Nie mogę odpalić kompa

Na ekranie mam komunikat następującej treści :

Nie można uruchomić WINDOWS, ponieważ następujący plik nie został znaleziony : \WINDOWS\SYSTEM 32\CONFIG\SYSTEM

Możesz podjąć próbę naprawy tego pliku. W tym celu uruchom instalatora systemu WINDOWS z oryginalnego dysku CD-ROM i wybierz “r” na pierwszym ekranie, aby rozpocząć naprawę.

Wybrałem 'r" i pojawił się kolejny komunikat:

Konsola odzyskiwania

1:C:\Windows

Do której instalacji Windows chcesz się zalogować

Co mam zrobić, by naprawić WINDOWSA ???

Gizbo71, klikasz “1” bo do tej instalacji chcesz się zalogować, potem próbujesz komendy “fixboot”- zapisuje nowy boot sector na partycji systemowej, czyli miejsce z którego startuje system…

zioleks

Myślę że to nie oto tu chodzi…

Tu chodzi raczej o fixmbr

Gdyby zgubił Windowsa - w ogóle by się ten komunikat nie pokazał.

Tu po prostu brakuje jakiegoś ważnego pliku.

Zrób tak :

expand d:\i386\nazwa pliku.sy_ c:\winnt\system32\drivers

Z płytki plik się przekopiuje do systemu.

Jeżeli nie ma wyświetlonego pliku użyj komendy fixmbr.

Powinno hulać :slight_smile:

Nie macie racji. Komunikat: Nie można uruchomić WINDOWS, ponieważ następujący plik nie został znaleziony : \WINDOWS\SYSTEM 32\CONFIG\SYSTEM oznacza, że został uszkodzony plik rejestru o nazwie system lub jest tak pofragmentowany, że windows nie jest w stanie go odczytać. W takiej sytuacji są dwa wyjścia. Albo przywrócić system z kopii zapasowej, która znajduje się w folderze c:\windows\repair i zainstalować wszystkie programy od nowa albo wykonać instalację nakładkową windowsa bez utraty danych i wgrywania jakich kolwiek programów/sterowników…

Gizbo71 , jeżeli zdecydujesz się na nakładkę windowsa to robisz wszystko tak jak tutaj stymże przy kroku piątym dajesz r i przy 20 resetujesz kompa, a jeżeli interesuje Cię przywracanie rejestru to wszystko robisz tak jak jest opisane tutaj. Możesz przejść odrazu do poleceń zaczynających się od delete gdyż te wcześniejsze to są polecenia na wykonanie kopii zapasowej plików…

Dziękuję , zrobiłem nakładkę i jest OK :slight_smile:

Dziękuję za zainteresowanie

Mam identyczny problem. Wkładam jednak płytkę z Windowsem i nic się nie dzieje. Co powinnam zrobić?

Powinnaś odpalić kompa i spróbować zainstalować WINDOWSA od początku tj. Powinnaś spróbować z bios - u

Zapewne nie ustawiłaś na 1st boot device poprzez bios setup napędu i dlatego nie chce wystartować… Załącz kompa i śledź uważnie kiedy pojawi się napis press … to enter setup gdzie w miejscu … będzie klawisz żeby wejść w bios setup i wtedy go wciskasz lub możesz zresetować komputer i odrazu cały czas wciskać stosowny klawisz… Potem szukasz w biosie device boot priority/boot sequence i jak już wspomniałem przy pomocy klawisza +, page up lub poprostu wciśnięcie entera i zlisty wybierasz napęd(wszystko zależy od tego jaki masz bios) po czym zapisujesz zmiany(z reguły jest to klawisz F10. Może być też tak, że nie musisz wchodzić w bios setup tylko wciskasz konkretny klawisz i wtedy wybierasz urządzenie z którego ma wystartować komputer…

Powodzenia :slight_smile: