Nowy dysk 320GB i zajęte miejsce

Witam!

Zakupiłem nowy dysk 320GB 2,5" Samsunga. Włożyłem go na razie do kieszeni, potem pójdzie do laptopa. Po sformatowaniu ma 298GB z hakiem - tak jak mój drugi zewnętrzny dysk 3,5". Jednak ciekawi mnie kwestia zajętego miejsca od razu po sformatowaniu! !!

Pozdrawiam

Voytec

To, że widzisz mniej miejsca jest całkowicie normalne. Także to, że nie widzisz pełnej pojemności (są pewne pliki, do których nie ma dostępu w tradycyjny sposób, a ponadto dysk musi mieć zapasowe sektory zastępcze).

Wyłącz przywracanie na tym dysku, oprócz tego w moim komputerze, w meny->narzędzia->opcje folderów->widok->zaznacz pokazywanie ukrytych plików i folderów.

Do sprawdzania użyj tego: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +Tune+2.55

Jak sprawdzałem to tylko “System Volume Information” był ;d do którego dostęp zablokowany ;d - swoją drogą dziwne, bo kiedyś jakoś wchodziłem… hmm

Edit - wyłączenie przywracania nic nie zmienia :slight_smile: (oczywiście ponownie sformatowałem)

Można uzyskać dostęp, ale po co? Wyłącz przywracanie w panelu sterowania->system->przywracanie systemu->tam możesz zmienić ustawienia, co do zajętości miejsca lub je wyłączyć.

HD Tune 2.55

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +Tune+2.55

idziesz do zakładki Health i wklej screen’a na forum

Może i racja - po co ;d

Ale wyłączenie przywracania nic nie zmienia :slight_smile: No i pamiętaj, że dysk jest puściutki :slight_smile: pozdro

MFT.

http://www.searchengines.pl/index.php?s … 5989&st=30 (dokładny opis)

  • Jeśli chcesz zobaczyć prawie wszystkie pliki (MFT nie zobaczysz) musisz dodatkowo odznaczyć opcje “Ukryj chronione pliki system operacyjnego”.

gruchacz , to, że 320 nie będzie 320 to ja wiem :PP i nie chodzi mi o to, tylko o zajętą przestrzeń zaraz po sformatowaniu :slight_smile:

Hashi , enter6 , dzięki za to MFT, :smiley: ale posprawdzałem i ma “0” ;d bo dysk pusty…

zakładka health pusta - pewnie dlatego, że to jest w kieszeni USB, dla lokalnego no problem.

Quick Error Scan wszystko OK :slight_smile:

Tylko nadal nie znam konkretów co do zajętego miejsca… To ten MFT? skoro NtfsInfo i defrag pokazują, że MFT ma 0 ;d (dla lokalnego, zapełnionego jest jakaś wartość). Przypominam, że sprawdzany dysk to funkiel nówka :).

Aha - sprawdzenie pod kątem bad sectorów to ten Error Scan??? Tak?

Jaką masz wartość w " MFT zone size" (NTFSInfo)? To jest przestrzeń zarezerwowana. U mnie sam MFT ma 2MB ale przestrzeń zarezerwowawana 197MB. Zaraz po sformatowaniu partycji E: system zajął 90MB miejsca (także jest to normalne że część dysku jest już zajęta po formacie). MFT “rośnie” w miarę dodawania plików na dysku.

Dzięki Hashi , w takim razie już się nie martwię ;d mam drugi dysk też 320 w kieszeni i jest tak samo :slight_smile: Mniejsza o wartość zarezerwowaną… ;d

Tylko powiedz mi jeszcze jak możesz, czy te bad sectory sprawdza się tym HD Tune > Error Scan?? Przyda się na przyszłość ;d z resztą mam ogólnie 3 dyski, więc przydłoby się zobaczyć jak się mają ;D

tak ale u ciebie mówimy o 190MB, a u niego o 21 GB , więc trochę różnicy jest :stuck_out_tongue:

Oj gruchacz… nie rozumiemy się :smiley: Mam dwa dyski 320GB pojemności. Realnej pojemności KAŻDY z nich ma 298GB - na mój chłopski rozum wynika to z tego, że producenci liczą w systemie dziesiętnym, a komputery w systemie dwójkowym, czyli 320GB to niby 320000MB i dlatego mamy zamiast 320 > 298.

Przyjęło się, że 1024 MEGAbajty to 1 GIGAbajt… jednak nie jest to poprawne! !!

Poprawne by było gdyby 1000 MEGAbajtów to był 1 GIGAbajt

a w naszym przypadku powinniśmy używać nazewnictwa: 1024 MIBIbajty to 1 GIBIbajt (MiB, GiB).

Trochę to pogmatwane, trzeba by więcej poczytać… Może coś pokręciłem, albo niezbyt dokładnie powiedziałem, ale jakoś tak jest. :slight_smile:

a z resztą, co ja się będę produkował - sam gruchacz o tym pisałeś :slight_smile:

I UWAGA! !!

CHODZI MI O ZAJĘTE OK 70MB NA TYM 298GB DYSKU ZARAZ PO FORMACIE :smiley:

I wygląda na to, że już się wyjaśniło, że sprawa tajemniczych megabajtów po formacie leży po stronie MFT :slight_smile:

Pozdrawiam :slight_smile:

Sry ale właśnie tak jest poprawnie.

A co do miejsca rezerwowanego przez system plików - w razie czego może być zajęte jeśli nie jest już zajęte wpisami, a nie ma miejsca gdzie indziej na partycji.

Voytec ,

wiem że producent liczy w systemie dziesiatkowym a komp w systemie szesznaskowym, tlyko nie doczytalem do konca tresci pytania i myslalem ze sie pytasz dlaczego komp widzi tylko 298GB

a tak to to miejsce(70MB) jest zajęte przez MFT

zrób screen’a z zakładki Health i wklej go na forum

W dwójkowym, jak wejdą procesory kwantowe operujące oddzielnie na elektronach o różnych spinach to wtedy będzie można operować zaledwie na systemie czwórkowym.

O to mi chodziło, tylko pisałem z głowy swoimi słowami i widać niezbyt zrozumiale :slight_smile:

gruchacz , zacznij proszę dokładnie czytać posty :stuck_out_tongue:

[