Wysoka temperatura procesora

Witam!

Zainstalowałem na nowym komputerze program SpeedFan. Mam procesor Intel Core 2 Duo E8400 3.00 GHz. Jego temperatura to 55-56 st C przy niewłączonej żadnej grze czy czymś (po wyjściu z gry było 61 st. C). Wiatrak jest taki jaki był przy zakupie procesora. Czy to nie za wysoka temperatura?? Mam także kartę graficzną GeForce 9800 GTX i nie wiem : czy jest przy niej od razu wiatrak ?? Obudowy nie mogę otworzyć, bo stracę gwarancję :confused: ; oraz 3cie pytanie: Co to za temperatura w SpeedFanie “Auxillary”? Program SpeedFan pokazuje obroty tylko jednego wiatraka, także nie jestem pewny czy jest on także przy karcie graficznej. Proszę o pomoc i odpowiedź na moje pytania.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Winą jest słabe chłodzenie.

Ja bym proponował chłodzenie wodne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%82odzenie_wodne

Dzięki, jednak proszę o odpowiedź na resztę moich pytań. Dzięki :wink: .

czesiek

daruj sobie takie rady

migal

temp faktycznie coś za wysoka , procesory z serii 8xxx i 7xxx mają niekiedy błędne odczyty temp. zainstaluj program CoreTemp.

Po kiego wuje kupowałeś kompa w jakimś markecie lub sklepie skoro teraz nie możesz otworzyć obudowy i przeczyścić wnętrza z kurzu?

Program CoreTemp pokazuje temperaturę obu rdzeni 60-61 st. C :confused: (w spoczynku przypominam) a maksymalną 105 st. C. Co robić?? Wierzyć w te wartości ??

No nie ciekawie. ;/ A dawno temu kupowałeś ten komputer? Ja bym go oddał na twoim miejscu, żeby ci co go tobie wcisnęli coś z tym zrobili skoro sam nie możesz budy otworzyć.

Fakt, tempy są zbyt wysokie. Może jedynie czujniki się skopały, albo faktycznie procek ma takiew tempy.

Jak jest jeszcze na gwarancji to można go oddać do sprawdzenia :stuck_out_tongue:

Elektronika i woda to nie najszczęśliwsze połączenie, powie ci to praktycznie każdy ekspert, który zna się na tym.

migal , na odpowiedź na jedno ze swoich pytań znajdziesz tutaj.

no i co z tego? przecież jak kupujesz WC to nie kupisz najtańszego zestawu tylko jakiś lepszy z lepszymi rurkami itd. :stuck_out_tongue:

bardzo wysoka temperatura

to zależy jaka firma i model karty graficznej

kiedy kupiłeś kompa?

masz możliwość oddania go, żeby ci zwrócili kasę?

może ewentualnie wystaw na allegro.pl i zobacz czy ktoś to kupi

No w gotowce(ze sklepu lub z allegro.pl) wkładają takie rzeczy:

dobry procek bez chłodzenia

karta 9800GTX referent

beznadziejne ram’y

beznadziejna płyta główna

no i koszmarny zasilacz (np. Feel III lub Tracer)

a no i prawie zapomniałem bardzo wolny dysk

Komputer mam od wczoraj. Kupiłem go w Komputroniku. Wolałbym, żeby jednak okazały się to skopane czujniki … Czyli oddać go do sprawdzenia ? Czy mogę sam jakoś to zrobić jeszcze nie otwierając obudowy ??

jest taka ustaw ze w ciągu 10 dni możesz oddać kupiony sprzęt bez podania powodu, a sprzedawca zwraca ci całą kasę :slight_smile:

radziłbym ci go oddać, a my na forum złożylibyśmy ci o wieeele wydajniejszy zestaw :slight_smile:

Wydaje mi się jednak, że jest to po prostu źle odczytana temperatura. W SpeedFanie temperatura “System” wynosi - (minus :O) -65 st C … trochę dziwne i co to w ogóle za temperatura ?? A poza tym różnica w programach SpeedFan i CoreTemp to 3 st C . Gdzieś czytałem, że temperatura rdzeni a temperatura procesora to różne rzeczy i ta pierwsza może być wyższa. Czy to prawda ?? A poza tym podobno w tych procesorach skopane są czujniki. Co sądzicie ??

Dzięki z góry.

P.S. Aha - dzięki za wszystkie Wasze odpowiedzi, jednak proszę o nie pisaniu postów typu “wymień całego kompa” :wink:

tylko to jest najlepsze rozwiązanie, bo w tym twoim kompie masz zasilacz Feel który może spalić całego kompa :smiley:

Więc wymiana kompa i kupienie składaka to najlepsza decyzja, złożymy ci kilkakrotnie lepsza konfiguracje :slight_smile:

Tak temperatura rdzeni i samego proca to nie to samo i różnią się one, no bo w końcu rdzenie nie są bezpośrednio chłodzone… A tak na marginesie to pakuj sprzęt jutro skoro świt i do Kompu… z nim niech zabierają…

no właśnie bo to co masz jest dość słabe…

dam 50zł że zestaw z forum będzie lepszy od tego co teraz masz…

masz prawo im dać tego kompa więc to zrób! bo potem będziesz żałował czemu go nie zmieniłeś…

Ale to JEST składak i to z dobrych części :stuck_out_tongue_winking_eye: a btw - zasilacz nie jakiś tam Feel tylko Corsair 520 W. Sam wybierałem części, więc nie jest to składak z supermarketu. Ehh …

ale i tak za wysoka cena!

ja mam procesor intel core2duo e4400 i zasilacz 450w kiedyś temperatura wynosiła ok45 stopni a kiedy odkręciłem radiator przeczyściłem itp jest ponad 60 i mam pytanie czy to może uszkodzić procka i czy przyklejenie nowej taśmy termoprzewodzącej coś pomoże

Musisz po odkręceniu radiatora i oczyszczeniu go i procka założyć nową pastę ponieważ pasta to połączenie procesor->chłodzenie.