XP i uszkodzony system plików

Dosyć często ostatnio spotykam się z problemem niemożności uruchomienia systemu. Naprawiam już któryś z kolei komputer, gdzie Windows się nie chce uruchomić. Problem tkwi w tym, iż nagle, z niewiadomych przyczyn partycja nie ma żadnego systemu plików (instalator nie rozpoznaje czy partycja ma FAT32 czy NTFS). Przy próbie uruchomienia systemu pokazuje się jedynie logo XP i nagły restart komputera. Nasuwa mi się pytanie czy to nie jest jakiś robak? Spotkał się ktoś z Was z takimi przypadłościami? Dane z takiej partycji da się odzyskać, ale nie obejdzie się bez reinstalacji systemu.

Przydaje się:

Testdisk

Instrukcja do testdiska po polsku

Instrukcja do Testdisk

Druga instrukcja do tego programu

oraz czasami komenda chkdsk /F

Pisałem, że dane z takiej partycji można bez problemu odzyskać (nawet tego samego softu używam :-)), mnie bardziej interesuje co powoduje to, że nagle partycja traci system plików. Bez różnicy, czy jest to dysk stary czy nowy, chociaż częściej przytrafia się to dyskom nowszym.

Wirusy, awarie prądu, awarie dysku, odłączenie napędów na których włączone było buforowanie, bez ich bezpiecznego usunięcia (pendrive) i pewnie wiele innych.

Zrób test dysku komendą chkdsk .

Luc3k , tak jak wcześniej wspomniałeś, takie działanie może być wywołane robakami, które zamazują informacje o partycji, a konkretniej o jej sektorze startowym co skutkuje niemożnością dostępu do niej (objaw np. system pyta czy ją sformatować, partycja widoczna jest jako typ plików RAW itp.). Na tego typu problemy jest podany wyżej program - testdisk, który świetnie radzi sobie z odzyskaniem dostępu do partycji.

Hmm, czyli testdisk ma możliwość przywrócenia systemu plików np. na partycji systemowej? Dobrze interpretuję Wasze posty? Ja go raz używałem do odzyskania danych z padniętej w wyżej opisany sposób partycji. Nie przyglądnąłem się jego pozostałym funkcją.

Ja przytoczyłem jedynie przypadek zamazania informacji o partycji, co jak wiadomo skutkuje niemożnością dostępu do zawartch na niej danych. Do odbudowywania lub naprawiania błędów systemu plików służy komenda chkdsk /f /r

Pozwala wiele rzeczy naprawić: poszukiwanie zagubionych partycji, naprawianie tablicy FAT, odbudowywanie bootsektora MBR, zabawy z geometrią dysku itd?

Przy kolejnej awarii przyjrzę się tym opcjom bliżej.

PS. chkdsk /f /r - tylko co? Z dosa go odpalać? Dos będzie miał instrukcję chkdsk? Ew. przepinać dysk do innego komputera (?)

Np z konsoli odzyskiwania: http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … entry65748

Dzięki.

Luc3k , dodatkowo powiem, że sytuacja może mieć miejsce również dzięki włączonemu buforowaniu więc jeżeli używasz to lepiej wyłącz. W tym wypadku spadek wydajności dysku jest do zaakceptowania, chyba dane zawarte na dysku mają dla Ciebie większą wartość :wink:

Hmm, powiem szczerze, że takiej opcji nie używam. Po reinstalu systemu nigdy czegoś takiego nie włączam. Ta opcja jest domyślnie włączona? Gdzie można na nią trafić? Menager urządzeń -> kontrolery dysku?

A już widzę - właściwości dysku w mengerze. No u mnie na domowym komputerze jest to włączone, a ani razu mnie taki problem nie spotkał.

Jest domyślnie włączone: http://support.microsoft.com/kb/259716/pl