Skype i zielony obraz z kamerki

Witam;

Pod Ubuntu 8.04 był ok, wczoraj zaktualizowałem system i obraz padł jest zielony. Zainstalowałem system od nowa efekt ten sam.

Rady stąd viewtopic.php?f=14&t=245829&hilit=+skype nie skutkują .

Posiłkowałem się tym http://www.ubucentrum.net/2008/10/insta … rze-w.html ale efekt taki jak w podanych poniżej komentarzach a obraz nadal zielony.

Bardzo proszę o pomoc,kamerka w Skype jest mi bardzo potrzebna.

System Ubuntu 8.10, kamerka e5

wynik polecenia

wojtek@wojtek:~$ lsusb

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Bus 001 Device 003: ID 0ac8:303b Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 WebCam

Bus 001 Device 002: ID 1241:1166 Belkin MI-2150 Trust Mouse

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

ludzie na kolanach proszę

Twoja kamera jest obsługiwana przez sterownik gspca. Powinien już być zainstalowany w systemie. Jeśli nie ma to doinstaluj za pomocą apta lub menedżera pakietów. Potem tylko załaduj sterownik, wydając polecenia

sudo modprobe gspca

instaluje przez synaptica

gspca source 01.00.20-1 source for the gspca v4l kernel module

podaję polecenie

wojtek@wojtek:~$ sudo modprobe gspca

[sudo] password for wojtek: 

FATAL: Module gspca not found.

To skoro masz już gspca-source to musisz jeszcze skompilować moduł. Wszystko masz napisane w “usr/share/doc/gspca-source/README.Debian”.

Ale jak instalowałeś przez Synaptic, to zależności też już masz.

Więc należy zbudować i zainstalować moduł, wydając polecenia

$ m-a prepare

$ m-a a-i gspca

Po tym zabiegu spróbuj ponownie

sudo modprobe gspca
wojtek@wojtek:~$ $ m-a prepare

bash: $: polecenie nieodnalezione

wojtek@wojtek:~$ $ m-a a-i gspca

bash: $: polecenie nieodnalezione

zresztą rozmawiać też nie mogę - problem z odtwarzaniem audio… w 8.04 miałem te same problemy ale dzwięk był wystarczyło ylko na alsa poustawiać tu mi nie działa nic …

Zalety nowego jądra…

http://www.ubucentrum.net/2008/10/insta … rze-w.html

sam dałem ten adres (patrz góra) no i tu wynika błąd niestety taki jak w komentarzach do tego artykułu i koniec… żeby to wszystko działało mam zainstalować na nowo 8.04?

wojownik , skoro masz komunikat, że

polecenie nieodnalezione

to znaczy, że nie masz module-assistant (czy jak to się tam w ubuntu nazywa). Do tego jeszcze na pewno kernel-header bądź source. Poczytaj o kompilacji na Twoim systemie. W google jest tego pełno.

Jak widzisz, nikt z osób posiadających ubuntu nie chce się udzielić w tej sprawie. Ale to chyba domena użytkowników tego systemu…

A może po prostu nikt nie wie…

ja z kompilacją jestem na bakier - hmy jest tu kilka osób co z nie takich problemów pomogły mi wybrnąć -myślę,że pomogą i teraz ,poczekam

W nowym kernelu ten moduł przecież już jest. Chyba nie trzeba kompilować.

Spróbuj:

modprobe gspca

modprobe gspcav

gspcav1
wojtek@wojtek:~$ modprobe gspca

FATAL: Module gspca not found.

wojtek@wojtek:~$ modprobe gspcav

FATAL: Module gspcav not found.

wojtek@wojtek:~$ gspcav1

bash: gspcav1: polecenie nieodnalezione

Temodprobe spróbuj przed gspcav1, pomylilem sie…

???

modprobe gspcav1
wojtek@wojtek:~$ modprobe gspcav1

FATAL: Module gspcav1 not found.

zainstalowałem Ubuntu 8.04 tls - i o dziwo kamerka działa od reki bez doinstalowywania czegokolwiek - a wczesnej to walkę robić musiałem … teraz mam pytanie czy wydali chłopaki jakąś aktualizacje, że ta kamerka działa od razu i czy w takim razie będzie działać od razu teraz w 8.10?

Odpal 8.10 z płytki jako live i sprawdź. To chyba najszybsze rozwiązanie.

bardzo dobra myśl, czasami najprostsze rozwiązania przychodzą najtrudniej

Panowie powiedzcie mi czy udało się wam odpalić poprawnie badziewiastą kamerkę typu e5,manty czy inne wynalazki ? tzn. czy działają jak trzeba ze Skype pod Ubuntu 8.10 no i jak tego dokonaliście

// Połączono posty.

a to znalazłem na forum Ubuntu :slight_smile:

nie ma czego szukać w synapticu wystarczy pogooglować żeby się dowiedzieć że to ogólnie i od szeregu tygodni znany bug jądra zresztą nie tylko w tej dystrybucji - tzn jeżeli chodzi o kompilację modułu gspca z pakietu gspca - source


podstawowym problemem jest jednak nie bug a to że linux ma dwa równoległe i niezależne interfejsy

video tzn v4l i v4l2 Skype i inne niektóre programy (camorama itp) używają starszego v4l zaś sterowniki są skompilowane coraz częściej pod v4l2 Często też występuje konflikt obu interfejsów bo pod 8.04 w zależności od tego czy kamerę podpiąłem podczas instalacji czy później działała ona jako urządzenie v4l lub v4l2 Wtedy jednak wystarczyło usunąć stery gspca i z0301 a potem załadować samo gspca. Teraz przy braku gspca można załadować tylko browca (i wyobrażać sobie rozmówcę ze skypa) Taki los

Powinno działać:

sudo modprobe gspca_zc3xx

Po tym, tworzysz w katalogu domowym plik:

#!/bin/sh

if [-f /usr/lib/libv4l/v4l2convert.so]; then

export LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so

fi

/usr/bin/skype

Zapisz plik jako start-skype.sh W konsoli wydajesz polecenia

chmod +x ~/start-skype.sh

~/start-skype.sh

zainstalowałem na nowo Ubuntu 8.10 i to co podałeś … działa :slight_smile:

powiedz proszę jak zrobić by Skype uruchamiać bez ciągłego wprowadzania poleceń ?