Jak zainstalować XP bez napędu ? i zmienić aktywną partycję?

Witam! Szukam jakiegoś sposobu na zainstalowanie nowego systemu.

Sytuacja: 2 kompy ze “sprawnymi” XP PRO połączone w LAN, na jednym chcę zainstalować nowy system lecz napęd nie bardzo czyta już CD, flopa brak. Jedyne możliwości to USB i oczywiście LAN ze wszystkimi możliwościami drugiego kompa.

Jest sposób żeby taką sytuację rozwiązać ? :slight_smile:

Ja bym przełożył dysk twardy do 2 kompa z napędem cd/dvd, odłączając pierwotny, na nim zainstalował win xp, i z powrotem go przełożył na 1 kompa.

Pewnie, że się da. Oficjalnie możliwości są co najmniej dwie:

Skopiuj przez sieć całą instalkę XP na kompa, w którym chcesz zrobić reinstalację.

  1. Odpal setup z poziomu Windowsa. Postępuj zgodnie ze wskazówkami.

  2. Musisz mieć jakąkolwiek możliwość odpalenia komputera w czystym starym DOS (ew. czysta konsola wiersza poleceń Windows). Wejdź do folderu i386 i uruchom instalatora plikiem winnt.exe.

Spróbuj też winnt32.exe.

instalke na pendrajwa i przez usb

Dzięki za rady :wink:

Opcja z przekładaniem dysku odpada - strasznie dużo roboty, no i system zostanie pewnie wstępnie skonfigurowany na niewłaściwy komputer. Pendriva mam za lichego :?

slawex1983 , jeśli uda mi się odpalić konsolę odzyskiwania systemu przez płytę z XP, da wtedy radę ruszyć winnt.exe ??

A jeśli nie to skąd mógłbym skombinować DOSa, żeby ewentualnie uruchomić go z płytki ?

Dokładnie tak. Zainstalujesz tego Windowsa, ale na drugim komputerze go nie odpalisz (albo odpalisz, ale będzie sypał błędami).

A nie możesz przełożyć napędu na czas instalowania systemu?

no popatrz, nie wpadłem na to :stuck_out_tongue:

A tak serio to nie mogę, bo to nieco stara, leżąca stacja z fabrycznym napędem, który jest podłączony taśmą z innym gniazdem :slight_smile:

Pytam, bo ludzie czasem zapominają o najprostszych rozwiązaniach. Ale skoro nie, to wypróbuj taki adres:

http://forum.pcarena.pl/publikacje/8221 … rdego.html

i stamtąd: -nieaktualne-

Poza tym przychodzi mi do głowy publikacja, na ktorą natknęłam się w internecie, o komputerach bez twardych dysków, z systemem ładowanym z zewnątrz, tyle, że #-o nie pamiętam już adresu, a strony nie zapisałam (szukałam czego innego), jak chcesz, pogugluj. Niestety, to nic konkretnego.

po chwili

Przepraszam, właśnie sprawdziłam tego drugiego linka i przerzuca nie tam, gdzie powinien. Sprawdzę, co się dzieje.

ten jest dobry:

http://pcarena.pl/page/75377/System-w-d … r-bez-HDD/

Jasne, że jak uda Ci się odpalić czystą konsole, to Winnt powinien zadziałać.

Można zainstalować XP bez problemów przekładając dysk do innego komputera, tylko po pierwszym restarcie przy instalacji systemu (po kopiowaniu plików) dysk należy umieścić z powrotem w komputerze docelowym. Informacja dla tych, co twierdzą, że się nie da.

PS.

System zainstalowany w ten sposób działa tak, jakby był stawiany bez żadnych kombinacji.

Jeśli mówimy o komputerach stacjonarnych to moim zdaniem najszybciej i najprościej będzie tak:

  • z kompa z uszkodzonym CD wyjmujemy HDD i przestawiamy zworkę na SLAVE;

  • podpinamy do kompa ze zprawnym CD na tej samej taśmie co już obecny HDD;

  • z poziomu XP zakładamy partycje i je formatujemy (FAT32! !!

  • na partycję Y: kopiujemy zawartość płytki instalacyjnej XP (Y to druga partycja drugiego kompa);

  • wyjmujemy dysk z kompa ze sprawnym CD;

  • przestawiamy zworkę na MASTER;

  • podpinamy HDD do kompa z uszkodzonym CD i uruchamiamy go;

  • wpisujemy komendę D:\SETUP

Piszę z głowy i w życiu tego tak nie robiłem na XP ale na 98 setki razy… jak coś nie tak to mnie poprawcie…

:roll:

Wszystko dobrze, tylko po co tak wydłużać.

  1. Podpinamy dysk do sprawnego kompa,

  2. Odpalamy instalację z CD,

  3. Formatujemy wybraną partycję,

  4. Czekamy, aż proces kopiowania plików na dysk się skończy i gdy komp się restartuje wyłączamy go,

  5. Montujemy z powrotem dysk we właściwym kompie,

  6. Upewniamy się, że w biosie ustawione jest bootowanie z HDD i kontynuujemy instalację.

OK, dzięki Wam serdecznie :piwo:

No i przerzuciłem kopię płyty przez lana i zainstalowałem. Nie wiem jeszcze czy taki system będzie działał idealnie, ale póki co jest git :slight_smile:

Będzie działał jak należy.

No to teraz jeszcze taka sprawa :smiley:

Jako, że nowy system jest na nowym dysku, stary chce sformatować, ale muszę w takim razie zmienić partycję aktywną (bootującą), bo zapewne po zabiegu formatowania nie uruchomię już systemu.

Czy wystarczy, że zmienię aktywną partycję poprzez narzędzie Zarządzanie dyskami, aby pliki odpowiedzialne za bootowanie (Ntldr, Boot.ini i Ntdetect.com) automatycznie się skopiowały, czy muszę zrobić to ręcznie ??

Ewentualnie co jeszcze muszę zrobić, by zmienić aktywną partycję w bezpieczny sposób? :wink:

Mam ten sam problem ale chyba gorszy. Ten komp na którym mam postawić xp nie bootuje się z żadnego urządzenia oprócz HDD. Jakiekolwiek urządzenie by się podłączyło to on nawet nie próbuje się do niego odwołać. Uprzedzając zapytania, w biosie ustawiłem odpowiednią kolejność bootowania.