Jaka jest roznica miedzy radiowka 2,4ghz a 5ghz?

Jak w temacie.Chciałem się coś dowiedzieć w Googlach ale chyba źle szukałem:(

Częstotliwością na jakiej jest nadawany sygnał, zasięgiem, podatnością na zakłócenia itd.

częstotliwoś jest lepsza co za tym idzie jest lepszy zasięg, i szybsze w ogóle jest 5ghz :slight_smile:

A tak dokladniej?Ja mam 2,4 ale dostalem oferte z innej firmy i chcialbym sie dowiedziec co zyskam lub strace.Glownie to zalezy mi na pingach

Stracić raczej nic, chyba że firma lipna. Zasięgnij opinii u innych z sąsiedctwa jak jest siła sygnału, stabilność sygnału, czy są przerwy w dostawie internetu itp.

Wróżek na forum nie ma.

Nie no niestety nikt ze znajomych nie ma netu z tej firmy.Znajomy mówił mi

5ghz to już np.w Battlefielda2 zagram z małymi pingami bo przy moich teraźniejszych to mam lipę:(

Z mojej strony, powiem Ci że nie warta jest zachodu radiówka 2,4GHz a to dlatego ze sama w sobie radiówki nie sprawdzają się a na do datek 2,4GHz ma to do siebie że będą jej w pracy przeszkadzały urządzenia typu myszki klawiatury bezprzewodowe, bluetootch czy nawet kuchenki mikrofalowe a to dlatego że również te sprzęty pracują na zbliżonej częstotliwości, a wiem to z doświadczenia.

  1. Radiówka 5 GHz powinna działać lepiej z uwagi na to, że zwykle jest mniej konkurencyjnych sieci na tej częstotliwości, jeżeli jednak są w pobliżu to może być gorzej z uwagi na mniejszą liczbę wykorzystywanych kanałów.

  2. Nadajnik 5gHz może być pracować z mocą do 1 W w przeciwieństwie do 2,4 gdzie jest tylko 100 mW czyli 10 razy mniej, wieksza moc zapewnia mocniejszy sygnał i jakość.

  3. Minusem 5 GHz jest większa podatność na warunki atmosferyczne / deszcz, snieg, oblodenie anteny itp /.

Co do gier to częstotliwość nie ma znaczenia tylko przepustowość, wielkość transferu i prawidłowa konfiguracja sieci przez administratora.

Generalnie 5 GHz sprawdza się bardziej w rozlehłym terenie przy duzych odleglościach, słabszych antenach, formalnie przy prawidlowej konfiguracji sieci nie ma wiekszego znaczenia częstotliwość nadawania.

A jak mam 2.4 a po drodze jest przedpokój i drugi pokój co daje 2 ściany do drugiego kompa (będą straty?)

:frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

tak.

ale nie duże.

w zasadzie bardzo małe.

ja mam sieć domową bezaprzewodową 2.4 Ghz i u mnie wszystko jest ok. Nie ma zakłóceń nawet przez ściany przechodzi sygnał. Cżestoliwość ma małe znaczenie lepiej patrz na jakość sygnału tj. np. 802.11b albo 802.11g w zależności jaką bramę kupisz.

Pozdrawiam.


Nie ma głupich pytań... Są tylko głupi ludzie. :D

ściana jesli nie zawiera elementów metalowych w konstrukcji wprowadza niewielkie tłumienie / zalezne oczywiście od jej grubości /. W 10 stopniowej skali malejąco zajmuje pozycję 7, lub rosnąco 3.

pozatym chciałem dodać ze 5GHz jest zabronione w UE :}

W którym miejscu ??

Wręcz przeciwnie zalecane jest likwidowanie sieci 2,4 GHz ze względu na dużą ilosc urządzeń pracujących w tym paśmie (kuchenki mikrofalowe, telefony bezprzewodowe i urządzenia wspierające standard Bluetooth, stosowany m.in. w komunikacji bezprzewodowej między notebookami a drukarkami itp.)

od 2002 r. pasmo 5 GHz zostało uwolnione w Unii nawet zalecane jest stosowanie go, choć jest pewne ograniczeniem bo tylko 4 kanały można stosować w połączeniach punt - punkt, a 8 przeznaczonych jest do połączeń wewnętrznych. Dlatego dostawcy raczej unikają tego pasma bo “wchodzilby sobie w drogę”. No i wiąże się to z wymianą sprzętu; karty, kabla i anten czyli koszty.