Wewnetrzne porty usb

moze to glupie pytanie ale gdzie sa wewnetrze 2 porty usb w plycie asusa k8n-vm. chcialbym zrobic z nich uzytek. 4sa z tylu obudowy, wiec 2 musza wewnatrz gdzies siedziec.

rozkręć bude i zobacz … będzie pisało USB ;]

Na obrazku poniżej zaznaczyłem ci gniazda, z których wyprowadzasz kabelkiem dodatkowe porty USB - możesz pod nie podłączyć 4 dodatkowe porty USB. Oczywiście kolejność przewodów podłączaj zgodnie z instrukcją do płyty głównej, no chyba że masz tego śledzia z dwoma dodatkowymi portami USB, którego ASUS dodaje do płyt głównych wtedy sprawa jest prosta i nie trzeba namyślać się w kombinacji pinów, bo wtyczka ma postać jednej zwartej kostki pasującej tylko w jednej pozycji :).

asusk8nvmusbvo7.th.jpg

Pozdrawiam.

śledzia nie mam, jak w sklepie zakladali to nic mi nie dali, teraz mnie rozbroiles o tej kolejnosci podpinania i o tych pinach-nie wiem o tym nic ;/ moglby ktos dac linka z obrazkiem wtyczki jaka sie tam wpina? myslalem o podlczeniu przedniego panelu z usb do zatoki gdzie sa cdromy-mam jedno miejsce wolne, bardzo by mi to pomoglo, tyl mam zawalony juz.

coś takiego? http://www.1klik.pl/sklep/Akcesoria_USB … 01/p71745/

Jeśli chodzi o kolory kabelków, to najczęściej w płytach ASUS’a jest to taka kolejność:

usbasusad4.th.jpg

Pod takie jedno gniazdo można podłączyć 2 dodatkowe porty USB, należy jednak pamiętać o tym, że górny poziomy rząd 4 pinów (licząc piny od lewej strony) odpowiada za 1 port USB, dolny poziomy rząd 4 pinów odpowiada za 2 port USB.

Przyjąłem tutaj najczęściej stosowane kolory przewodów w USB ale czasem choć nie powinny, to jednak mogą się różnić.

Dlatego sprawdź poprawność tego rysunku z instrukcją do płyty głównej. W instrukcji tej powinieneś mieć obrazki z opisem poszczególnych pinów, piny dodatkowych portów USB są też najczęściej opisane, np. czarny to GND czyli masa, zielony to chyba CLOCK czyli zegar. Opisy wtyczek mogą mieć postać np. GND1 i GND2, oba kabelki będą czarne - GND oznacza, że jest to masa dla 1 gniazda USB, GND 2 masa dla drugiego gniazda USB. Z resztą wszystko znajdziesz w instrukcji od płyty głównej. Przyjemnej lektury ;).

No jak kupisz coś takiego to zaoszczędzi Ci to zabawy z kolejnością podłączania poszczególnych kabelków. Wtyczki w tych dodatkowych USB mają postać jednej kostki, która ma już przewody ułożone w odpowiedniej kolejności (przynajmniej pasują do większości płyt). Dla pewności jednak lepiej sprawdzić czy rzeczywiście ich kolejność jest zgodna z tym co piszą w instrukcji do płyty głównej. Błędne podłączenie może zakończyć się uszkodzeniem kontrolera USB na płycie głównej (były tu na forum zdjęcia takiej przykopconej płyty).

wielkie dzieki, teraz juz wsio jasne