Nowa karta, czy nowy komputer z OC?

Witam wszystkich forumowiczów wortalu dobreprogramy.pl!

Zwracam się do Was z małym pytaniem…

Pod koniec czerwca lub początek lipca mam zamiar kupić kartę graficzną.

Dysponuję kwotą 300zł (ew. 320 - wyżej chyba nie wejdę :smiley: ).

Poważnie myślę nad zakupem karty Palit Geforce 7300GT z 512MB pamięci DDR na pokładzie. Muszę jednak kupić także jakiś zasilacz… bo 230V raczej mi nie wystarczy.

Oto obecna konfiguracja:

Płyta główna Asus P4S8X-X

Intel Celeron 2,4 GhZ

768MB RAM

Zasilacz 230V

Asus Geforce 6200 (128ram, 64bit)

Może doradzicie mi najlepszy zakup Karty Graficznej i Zasilacza?

W styczniu 2007r. kupiłem kartę Asus Geforce 6200 (zamieniając starego poczciwego MX440)- zawiodłem się i to raczej słusznie… Od nowej karty oczekuję dobrej wydajności (nie znów powalającej) w grach takich jak NFS ProStreet czy CoD4. Nie musi to być 1024x768… wystarczy 800x600 a nawet 640x480 (np. Crysis). Mój komputer ma już 5lat.

Przepraszam że tak długo i proszę o fachową pomoc.

Pozdrawiam, Adrian :wink:

Po pierwsze 230V to masz napięcie a nie moc w [W] najlepiej podaj markę, model i moc.

Po drugie lepiej wziąść kartę z 256 DDR3 niż 512 DDR2.

I po trzecie jeżeli nie masz więcej kasy np. na kompletna modernizacje kompa to w tej cenie byś wyrwał nawet 7600GT.

Leadtek 7600GT 330zł

To tyle jeżeli p nVidie chodzi.

A co do Radka to RADEON HD2600XT 512MB DDR3 320zł i to by była konkretniejsza karta.

Dzięki za rychłą odpowiedź!

Rzeczywiście pomyliła mi się moc z napięciem. Oto parametry zasilacza (dodam od razu całą treść naklejki):

"Obudowa komputerowa PC ATX

6013-C10 / CODEGEN 300X

230V, 3,5A , 50-60Hz"

Poza tym… Wspomniałem o cenie 300-320zł, ale wliczając jeszcze zasilacz (a jestem niemal pewny że do wymiany), dlatego 320zł to dla mnie za dużo na samą kartę.

ModeCom MC 350W 100zł

Radek X1650Pro 215zł

lub

nVidia 7300GT 195zł

Czy na tej karcie swobodnie pogram (oczywiście w niskiej rozdzielczości) w wyżej wspomniane gry?

MAM Pytanie czy TA płyta ma złącze AGP czy PCIe???

AGP 8x :slight_smile:

@AdrianJ -żadna karta nie pomoże do takiego słabego proca, miałem jeszcze 3 tyg. temu Celerona 2,4GHz i 7600GS na AGP i CoD4 chodził na minimalnych (choć przyznam - nie cięło się)…na wyższych było cięzko i choć karta wyrabia spokojnie, to proc nie nadąża…myślę, że spokojnie ci wystarczy 7300GT DDR3 (nawet DDR2), bo zawsze ją będzie proc ograniczał…aha no myślę, że powinieneś dołożyć jeszcze trochę RAMu, tak chociaż do 1GB…ogólnie, to jeżeli możesz, powoli zbieraj na nowy komputer bo niestety AGP umiera powoli…

bierz Radeon 2600 Pro Asus 512MB DVI & TV za mniej niż 300 z tą kartą możesz atakować Crysis ale nie spodziewaj się nie wiadomo czego tak czy inaczej zasilacz do wymiany.np 350W Fortron.

A czy z tego co napisałem, możecie mi napisać ile ma watów ten mój obecny zasilacz? Czy jeżeli kupię:

  • Pamięć RAM, którą rozszerzę do 1768MB

  • Pentium 4 3,2 GhZ

  • Palit Geforce 7300GT 256MB DDR3

to starczy mocy tego zasilacza?

Aha, i czy kupując tego GeForce Palita mogę kupić coś parę złoty (dosłownie) droższego a lepszego. Bo wiecie, lepiej dołożyć 20-30 zł niż zmieniać.

Pewnie będziecie mówili ze nie opyla się już w to inwesować. Wiem. Ale, jeżeli wysiądzie mi ten obecny komputer to nowego kupuję nie z własnej ręki :smiley:

Pozdrawiam :wink:

Aha! Jeszcze jedno… Teraz odpwaliłem na swoim Call of Duty 4 i… gram na medium w rozdzielczości 640x480. Nie tak źle :smiley:

:x

daj minimum na 1024x768 i zmniejsz detale… przecież tak grać to udręka a nie granie :wink:

ddr1 tak? to gratuluje inteligentności…

dobre 2x1gb na ddr2 kosztują 150zł…

a słabe 1gb na ddr1 kosztują 180zł…

tak, możesz brać…

Żebyś widział gierki w rozdzielczości 1024x768… to dopiero udręka. Poza tym mi nie przeszkadza rozdzielczość (640x480 może nie, ale 800X600 w zupełności wystarczy)

Człowieku… a powiedz mi co ja mam poradzić, może z tym 1gb rzeczywiście przesadziłem, ale 512 na pewno kupię… w przyszłości. Tak samo z prockiem. Na razie tą rozbudowę odkładam na później.

Aha, już kupowałem pamięci, także orientuję się w jakich cenach są. Wiem że cały czas drożeją, ale co poradzę… przecież nie włożę na siłę DDR2…

pomyśl o zmianie platformy… wszystkie stare standardy (DDR1, AGP, stare sockety np. 478, 370, A, 939) mają tańsze odpowiedniki… (DDR2, PCI-E, nowe i szybsze sockety np. AM2+ lub 755…)

jeśli nie masz za dużo kasy to możesz sobie zrobić zestaw ze zintegrowaną kartą graficzną (GF6100) za ok. 550zł i potem dokupić grafę np 8800GT ~680zł… albo coś tańszego np. 8800GS ~450zł

dozbieraj do tych 550zł (masz 300zł to sobie je odłóż i dozbieraj 250zł) i kup nową platformę… w starocie nie ma sensu się pchać…

To nie byłby zły pomysł… Jednak jak już będę decydował się na nowego kompa, chciałbym coś nowszego… zestaw za około 1300-1500zł. Wiem że chodzi Ci że nie od razu nowy komputer, ale trzeba w końcu kupić podstawę dobrą. Kasy na pewno nie dozbieram… ja nawet 300zł jeszcze nie mam (utrzymuję się z kieszonkowego). Mówiłem ze planuję kupić w czerwcu tą kartę. Chcę szybko rozbudować tego kompa (jeszcze w tym roku) bo potem ceny naprawdę podskoczą. Ale jak mówię… jak ten komputer wysiądzie, mogę liczyć na wsparcie mamy pieniężne - wtedy na pewno zapytam się Was jaki złożyć komputer. Ale to może potrwać.

jak weźmiesz:

e2160 ~200zł

gigabyte p31 ds3l ~200zł

patriot llk 2x1gb ~150zł

to ten zestaw jest idealny do rozbudowy… potem wsadzisz procek e8400 (teraz jest drogi ale cały czas tanieje) i dodasz jakąś super grafę… (zanim nazbierasz to cena 9800gx2 będzie wynosiła ok 600zł :wink: ) i zmienisz bude, dodasz wentylatory, i inne bajery… najlepiej kupić te części co podałem i z upływem czasu rozbudowywać kompa…

Dzięki bardzo, ale chyba zrezygnuję z tej opcji, bo jeżeli miałbym kupować komputer to już raczej z takimi parametrami jak najwyższymi, bo kupowania po jednej części i późniejsze wymienianie jest bez sensu, a żeby uzbierać na całego kompa, musiałbym odmawiać sobie wszystkiego aż do gwiazdki (30zł kieszonkowego miesięcznie)… A może dobierzesz już jakiś zestawik optymalny (który po prostu starczyłby dla gracza na parę latek), zawierający wszystkie części (dysk, obudowa itp.). Bo największej rzeczy jakiej sie boję to że kupuję każdą część oddzielnie a później nie są kompatybilne. Ale moim zdaniem, kupienie obudowy i doczepianie stopniowo kolejnych elementów jest ciekawe. Niczym budowanie z klocków :slight_smile:

komp z najwyższymi parametrami będzie kosztwał przeszło 15.000zł ale taki komp jest bez sensu…

najlepiej brać coś słabszego i potem wymienić jeżeli poczujesz niedosyt mocy :wink:

heh po to jesteśmy aby dobierać podzespoły ludziom, którzy kompletnie się na tym nie znają :wink:

sytuacja się ciągle zmienia… jak nazbierasz trochę kasy to wtedy napisz na forum…

bo jak napiszę jakiś zestaw to za rok może być tańszy o nawet 300zł lub sprzęt będzie nie do nabycia jak P4…

ale jak wsadzisz samą płytę to komp ci nie ruszy… potrzeba RAM i procka… ewentualnie grafy i reszty…

ja np. jak zdobędę trochę kasy to kupie sobie dysk a potem nagrywarkę… na końcu obudowę :wink:

ale i tak muszę jeszcze poczekać aż nazbieram kasy i oczywiście jak sprzęt stanieje…

Oj bez przesady, trochę się tam znam, potrafię zbudować komputer, obsługa ponad podstawowy, pisze html, itp. Nie znam się tylko na tych wszystkich dual’ach, sata’ch :stuck_out_tongue: Ale wracając do tematu, myślę ze ten komp jeszcze trochę mi posłuży (raczej musi). O zmianie będę mógł mówić dopiero gdy ten umrze śmiercią naturalną, bo teraz rodzice myslą że te zmiany to tylko dla gier, zresztą, wszyscy wiedzą jak to jest.

Dlatego na razie kupuję kartę graficzną, jeszcze później troszkę ramu i będzie mi swobodniej. Wiem ze to głupota tuningowac coś starego, ale wyboru nie mam, a 500zł na własną ręke na razie nie uzbieram.

Jestem niemal pewny ze kupię GeForce’a 7300GT (256DDR3) od Palita. I mam pytanko, czy jest coś lepszego, bo z tego co wiem jest parę typów. A może jakiś Radek? Koszt… max. 230 :slight_smile:

Jak ci się trafi używka 6800GT w tych okolicach to ok.

popieram ale szukaj na aukcjach 6800gt bo można wyłapać po 200zł…