Ubuntu 9.04 - instalacja z USB

Witam

Pobrałem sobie obraz ISO “Ubuntu 9.04PL Jurny Jarząbek amd64”, aktualnie mam jakąś starczą wersję Ubuntu na innych partycjach i chciałem sobie zainstalować nowszą, świeżą wersję tego systemu od nowa. Problem w tym, że popsuła mi się nagrywarka i nie mogę obrazu nagrać (w sumie nawet gdybym nagrał, to później nie odpalę).

Mam do dyspozycji pendrive (w sumie odtwarzacz mp3 ale z funkcja dysku wymiennego, więc i tak nie powinno być problemu) i chciałbym właśnie z niego zainstalować system.

Szukałem trochę w necie i znalazłem kilka rozwiązań, ale w przypadku każdego coś “nie śmiga”.

Próbowałem użyć uSbuntu Live Creator i wszystko przebiega niby sprawnie, ale w momencie kiedy powinien mi się uruchomić system po restarcie komputera, wszystko stoi w miejscu (dokładnie wtedy, kiedy teraz np. odpala mi się GRUB, czy jakoś tak:])

Próbowałem też narzędzia unetbootin, ale tu też nie da rady - kiedy program wypakowuje pliki wszystko staje zawsze na 4% i nie rusza dalej.

Trzeciego i czwartego sposobu nie pamiętam i teraz nie chce mi się szukać, w każdym razie też mi nic to nie dało.

Może ma ktoś jakiś pomysł i potrafiłby mi pomóc? Z góry dzięki za pomoc.

A może istnieje jakaś możliwość zrobienia tego bezpośrednio spod uruchomionego starszego Ubuntu? Coś a la gotowa aktualizacja w formie obrazu?

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ootin+3.23

Testowałem z wieloma dystrybucjami, sprawuje się bardzo dobrze. Jedynie z Mandrivą One i z Archem nie chciał mi zadziałać (ale przynajmniej Arch ma wersję USB).

Zacytuję siebie :]

No ale ok, jeszcze raz ściągnę i spróbuję - pewnie nie wypali, znowu stanie na 4%

Jeszcze jakieś pomysły?

Przepraszam, nie doczytałem.

U mnie również unetbootin potrafi stanąć na kopiowaniu pliku ze skompresowanym obrazem Linuksa. Trzeba trochę poczekać, w końcu ruszy. Ewentualnie usuń z obrazu iso plik na którym staje kopiowanie i później dorzuć go ręcznie.

W ubuntu jest mozliwosc aktualizacji do nowej wersji poprzez net, zalezy jak stara masz wersje, działa bezproblemowo przy aktualizacji o jedna wersje wyzej, np. z 8.10 do 9.04 itp, róznie moze być przy wiekszych skokach (np. z 6.04 do 9.04) ale sprobuj. Ustaw najpierw w synapticu aktualizacje z wszytstkich repozytoriow itd… Działa to oczywiscie w ramach “tych samych bitów”, czyli nie da rady z 32 na 64 bit :slight_smile:

Dodane 01.06.2009 (Pn) 19:04

Jesli masz aktualnie zainstalowana wersje 32 bit to nie da rady zaktualizowac do 64 bit nawet z płytki, pendriva itd, tylko instalacja od nowa wtedy - sciagnałes obraz iso wersji 64 bit jak wiesz.

No właśnie tam mam 32 bit, 8.10. Poza tym raczej średnio chce mi się ściągać wszystko od nowa, skoro mam już na dysku obraz :smiley:

A moze masz procek 32 bit? Wtedy nie zainstalujesz tego co pobrałes, sciagaj wtedy obraz 32 bit.

Ojjj dziękuję i przepraszam za zamieszanie. Faktycznie wystarczyło przeczekać kilka minut bezczynności i ruszyło dalej. Dzięki za pomoc :] Mam nadzieję, że już dalej pójdzie bez problemów. Wrócę i się pochwale już spod nowego Ubuntu mam nadzieje.

Dodane 01.06.2009 (Pn) 19:35

Jakąś lipę wielką mam. Wypróbowałem 2 sposoby stworzenia tego :

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ootin+3.23

i w taki sposób http://www.pendrivelinux.com/usb-ubuntu … l-windows/

Wszystko dochodzi do końca, restartuje komputer, w BIOS przestawione na uruchamianie z USB i dostaje za każdym razem kominukat (skrócona wersja):

Syslinux 3.63 blabla

Could not find kernel image:linux

boot: (tu da radę coś wpisać, ale co - nie wiem. jak wpisuję cokolwiek to dostaje Could not find kernel image:cokolwiek :smiley: )

Squashfs i p7zip-full masz zainstalowane, jeśli tworzysz to z poziomu Linuksa? Tak na marginesie Ubuntu zawiera specjalne narzędzie to tworzenia liveusb, nawet w trybie livecd. Samo wypakowanie nigdy mi nie stanęło w miejscu, więc to nie powinno się zdarzać.

Co do braku kernel image, najprawdopodobniej albo się źle wypakowało albo masz 32-bitowy procesor, czyli x86 (Ubuntu jak Debian wspiera i386 i nowsze) a nie amd64. Na pewno masz procesor 64-bitowy? Jak Ci się pojawia to boot: to tam wpisujesz różne opcje dla kernela jak noapic, noacpi, vga=792 i tym podobne. Jak Ci się to pojawia, nic nie wpisuj, wciśnij tylko enter i napisz czy problem dalej się pojawia.

PS. Archa instalowałem właśnie przy pomocy unetbootin, więc nie wiem skąd problemy :slight_smile:

Pozdrawiam!

Pewnie w BIOS-ie musisz przestawić jakąś opcję. Dyski USB mogą być w kilka trybach widzialności dla DOS-a. W jednym np. są widoczne, jako normalne dyski. Pytanie tylko, który tryb masz wybrać.

Co do utworzenia pendriv-a, to może narzędzie dołączne do najnowszych wydań Ubuntu będzie działać? Potrzebujesz jednak kogoś z gotową instalacją lub z działającym napędem(wtedy z LiveCD sobie wszystko przygotujesz).

Z tym, że jemu bootuje z pendrive ale na nim nie ma obrazu dysku i na tym polega cały problem. Więc albo ma nie tą architekturę co trzeba albo unetobootin źle wypakował pliki na pendrive.

Pozdrawiam!

@roobal

Athlon 64 X2 5200, więc nie powinno być problemu z tym. Kilka razy próbowałem to wypakować 2 narzędziami (pisałem wcześniej) i ten sam błąd wywala, albo w ogóle nie bootuje, tzn zatrzymuje się w momencie, w którym powinien się zacząć bootować (jeszcze innym sposobem jak robiłem). Dziwna sprawa… Sprawdzałem nawet, czy mi dobrze pobrało plik z torrentów i się niby zgadza.

Pokombinuję może jeszcze w domu po robocie, ale szczerze mówiąc średnio mi się chce, wczoraj pół dnia kombinowałem, przeglądałem fora, restartowałem kompa milion razy, żeby zobaczyć czy działa i nic.

Próbowałeś jakiejś maszyny wirtualnej do odpalenia tego? W sumie, to jeżeli nie masz teraz zainstalowanej, to będzie problem.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, ale moja przygoda z Linuksem wykorzystała właśnie roczną rezerwę mojej cierpliwości. Pewnie znowu spróbuję za jakiś czas jak to robię od dłuższego czasu.

Już darowałem sobie tą nową wersję, postanowiłem zaktualizować i skonfigurować tą, którą mam (8.10). Niestety przerosła mnie instalacja sterowników do karty graficznej - mimo początkowych problemów ( post2108928.html ) udało mi się jakoś to zrobić, ale co z tego, jeżeli po ponownym uruchomieniu system wracał do jakiegoś śmiesznego odświeżania i “pomniejszonego” obrazu a w przypadku, kiedy próbowałem zainstalować nowszą wersję - nie dało razy w ogóle, prosił o uruchomienie w “niskich detalach”.

Szczerze mówiąc już lepiej mi szło ze starą wersją 6.06 (do tej pory mam płytki, które mi przysłali:]), bo tam to przynajmniej trzeba było wklepać (wkleić z poradnika, adresu nie pamiętam, ale coś a la WIKI) jakieś polecenie, sterowniki się instalowały pewnie najnowsze i wszystko było cacy. NO WSZYSTKO TO, CO POWINNO.

Teraz dostałem jakieś narzędzie w systemie instalujące sterowniki i wszystko leży i kwiczy. Jak miałem upośledzone Ubuntu od “premiery” tej wersji, tak upośledzone nadal mam.

Istnieje jakaś normalna dystrybucja tego systemu? Naprawdę bym chciał i nie traktujcie tego wszystkiego jak płacz niezadowolonego użytkownika Windowsa - po prostu chciałbym dostać działający system. BA! Lubię się TROCHĘ pobawić, ale bez przesady - jak mi system cuda robi, to ja dziękuję (swoją drogą to się mówi o Win, lol).

No a gdyby ktoś potrafił pomóc to mi Ubuntu śmiga (nijak, ale śmiga) i mogę popróbować, nawet chętnie doprowadzę to do stanu, w którym będzie się dało tego używać.

Rozumiem CIę. Niestety nie wiem jak jest z kartami ATI(wnioskuję ze masz tą kartę). Szczerze to chyba ogólnie z nimi jest problem i nie ma co się oszukiwać… Ze swojej strony polecam (jeśli masz troszkę czasu) archlinuksa. Ale z rzetelnym czytaniem wiki.

A właśnie całe moje zdenerwowanie wynika z tego, że mam kartę GF 7600GS (popularna jak cholera) - i w życiu nie zakupie żadnej ATI, bo są problemy nie tylko pod Linuksem, pod Windowsem też były cyrki, jak nie z nowymi to ze starszymi grami, zależnie od wersji sterowników.

Jak już pisałem - kiedyś się instalowało jakoś z tej… eee (z gier użyję określenia) konsoli i wszystko śmigało. Teraz nie da rady i już. Faktycznie te graficzne narzędzia nie zdają egzaminu (jak to podkreślają userzy Linuksa - niestety tylko pod tym systemem).