Dysk dynamiczny nieodczytywalny-odwrócenie bez utraty danych

Problem polega na tym, że kupiłem wczoraj dysk 1TB, na początku były problemy z zainstalowaniem jego bo system (w tym przypadku XP SP2) widział tylko jego pamięć podręczną (tj. 32 mb), po jakichś zmianach w ‘Zarządzaniu Komputerem’ musiałem zmienić dysk 1TB z dynamicznego jakim był domyślnie na podstawowy (wtedy mój stary dysk tj. 120GB), musiał się zmienić na ‘dynamiczny’ bo system zaczął się zapętlać i zatrzymywać na logowaniu do Windows i restartował się ponownie (i tak na okrągło - nota bene dojście, że to właśnie to spowodowało zapętlenie się systemu zajęło mi jakiś 24h, po drodze mięliśmy przypuszczenia ‘spalenia’ dysku, które ‘zdiagnozował’ kolega po niewytłumaczalne błędy w systemie). W końcu udało mi się postawić system na TB ale problem drugiego ‘niewidzialnego’ dysku w systemie nie zniknął - bo jest widoczny cały czas w BIOSie.

Moje pytanie brzmi następująco : Czy da się odwrócić proces zmiany dysku z ‘dynamicznego’ na ‘podstawowy’ bez formatowania dysku (czyt. utraty danych systemowych, ustawień programów, i innych plików), bądź istnieje ewentualna opcja odzyskania danych ‘domowym’ sposobem ? (ale obstawałbym nad przywróceniem pełnej sprawności dysku bo chciałem wykonać ‘obraz systemu’ i przerzucić go na ‘nowy’ dysk)

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.

P.S

Pytanie nasunęło mi się przed chwilką.

Udało mi się skopiować WSZYSTKIE pliki ze ‘starego’ dysku systemowego na mojego (pod Linuxem, tutaj akurat używałem Ubuntu) iPoda (który robił za dysk), i pomyślałem czy podłączenie trzeciego ‘alternatywnego’ dysku z oprogramowaniem i odpalenie go jako domyślny systemowy, a mój 1TB jako ‘drugi’ i podczas pracy innego dysku skopiować wszystkie pliki na ‘nowy’ dysk z iPoda. Czy to jakoś zadziała ? Czy to zda egzamin w praktyce ? Będę miał stare ustawienia systemowe na nowym dysku ?

Pojęcia związane z dyskami oraz usuwanie problemów

Dyski i woluminy dynamiczne

Ponowne zmienianie dysku dynamicznego na dysk podstawowy

http://www.active-undelete.com/

A czy ktoś mógłby podać więcej szczegółów/konkretów przeprowadzenia takiej operacji ?

Przestudiowałem wszystko, co zostało podane w linkach ale nie bardzo wiem jak skopiować dane i czy później ew. system mogę z tych danych odpalić ?

  1. Jaki masz system - XP Home nie obsluguje dyskow dynamicznych.

  2. Jezeli XP Pro - nowy dysk dynamiczny musisz zaimportowac do systemu:

  • My Computer, PPM, Manage, Disk Managment
  1. Nie da sie skonwertowac z dynamicznego na standardowy. Trzeba format.