E5200 i ga-ep31-ds3l nie można podkręcić procesora JUŻ OK!

Witam

Posiadam od 2 tygodni w/w procek i płytę i dzisiaj postanowiłem go podkręcić. Naczytałem się na forach i uważam że już wiem co nie co o tym. Niestety po próbie przestawienia szyny z 200mhz na 240 lub 220 i mnożniku 3.33 pamięci z opcjami na auto i manual, z rdzeniem na standard 1.18750 lub 1,2 komp po restartuje się dwukrotnie i wraca do standardowych ustawień.

Co robię nie tak? czyżby sławetny procek i płyta miały coś przeciwko? Grzecznie proszę o jakieś zalecenia ![-o<

PS. dodam że grafika evga 9600gt i zasilacz BeQuiet! E6 400W

na początek mnożnik pamięci ustaw na auto - i fsb przestaw na 220Mhz.

Dzielnik pamięci daj na najniższy i wtedy fsb w górę.

Po za tym ta płyta ma odchyły od normy bo mój qumpel miał tą płytę i tak samo było :slight_smile:

Zrobiłem tak jak technik_elektro napisał i to samo (podwójny restart i powrót na standard) :frowning:

tokyoball , Oczywiście zakładam że wiesz iż wszystkie opcje potrzebne do stabilnego oc pojawiają się dopiero po naciśnięciu ctrl+f1 po wejściu do bios’a? A tak poza tym to zgodnie z tym co technik mówi najpierw próbuj podkręcać przy parametrach poustawianych na auto… no i jeszcze jedno… jakie masz pamięci? Bo przy fsb 240 i (wg. gigabyte’a) mnożniku 3.33 pamięci chodzą na 800MHz, tak więc jakieś 667mhz’owe kości mogą sobie już nie poradzić, ewentualnie jakieś 800’tki cl4 wymagają wtedy już podniesienia napięcia na ok 2,1V zamiast standardowych 1,8V.

jakie masz te ramy ?? spróbuj zrobić flash BIOS-u.

AENEON XTune 800 cl4 2x1GB

podają że one jako jedne z nielicznych działają na 1,8v, pozatym ich niechcę ruszać

Mam te opce ctrl-f1 ale niewiem co tam zmieniać, ustawienia tam to 5-5-5-18 bodajże

wygląda na to iż ramy nie potrafią pracować z ustawieniami innymi niż domyślnie… ustaw jeszcze timingi na stałe wg. tego co zawarte jest w zakładce SPD (CPU-Z).

Ramy wyglądają tak

new1io4.th.jpgthpix.gif

Sprawdź command rate, daj im 2Volty, zobacz czy np po wyciągnięciu jednej kości nie będzie poprawy. Jeśli nic nie pomoże to znaczy że wina raczej nie leży po stronie pamięci. Dodatkowo możesz jeszcze spróbować z mnożnikiem 2.66 aby mieć 100% pewność że to nie wina pamięci.

Po tych krokach trzeba będzie się zająć dovoltowywaniem procesora/nb.

command rate to parametr cykliczny związany z taktowaniem proca ustaw na 2 cykle 2T - a nie elektryczny.

To były dwie różne wskazówki oddzielone przecinkiem :stuck_out_tongue:

tak czy siak napisane jest niejednoznaczie, producent podaje, że ramy powinny hulać na napięciu 1,8V.

No więc tak

próbowałem różnych opcji, nawet dałem 10x 300fsb, też nic

Ostatnie ustawienia to 210fsb x 12.5 reszta totalnie na auto, dwukrotny start is “standard”

Czy to że mam wyłączone C.I.A. w M.I.T to jest ok, czy mam to włączyć?

Pozatym EIST i C1 też wyłączone.

Ale jaja z tym moim przypadkie, chyba jedyny taki co? niewiem czy się smiać czy płakać :roll:

A może Panowie… intel poblokował te procki! Mój jest zdaje się z września MALAY7 hmmm :expressionless:

A na Gigabyte P31 nie trzeba było aktualizować biosa do obsługi 45 nm procesorów?

nie, już na samym pudełku mam że 45nm supported :roll:

dudpis , nie czytasz uważnie, na standardowych ustawieniach działa w porządku.

No więc Panie I Panowie

Mędrcy nad mędrcami :lol:

Zabłysnę teraz trochę inteligencją hehe :stuck_out_tongue:

Odrazu mówię że rozwiązanie znalazłem na innym forum - podziękowania ślemy dla “cerry” z forum pure.pc

Człowiek się napracował, nawymieniał biosów, i nawet samą płytę główną! ![-o<

Cyt uwaga zaczynamy…

Jak widać problem podobny, magiczny rzekłbym :o

OJJJJJ przydało się chłopie, przydało!

Kto by tam zgadł!

Od siebie dodam że po otwarciu mojej obudowy zauważyłem że miałem tak samo wpięte jak cerry toteż po podpięciu wg wskazówek cerriego odrazu wróciła nadzieja!

Dodam że ja dodatkowo miałem zamienione kable, znaczy płaski sata był w HDD a zagięty w nagrywarce, (niewiem jak to się stało) :razz: hehe, niedoczytałem instrukcji…

Po tym zabiegu złożyłem obudowe i co pierwsze mnie zaskoczyło że teraz komp od włączenia do zabootowania czyt. do wyświetlenia czegokolwiek odnośnie biosu. uruchamiał sie nie 13 a 6-8 sekund! hehe 6 sekund do pierwszego piknięcia. Po tym zabiegu w biosie odrazu ustawiłem na 240fsb reszta na manual ale wszystko na normal, pci dałem na 100fsb no i to wszystko, pamięci dałem 3.33 tak że trzymają 800mhz, save i… Panowie wszystko cacy, właśnie piszę z 3GHz na default core! 1.18750 hehe.

Ot i cała MAGIA. Pozdro dla CERRY =D Dzięki Ci !!

Ja mam tą samom płytę i nie miałem problemów z podkręcaniem. Musiałem tylko zaktualizować BIOSa.

Ja mam ten sam problem, zaraz sprawdzę czy u mnie zadziała. Ileż ja czasu nad tym ślęczałem do tej pory i nic!