DesktopBSD i PC-BSD nie widzi partycji

Miałem jakiś czas ubuntu i z małą pomocą googli mogę w nim zrobić wszystko :lol: Ale pomyślałem sobie, że czas na zmianę na… BSD. Wybrałem desktopa, zassałem dvd 32bit (ok 1,6GB), wypaliłem w DAO z prędkością 4x (najwolniejjak się dało :slight_smile: ), odpalam i czego bym nie wybrał (system live czy instalacja od razu) partycjoner nijak nie widzi partycji (ale widzi cały dysk, tylko tak jakby był pusty)… Na dysku mam 4 partycje - Vista, XP, Dane i jeszcze jedną niesformatowaną na bsd. Dysk to WDC WD2500JB-55REA0 ATA 250GB. Na windowsach i linuxach wszystko gra, na bsd - nic… /media/ puste, /mnt/ puste, w /dev/ nie ma nic ciekawego (ani hda ani sda - linux zawsze wykrywał dysk jako sda i partycje jako sda1,2 itd). Wie ktoś co jest grane?

BSD inaczej oznacza dyski.

A mógłbym wiedzieć JAK?! Ja nie potrzebuję montować pratycji na livedvd tylko chcę gada zainstalować bez utraty innych partycji… A partycjoner widzi pusty dysk…

BSD nie zainstaluje sie na partycji rozszerzonej, musisz przygotować partycję postawową. pozdro

Nie mam na dysku zadnej rozszerzonej… Gdy zostawiam wolne miejsce bsd traktuje cale 250 giga jako wolne… Probowalem zrobic partycje ufs pod gpartedem ale nie da sie wybrac ufs (jest nieaktywne). Moze mi ktos napisac czym mam zrobic partycje na bsd? Ewentualnie moge usunac partycje xpka, ale wtedy wolne miejsce na dysku bedzie w srodku - dane mam na poczatku a viste na koncu… z xpka praktycznie nie korzytam.

Sorry za brak polskich fontow ale wlasnie wszedlem na ubuntu ultimate livedvd zeby zrobic partycje na bsd i przy uruchamianiu plytki zapomnialem ustawic polskiego :stuck_out_tongue:

[edit]

screenshottr3.png

Jakby cos wrzucilem moj dysk widziany w gpartedzie… sda1 - data, sda2 - xp, sda3 - vista, na unallocated chce miec bsd.

Masz już trzy partycje podstawowe. Kolejnej nie zrobisz, bo 3 to max. W tym miejscu musiałbyś zrobić partycję rozszeżoną, a dpiero na niej kolejne partycje logiczne, ale w przypadku *BSD i tak nie zainstalujesz na nich systemu.

Max to 4 a nie 3 :slight_smile: Mogę zrobić jeszcze jedną ale gparted nie potrafi tworzyć UFS’a :frowning:

Teraz szukam programu którym mogę zrobić partycję UFS z windowsa albo linuxa…

Cfdisk powinien umieć :slight_smile:

Ale nie miej nadziei na zachowanie danych

Na jakie zachowanie danych?? Ja miałem na myśli stworzenie partycji UFS spod win/lin na pustym obszarze a nie zmianę systemu plików na jednej z zajętych partycji :stuck_out_tongue: .

Zrobiłem na tym wolnym miejscu partycję cfdiskiem spod ubuntu i jakiego systemu plików bym nie wybrał (używałem po kolei chyba wszystkich z UFS albo BSD w nazwie :lol: ) to ten !@#$%^& Desktop BSD nijak ich nie widzi (tylko zupełnie pusty dysk)… Najlepsze jednak jest to, że po każdej zmianie odpalałem gparteda (który podobno rozpoznaje UFS’y) i on zawsze rozpoznawał tą partycję jako FAT32 :expressionless:

Chyba nie mam szans zainstalowania DBSD bez utraty wszystkich innych partycji…

Jak się nie da to trudno. Jutro zaczynam zasysać PC-BSD… Może z nim pójdzie lepiej :lol:

// Połączono posty.

Pisałem jakiś czas temu ( viewtopic.php?f=14&t=264164 ) o tym, że DesktopBSD podczas instalacji nie widzi partycji, tylko traktuje cały dysk jako wolne miejsce (ok. 239 GB, dysk mam 250 czyli tyle ile powinno być). Zassałem PC-BSD, też widzi tylko puste miejsce… Robiłem różne partycje cfdiskiem spod ubuntu ultimate livedvd, BSD nie czytały żadnych. Instalował ktoś z Was jakiegoś BSD obok Windowsa?

Kamil432 , łączę Twój nowy topik z aktualnym.