Płyta główna źle wykrywa Athlona XP 2200+

Wymieniłem dzisiaj procesor na nowy. Stary to AMD Athlon 1.1GHz, nowy to Athlona XP 2200+ (1.8GHz). Procesor jest nowy i ma 12 miesięczną gwarancję.

Moja płyta główna to Gigabyte GA-7VRX (Rev 1.1). Procesor był wymieniany w serwisie. Kilkakrotnie sprawdzałem czy na pewno na procesorze pisze tak jak powinno czyli, “Athlon XP 2200+ AXDA2200DUV3C”. Jestem 100% pewien że na płytce procesora tak pisało!

Opis problemu:

Po powrocie do domu uruchomiłem komputer, dla upewnienia się że procesor jest taki jak ma być sprawdziłem w Windowsie. A tam szok… Pokazuje tylko 1.35GHz… Everest, CPU-Z też źle go wykryły. Wszędzie pisze, że to AMD Athlon XP 1500+ (Thoroughbred). Rdzeń się zgadza, ale nazwa i taktowanie już nie.

Płyta główna obsługuje ten procesor. Napięcie na rdzeniu (wg. Everesta) to 1.6V, czyli takie jakie powinno być dla tego modelu procesora. Próbowałem różnych ustawień przełączników(CK_RATIO) na płycie głównej. Ale nic to nie zmieniło(więc powróciłem na tryb AUTO).

Myślałem, że może będzie potrzebny upgrade BIOS-u, ale nic takiego nie pisze w liście obsługiwanych procesorów na stronie producenta.

Sam nie wiem co z tym zrobić… Macie jakieś pomysły/doświadczenia z takim problemem?

PS. Najlepsze to to, że podczas uruchamiania komputera, na tzw. “tabelkach” pisze: Processor Clock: 550MHz :expressionless:

Procek ma mnożnik 13.5 weź przestaw szynę FSB w biosie na wyższą 133 np.

zrób tak jak pisze maniekz , miałem tego athlona i taki sam problem

@maniekz Już próbowałem, ale dla pewności zrobiłem to jeszcze raz, niestety potem komp nie chce wstać. ;/

na pewno ustawiłeś na 133 a nie na więcej, spróbuj co 5 zwiększać FSB i sprawdzaj czy komp się uruchamia

Jaki masz zasilacz ?? marka, model i moc.

Ze strony producenta ściągnij sobie manual do płyty. W nim na 13 stronie masz lokalizację i sposób ustawienia przełączników na płycie ustawiających szynę FSB i mnożnik. O ile mnożnik domyślnie ustawiony powinien być na AUTO i wtedy sam ustawia się odpowiedni, to mógł ktoś coś pokombinować i przestawić. Natomiast te płyty mają ustawiane FSB na sztywno więc przełącznik dla Twojego procesora musi być ustawiony na 133 MHz.

Tak więc reasumując:

CLK_RATIO ustawiasz AUTO

CPU_CLOCK ustawiasz 133MHz

Gdyby po przestawieniu nie odpalił albo źle rozpoznał procka to trzeba jeszcze reset BIOS’a zrobić, tylko zworką :wink: jak i gdzie wszystko w manualu znajdziesz.

Powodzenia.

@maciek97 Maksymalna wartość jaka weszła to 115MHz, potem już nie wstawał.

@Scorpio To nie ma znaczenia bo nie ma niczego co by pobierało więcej mocy niż poprzedni procek, napięcie jest takie samo.

@kuken Już próbowałem różnych ustawień CLK_RATIO (wg. tabeli w manualu), zmieniałem też CPU_CLOCK i nie chciał wstać. Ale resetu BIOS-u jeszcze nie próbowałem. Zastosuje się do Twojej rady i spróbuje. :slight_smile:

A właśnie że ma to znaczenie, Athlon XP 2200+ 1.8MHz ciągnie więcej prądu od Athlona 1.1GHz a niby to samo napięcie.

Przy FSB 100MHz masz mniejszy pobór prądu.

Witam

Miałem podobny problem. Mam laptopa a w nim AMD Turion z 2.2 GHz. Na początku po zainstalowaniu WinXP pokazywało coś z 550 MHz. Ale kiedy odpaliłem zgrywanie z cd do mp3 to po tym procesie wartość ta urosła do tych 2.2. I acha, na początku instalowałem jakiegoś patcha z płytki ze sterownikami. Nie wiem czy tak może być z AMD XP.

Zrobiłem tak jak radził kuken , ale niestety nie pomogło… Chyba, że zrobiłem coś źle (BIOS resetowałem 2-pinową zworką znajdującą się obok kostki BIOS-u, zwarłem ją śrubokrętem na ponad 5 sekund).

zwarłem ją śrubokrętem na ponad 5 sekund - powinieneś dłużej przytrzymać jak nie da rady to wyjmij baterię.

Bios akutalny?

Miałem podobny problem ale mi szyna ze 100 Mhz spokojnie i bez niczego poszła na 133Mhz (mam Asus A7V880, w razie czego mogę odsprzedać)a procek to Sempron 2400. U mnie spokojnieteż dało radę ze 133Mhz na 166Mhz.

@glubisz - to jest oszczędzanie energii, w laptopach to jest domyślnie włączone

@KabutO BIOS jest “fabryczny”, też sie zastanawiam na upgradem BIOS-u, ale nie jest to wymagane do tego procka. Tutaj jest lista kompatybilnych BIOS-ów z tą płytą główną. Jakbym miał upgreadować to wziąłbym wersje F7.

Więc co? Jednak upgrade?

Kuwa to nie zrobiłeś aktualizacji Biosu wiedząc że coś takiego jest i robi sie to automatycznie (zakładam że pod tą płyte jest program do aktualizacji Biosu spod Windows) a zawracasz gitarę. Aktualizuj i wtedy raportuj…

KabutO - co się go czepiasz, skoro pisze, że aktualizacja nie jest wymagana - normalne, że nie wziął tego pod uwagę

Jeżeli nic nie pomaga, to aktualizuj BIOS…

W ogóle to mam pytanko - czy ten proc to nówka ze sklepu czy używka z allegro? Bo może zwyczajnie cię ktoś oszukał i wcisnął 1500+

KabutO Teraz już na serio tylko upgrade BIOS-u został i zabiore sie za to ale nie teraz tylko tak po niedzieli. Bo teraz zawalony jestem nauką po uszy. ;/

klik9 Procesor jest nowy, ma 12 miesięczna gwarancje. Kupiony był tutaj.

Też bym tak myślał ale jak już pisałem, kilkakrotnie patrzyłem na płytkę procesora czy to dokładnie ten model, o który mi chodziło.

klik9 teraz to sie ciebie czepne

gucio wiesz ale głos zabierasz.

1 Producent w sposób mnie lub bardziej nieświadomy nie umieszcza w komentarzu do patchy, aktualizacji wszystkich poprawek ze zrozumiałych myślę względów

2 Aktualizacja biosu to pierwsza rzecz jaką się robi gdy procesor jest źle wykrywany.

3 Producent to se morze pisać co chce a rzeczywistość swoje.

KabutO - czy ty nie wiesz, że aktualizacja BIOSu jest operacją wymagającą trochę hm…szczęścia? Bo jeśli nagle ci prąd siądzie to nie będzie dobrze…dlatego (a szczególnie niedoświadczeni) nie robią tego od tak - jak instalacja patcha do gry…

Nie klik 9 nie wiedziałem, zrobiłem to już parę razy ale ciągle sie uczę nowych rzeczy np. od Ciebie :shock:

Trzeba mieć wyjątkowego pecha żeby w ciągu tych dwóch minut prądu zabrakło. Śmiem twierdzić że bardzo niewielkiemu gronu osób się takie coś przytrafiło. A jeżeli kolega nigdy tego nie robił to może zapytać albo sam poszukać na forum.