Podkręcenie mojego procesora i karty graficznej

Jak w temacie. Chcę podkręcić swój procesor oraz kartę graficzną bo iczh osiągi w grach i benchmarkach są fatalne.

Proszę o tłumaczenie wszystkiego krok po kroku bo w google jest sporo o podkręcaniu ale polecenia typu przestaw zworki itp. są dla mnie obce a nie jestem także specjalistą. Dobrze gdyby podkręcenie mojego sprzętu nie wymagało ingerencji w hardware tylko np. w bios i jakiś software. Zamieszczę screenshoty z Everesta tak aby pokazać wam jak najwięcej informacji.

A oto moje parametry sprzętowe:

Płyta główna:

Myślę że id płyty się nie przyda

pytars8.th.png

Procesor:

procekez5.th.png

Karta graficzna:

kartacp5.th.png

Jakiś procesor graficzny:

procekgrafps2.th.png

A i jakiś mikroukład płyty głównej:

mikroukadwk0.th.png

To wszystko co się przyda. Jak coś jeszcze trzeba to piszcie. Aha pamiętajcie żeby dobrze wytłumaczyć :stuck_out_tongue:

EDIT:

A jeszcze jedno pytanie poza tematem:

Mam biosa Amibios ver 3.31a. Jak ustawić że np. przy temperaturze 45 stopni wiatraczek działa na maxa a przy np. 40 działa na 70%?

Dlaczego twój proc idzie z szyną tylko 100?? Zmień w biosie na 133, po mnożniku można wywnioskować że to Athlon XP 2000+

To powiedz gdzie bo ja kompletnie jestem zielony.

Podczas startu kompa (na testach post) przytrzymaj F2 żeby wejśc do biosu, w sekcji Frequency/voltage control musisz wpisać wartość w polu CPU Clock (133). Puźniej wychodzisz z biosu (save and exit). To dotyczy biosu Awarda, w przypadku Amibiosu wchodzi się do niego inaczej ale wszystko pisze przy testach…

szczerze mówiąc to dużo z tego nie wyciśniesz jeśli nie wiesz jak podkręcac ten procesor nie mówiąc o karcie graficznej.

W biosie jest opcja żeby podkręcać obroty wiatraczka jednak nie ma chyba na tego rodzaju płycie możliwości sterowania obrotami. Powina byc możliwość automatycznego sterowania obrotami przez płyte jednak ja bym tego nie włączał gdyż procek będzie się grzał. Temp. proca zależy od obrotów wiatraczka a nie odwrotnie.

Jaki masz zasilacz? W O/C zasilacz i chłodzenie to podstawa. Daj jeszcze zakładkę “CPUID”

Najprostrzy sposób na kręcenie to zmiana mnożnika (cpu ratio) na wyższy (proc nie będzie się mocniej grzał, u mnie raptem 2 st więcej). Mocy trochę przybywa (w zalezności jaki mnożnik ci pójdzie ale przeskok o 1 pełny powiniem być easy) ale nie tak sporo jak przy grzebanie przy magistrali FSB (to odradzam jeśli jesteś zielony).

Nom piszecie co zrobić ale nie piszecie jak to zrobić.

Znalazłem w biosie opcję CPU FSB Clock i było 100 MHz i zmieniłem na 133

Co dalej?

Apropo tego wiatraczka powiedzcie gdzie się ustawia jego działanie co napiłaem w pierwszym poście.

EDIT:

opiszcie ten sposób zmiany mnożnika jak i ten co nie jest dla zielonych. Jak bardziej zapoznam się z tematem to spróbuje go. A jak myślicie ile mogę wyciągnąć przy zmianie mnożnika a ile maxymalnie wykorzystując te trudniejsze metody?

A i do ilu ten mnożnik zmienić tak aby procka nie uszkodzić?

Kiedyś kumpel mi podkręcił procka i temperatury były 70 stopni C a procek jechał jak rakieta. Ale po reinstalacji systemu wróciły wszystkie ustawienia standardowe.

EDIT2:

Heh ta opcja CPU raito jest tam gdzie CPU FSB Clock. Ale głupek ze mnie. No dobra. Tam mogę wybrać jaki chcę mnożnik. Max to 14.0 czyli będę miał mnożnik zamiast 100 to 140? Czy procesor to wytrzyma?

Mnożnik a FSb to dwie różne rzeczy (patrz moje posty wyżej)… Ustaw FSB proca na 133 i mnożnik na 13, pójdzie to masz Athlona 2100+, puźniej możesz próbować wyżej… Nic mu nie będzie bo twój procesor normalnie pracuje z szyną 133 (te 100 to wartośc domyślna dla starszych procków, btw zobacz czy na twojej płycie nie ma zworki do ustalania FSB Procesora, jeśli tak to ustaw ją jak należy, są dwie możliwości, bo będzie ci się od czsu do czasu samo przestawiać na 100), mnożnik podniesiony o wartość pół czy jeden to nie jest jakaś wyżyłowana wartość…

jesteś świerzy to przyda ci się mała instrukcja do ustawień biosu (niektóre opcje poprawią sprawność zestawu, polecam poczytać):

http://www.agavk.p9.pl/strony/win_bios_1.php

lub:

http://www.screenreaders.pl/index.php?o … &Itemid=29

Po godzinie zabawy z biosem znalazłem ustawienia które wycisną wszystko z mojego procka. Screen mówi wszystko:

wowwowsl5.th.png

Z 1.25 GHz wyszło 1.75 GHz i komp się nie grzeje. Temperatura w spoczynku wzrosła o 5 stopni.

Pozostaje jeszcze ten wiatraczek oraz karta graficzna.

EDIT:

Kartę graficzną podkręciłem na maxymalne ustawienia zalecane przez riva tuner

Zobaczcie sami

bringrs2.th.png

Pozostaje kwestia regulowania obrotów wiatraczka od chłodzenia CPU względem temperatury procka

Aha czy moja karta ma chołodzenie jakieś? Bo w kompie mam tylko 2 wiatraki 1 na cpu drugi w zasilaczu.