WLAN na Laptopie Acer

Witam.

Mam takie pytanie. Posiadam laptopa Acer Aspire 5100. Zacznę od tego że za około 2 tydodnie będe musiał wyjechać na wymianę studencką do Czech na pół roku i oczywiście będe brał ze sobą laptop. W miejscu gdzie będe miaszkał jest internet bezprzewodowy. Ja jestem zupełnie zielony w tych kwestiach i czy mógłbym prosić o informację jak po przyjeździe będe musiał skonfigurować sobie laptopa żebym mógł kożystać z internetu?

Czy to że teraz na laptopie mam internet przez kabel (LAN T1) w czymś przeszkadza? Chodzi mi o to czy bede musiał usunać te wszystkie ustawienia IP? Bo ostatino próbowałem złapać internet w miejścu gdzie był on dotępny ale nie dałem rady.

Próbowałem znaleść informacje na internecie na ten temat, ale nie było żadnych konkretnie podanych informacji.

Pozdrawiam.

Grzegorz.

P.S. System jak mam zainstalowany na laptopie to Windows XP SP2.

-kocur- , nikt nie powie Ci co dokładnie będziesz musiał zrobić bo nikt nie wie, czy sieć będzie zabezpieczona czy będzie potrzeba dodania adresu MAC twojej karty sieciowej do AP, z którego będziesz miał mieć internet. Generalnie musisz dowiedzieć się czy sieć jest zabezpieczona itp.

Sieć nie będzie zabezpieczona, gdyż jest to hotel w którym jest to standardowa usługa - tak zostałem poinformowany.

A nawet jeśli tak to na pewno dostene hasła do sieci i wszystki potrzebne dane, chodzi mi tylko o takie głowne informacje na temat tego jak się konfiguruje taki internet, gdyż tak jak pisałem jestem zupełnie zielony w tych kwestiach, cały czas działałem na kablu.

-kocur- , w zasobniku systemowym masz taką ikonę komputera z takimi falami radiowymi > Klikasz na nią dwukrotnie LPM (lewy przycisk myszy) > następnie klikasz na Odśwież listę sieci kiedy twój komputer znajdzie daną sieć, klikasz na Połącz i tyle. Pamiętaj tylko o tym żeby włączyć fizycznie kartę bezprzewodową w Notebooku, przeważnie suwak w okolicach obrazka z anteną radiową :).

jlasinski, właśnie w tym problem że na zasobniku systemowym nie mam żadnej takie ikony, a karta sieciowa jest fizycznie włączona (informuje o tym świecąca się dioda na przednim panelu).

Aktualnie internet w laptopie mam skonfigurowany na kabel (LAN T1, tak jak pisałem wcześniej), czy może to być źródłem problemu? Chodzi o to czy np. jak mam ustawione IP i całe ustawienia internetu to może to kolidować z WLAN’em?

A czy ta ikona z falami radiowymi pojawia się tylko w momencie kiedy komputer jest w zasięgu WLAN’a? Czy zawsze? Bo akutalnie jestem w domu, gdzie nie mam internetu bezprzewodowego.

-kocur- , powinna być zawsze, zobacz czy w Połączeniach sieciowych masz “Połączenie sieci bezprzewodowej”?

Dodam informację o karcie którą mam “na pokładzie” laptopa, jest to: Broadcom 802.11b+g Wireless.

W połączeniach sieciowych mam tylko “Połączenie lokalne” (czyli internet przez kabel, który aktualnie jest odłączony bo piszę z komputera stacjonarnego).

-kocur- , zobacz czy masz zainstalowane sterowniki od karty sieciowej. PPM na Mój komputer > Właściwości > Menadżer urządzeń.

Dzięki za informacje, zaraz właśnie spróboje przeinstalować sterowniki do karty sieciowej i po tej operacji napiszę czy poskutkowało.

-kocur- , http://support.acer-euro.com/drivers/no … _5100.html < dwie ostatnie pozycje dla Windows XP. Pobierz i zainstaluj.

jlasinski , wielki dzięki za pomoc, wcześniej miałem zainstalowany tylko jeden komponent z tej listy (ten przedostatni), doinstalowałem teraz “Wireless_Atheros_V5.3.0.67_XP_XB63_XB62(WHQL)” i pokazała się ta ikonka i nawet mi wykryło jedna sieć (tyle że zabezpieczoną).

Dzięki wielkie za pomoc.

Mam jeszcze tylko taki pytanie, jak tam zajadę na miejsce i sieć faktycznie nie będzie zabezpieczona to normalnie klikam na ta ikonkę na zasobniku LPM i wybieram sieć z której chcę kożystać z listy i będzie działać? A w przypadku gdy sieć będzie zabezpieczona to dostanę jakieś hasło?

I jak w ogóle wygląda przepustowość takiego łącza?

-kocur- , sieć możesz mieć jeszcze zabezpieczenia w postaci filtracji adresów MAC kart sieciowych oraz np. wyłączone rozgłaszanie SSID (nazwy sieci), tak, ale raczej nikt Ci go nie poda tylko, admin tej sieci sam je wpisze z oczywistych powodów :).

Myslę że chyba nie będą się uciekać do takich zabezpieczeń, bo to hotel, i w ofercie mają informację że internet w standardzie, ale zobaczymy jak to będzie tam na miejscu. Czyli jak nie będzie zabeziepieczeń to normalni wybieram sieć i kożystam z niej bez limitów?

-kocur- , no czy limity są, tego to nie wiem, wszystkiego dowiesz się na miejscu.

jlasinski, dzięki wielki za informacje. Faktycznie tam na miejscu się wszystkiego dowiem, grunt że teraż spokojnie mogę jechać na miejscie bo mam tego laptopa skonfigurowanego.

Jeszcze prosiłbym o jakieś informacje od kogoś kto kożysta z WLAN’a, jak to działa (chodzi o szybkość)? Da się kożystać np. ze Skype, swobodnie przedlądać strony, czy może nie jest to takie komfortowe ze względu na przepustowość?