Jaki Ruter na 3 kompy i laptopa?

Chcę stworzyć małą sieć lan…2 komputery na skrętce i 2 bezprzewodowo(w tym laptop)…chodzi o to żeby wszystkie miały dostęp do internetu(neostrada)…jaki ruter najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę???

Polecam Linksys WAG200. Bardzo stabilna praca, łatwy w skonfigurowaniu pod neostradę oraz firma która jest dość dobra obok D-Link’a. :wink:

Także polecam WAG200, mam u siebie(od jakichś 11 miesięcy) i na razie 0 problemów(dosłownie, może padł dwa,trzy razy :smiley: ) :slight_smile: Konfiguracja łatwa, zarządzanie łatwe i cena dość przystępna :slight_smile: A i idzie sieć dobrze zabezpieczyć :slight_smile:

D-Link kiedyś był świetną firmą… teraz ludzie narzekają z tego co słyszę i znam z prania :wink: Lubią siadać/grzać się :slight_smile: Wg. mnie pałeczkę teraz przejął właśnie Linksys, dlatego polecam jeszcze raz model WAG200 :wink:

Pozdrawiam,

putineq :slight_smile:

Btw. Hehe 400-setny post :wink:

Aby było przyszłościowo i nie miałeś bardzo wysokich “pingów” szczególnie w grach gdy ktoś inny w tym czasie równocześnie korzysta z neta poddaje do przemyślenia zakup Routera z PODZIAłEM PASMA (QoS)! w konfiguracji routera wpiszesz nazwę użytkownika i hasło nadane podczas rejestracji usługi ustawisz parametry łącza VCI VPI i określisz (przypiszesz) szybkość dla danego komputera.Możesz kupić w podobnej Cenie inne routery np TP-Link W8900G czy droższe Linksys ja nauczony doświadczeniem zmienności zapotrzebowań ludzi ponizej zamieściłem linki do routerów z podziałem pasma. Lepiej go mieć w zanadrzu, a może akurat się go wykorzysta, aniżeli nie mieć tzn kupić na potrzebę danej chwili router bez funkcji (QoS), a potem żałować.

np:

http://allegro.pl/item348419148_router_ … 5_lat.html

http://allegro.pl/item347541491_dsl_g62 … g604t.html

http://allegro.pl/item348506413_kombajn … l_qos.html

http://allegro.pl/item350592407_cerberu … 331_5.html

http://allegro.pl/item354373573__router … _lat_.html

Router z podziałem Pasma będzie dla Ciebie bdb rozwiązaniem ponieważ mając 3 komputery w sieci w razie potrzeby określisz szybkość dla każdego komputera by wszyscy mogli spokojnie surfować bez nerwów ze jeden użytkownik pożera np 80% przepustowości łacza a inny musi czekać z 5 minut aż mu się strona otworzy.

Routery Pentagram, Linksys, TP-Link które p0roponuje tutaj Tobie ja jak i moi poprzednicy działałą w Annex A czyli na lini analogowej nie działaj na linii cyfrowej ISDN Annex B. (Jezeli masz do internetu Modem ZX, Sagem Fast 800 to masz linie analogową Annex A. w razie wątpliwości sprawdź w umowie o usługę szybkiego internetu lub skontaktuj się z dostawcą internetu.

Jezeli masz internet z sieci TV Kablowej lub DSL złącze RJ 45 (kabel tel. ma RJ11) to potrzebujesz Router DSL np D-Link DI-524, TP-Link TL-R460 z portem WAN RJ-45

Jeżeli masz internet z tzw radiówki (odbierany przez antene zamontowaną na zewnątrz lub chciałbyś zgłębić swoją wiedzę przeczytaj proszę do końca mój wątek

Aby podzielić neta z Radiówki dostawcy WISP kabel od anteny zewnętrznej odkręcamy od karty WLan w komputerze i przykręcamy go w miejsce uprzednio odkręconej antenki dookolnej Urządzenia które będzie pracowało w tyrybie klienckim (Infrastrukture Sieci) takie urządzenia spełniające to zadanie to np Planet WAP-4033, Planet WRT 414 (bardzo ciekawe urządzenie po odpowiedniej konfiguracji działa jako klient i Router 2in1) , EDIMAX 7206, Air Live WL-5460AP, TP-Link TL-WR543G takie urządzenie ustawiasz w trybie klient Mode, ogólnie klient wyszukujesz dostępną sieć i jeżeli to ta żądana przez Ciebie to się z nią łączysz jeżeli to ma być podłączenie do jednego komputera to po zatwierdzeniu zmian kończy się Twoja praca z konfiguracją tego kompa jeżeli chcesz ten internet od dostawcy WISP dzielić na kilka komputerów bezprzewodowo to potrzebujesz Router DSL taki jak m.in do podziału neta z kablówki z portem WAN RJ-45 router ten łączysz kablem LAN o końcówkach RJ-45 z wcześniej skonfigurowanym urządzeniem klienckim jedna końcówkę kabla wpinasz do portu Lan wcześniej skonfigurowanego urządzenia pracującego w trybie Client a druga końcówkę do portu WAN routera DSL przykład takiego routera DSL to np D-Link DI-524, TP-Link TL-R460 (nie dotyczy ten opis Planet WRT-414 tam można zastosować inne rozwiązanie opisane na stronie producenta) resztę konfiguracji tzn wybór trybu pracy tj wprowadzenie ustawień nadanych przez dostawce wpisujemy w konfiguracji routera

Innym zagadnieniem jest bardzo pożyteczny tryb Universal Repeater urządzenie pracujące w tym trybie poprzez antene odbiera sygnał Wifi i przekazuje go dalej bezprzewodowo np masz router z modemem ADSL np taki jak zakupiłeś on bezprzewodowo i przewodowo wysyła sygnał dalej ale Ty np mieszkasz na parterze i chciałbyś tego neta współdzielić z bratem czy szwagrem mieszkającym na 3 piętrze domu prywatnego stwierdziłeś ze sygnał spoko dociera na piętro 2, natomiast na trzecie już nie i brat nie ma na poddaszu neta wtedy w miejscu dobrego sygnału np na piętrze 2 lub nawet pierwszym w zależności od indywidualnej oceny sytuacji stawiam urządzenie obsługujące tryb Universal Repeater i skonfigurowane odpowiednio do pracy w tym trybie wtedy to urządzenie odbierze bezprzewodowo sygnał wysyłany przez antenę routera z trybem ADSL i przekaże go bezprzewodowo dalej i tym sposobem bez wiercenia dziur i rozciągania po domu pajęczyny kabli brat na poddaszu ma dostarczony net bezprzewodowo. Przykład takich urządzeń z trybem Universal Repeater to np Access Point EDIMAX 7206, Air Live WL-5460AP

A nie lepiej po prostu ściągnąć NetLimitera? :wink: Ja wnet kupie router Linksys WAG200G-EU ADSL(co o nim myślicie?! :P) do podziału 6Mb/s neo i zainstaluje na 3kompach program NetLimiter no i ustawie bratu i ojcu neta po 512Kb/s a sobie wezmę 5Mb/s. Bo oni więcej nie potrzebują… brat czasami coś na wrzute wejdzie a tak to programuje tylko… ojciec to samo, tzn poczta, gg i jakieś strony informacyjne :slight_smile:

Świetny program, można ustawić limit na całe łącze ile może być max UP/DOWN i nawet na poszczególne programy… Przykładowo ściągam coś o wadze 500MB/s no i nie idzie grać w grę online bo cały transfer idzie na download więc ogromne lagi… Wtedy ustawiam na firefoxa max download np 4Mb/s i mogę spokojnie grać w gry online czy robić inne rzeczy bo zostaje mi jeszcze do zużycia 2Mb/s :slight_smile:

W WAG200, masz QoS - Quality of service - Czyli ustawiasz priorytety, łatwo zapobiec lagom jednocześnie ściągając pliki :wink: Jak coś moje gg : 9237490, pomogę konfigurować choć jest to dziecinnie proste :wink:

Pozdrawiam,

putineq