Słabe napięcie, nie można uruchomić komputera

Witam,

Mam następujący problem;

Komputer mam podpięty do listwy. Kiedy listwa jest włączona a komputer wyłączony to po ponownym uruchomieniu komputera nie ma żadnego problemu. Natomiast kiedy wyłączę komputer, a następnie wyłączę listwę, to po ponownym włączeniu listwy a następnie komputera pokazuje się czarne tło i napis o nie możności odnalezienia dysku twardego. Teraz natomiast kiedy wyłączę listwę i ponownie ją włączę; wciskam przycisk power na obudowie komputera i nic się nie dzieje, tak jakby nie było prądu. Wciskam kilka razy, przytrzymuję go i zaczyna migać dioda POWER, resartuje go kilka razy i po ok. 10 minutach powtarzania tych czynności komputer się uruchamia.

Myślałem, że problem dotyczny dysku, jednak dysk jest w 100% sprawny. Postanowiłem przyglądnąć się co się dzieje w środku obudowy podczas uruchamiania komputera. Zauważyłem, że kiedy uruchamiam komputer, jeżeli już się uruchomi to wentylator na procesorze chodzi bardzo, ale to bardzo wolno. podobnie w zaislaczu. Wygląda na to jakby brakowało mu mocy, ale to nie jest możliwe, ponieważ nie zmieniałem kofiguracji. Wyciągałem już baterię z płyty głównej ale to nic nie pomaga. Nie wiem czy to wina zasilacza, czy może płyty głównej?

Bardzo proszę o pomoc.

P.S. Teraz jedynym sposobem na utrzymanie komputera przy życiu jest hibernacja, bo gdy go wyłącze, a już jak wyłączę listwę to na 100% go nie uruchomię.

Podłącz komputer do innego gniazdka i tam sprawdź (podłącz z i bez listwy).

Podaj moc oraz markę zasilacza.

Z programu Everest Ultimate podaj odczyt z czujników (w programie komputer->czujnik).

Miałem ostatnio podobny (nie taki sam) problem, a pomogła wymiana baterii BIOS’u, ale szczerze powiem, że nie wymyśliłem dokładnie dlaczego to pomogło. :slight_smile: Ile lat ma Twoja bateryjka (jak nie wymieniałeś, to kiedy kupowałeś płytę główną)? No i odpisz na pytania cosik_ktosik.

Muszę kupić zwykły przedłużacz i jutro sprawdzę jak zachowuje się komputer bez listwy tylko na przedłużaczu.

Odnośnie bateryjki… to komputer mam jakieś dwa lata więc nie wydaje mi się, że to w tym tkwi problem, ponieważ daty w komputerze mam cały czas aktualne… Jutro po pracy będę miał trochę więcej czasu to sobie będę testował sprzęt na tym przedłużaczu i może będę coś więcej wiedział…

Dziękuję za sugestie :slight_smile:

U mnie BIOS nie trzymał ustawień, a godzina była ciągle poprawna, więc różnie z tym jest… Ale 2 lata dla fabrycznie zamontowanej baterii to jednak raczej za mało, by padła (ale zawsze u zegarmistrza można sprawdzić :slight_smile: ).