dysku H sterowniki oraz antywira?

Z Góry Dziękuje

Tak, jeśli nie będziesz kasować tej partycji,to możesz sobie sterowniki i antywira ściągnąć na dysk i zainstalować po formacie :slight_smile: . Tylko upewnij się, że na tej partycji wirusów jakichś nie masz, żeby później problemów nie było :wink: .

No dobra… teraz tak ściągam sterowniki do karty graficznej Nvidia GeForce 7300 GT ale nie mogę znaleźć sterowników do płyty głównej nazwa płyty:MSI K9NU Neo-V (MS-7270) i nie wiem jak sprawdzić sterowniki karty dźwiękowej proszę o pomoc gdyż dziś chcę wszystko zrobić

@Edit Karta Graficzna: Realtek ALC883 @ ULi/ALi M5461 High Definition Audio Controller PCI

Do karty dźwiękowej powinny pasować te sterowniki, jeśli się nie mylę…

no dobrze już mam sterowniki do karty graficznej i dźwiękowej tylko teraz mam pytanie czy na stronie producenta www.msi.com.tw/ po zrobieniu formata mógłbym skorzystać z live update i ściągnąć sterowniki do płyty głównej następnie zainstalować sterowniki karty dźwiękowej i graficznej?

Myślę, że tak… aczkolwiek nie jestem do końca pewny. Jeśli ktoś wie na 100% to prosiłbym o potwierdzenie :slight_smile: .

No cóż myślałem że będzie to trudniejsze a okazało się małym pikusiem i sformatowałem kompa jest tylko 1 problem nie mam zainstalowanych sterowników do płyty głównej czy to coś zmieni?> i 2 pytanie czemu tak samo przed formatem nie widzę obrazu jak oglądam film tylko słyszę głos?

Może kodeki albo sterowniki karty graficznej.

Myślę, że to nic nie szkodzi. Ja na przykład nie mam także zainstalowanych sterowników do płyty głównej i jakoś nie mam żadnych problemów :slight_smile: .

Zresztą, przecież jeśli chcesz, to możesz je sobie w każdej chwili zainstalować :wink: .

Albo nie masz sterowników do karty graficznej, albo kodeków do filmów. Jeśli to kwestia kodeków to polecam zainstalować Codec Pack All in 1 lub K-Lite Codec Pack :slight_smile: .

czym odtwarzasz filmy? jeśli Windows Media Player to się nie dziw, polecam KMPlayer, ma kodeki w sobie. nie trzeba doinstalowywać.

Dzięki Wszystkim za pomoc już wszystko pięknie chodzi

a koledzy mam pytanie gdybym przeinstalował system to gdyby już się wszysko zainstalowało to co z internetem trzeba instalować stery do neta???