Jaki wziąść procesor dwu,czy cztero rdzeniowy

Brać Quada 2,4,czy Core2duo 3 GHz

Ma być do gier i to na przynajmniej 4-5 lat

Cena 600 700 zł

Jak na 4-5 lat to kup z czterema jajkami, ponieważ za kilka lat soft zacznie wykorzystywać więcej jak dwa jajka.

ok.Ale teraz w wymaganiach gta 4 pisze ,że wymaga procka 2,4 ,a ten jest na styk,czy to inaczej się liczy?

Biorąc pod uwagę, że e8200 bije w prawie każdej grze q6600, a jest tańszy o prawie 200zł, jest nowszej konstrukcji 45nm, jest chłodniejszy, bardziej energooszczędny i lepiej się kręci, to wybór jest chyba oczywisty…

Ile masz kasy?

Może być ten q6600,ale jaką do niego płytę główną?

Nie może być, bo jest nieopłacalny, przepłacasz 200zł za słabszy procesor!

Co do tego, że soft będzie wykorzystywał 4rdzenie, to odpowiem tak: kilka lat temu wprowadzono procesory “64bitowe”. Kto z nas dzisiaj ma system “64bitowy”?

Za kilka lat ten Quad może być za słaby i wtedy co z tego że gry czy programy wykorzystują 4 rdzenie jak procek nie radzi sobie.

Nie ma czegoś takiego jak komputer wystarczający na 4-5 lat bo za dwa lata to ten komputer będzie trzeba modernizować lub wymieniać, bo będzie za wolny.

To powiedzcie jaki wziąść!

650 na niego mam.

Do niego jaka płyta?

Procek Core 2 Duo E8400

Ile kasy na płytę ??

ok.400

Nie lepiej zaoszczędzić i wziąć e8200 jak znajdzie w jakimś porządnym sklepie? Za różnicę cenową dobre chłodzenie i wysokie oc.

A którzy z przedmówców dysponują quadem, że się tak autorytatywnie wypowiadają? Chciałem zauważyć, że jeżeli trzeba, proces działa na więcej niż jednym jajku a nie tylko na jednym, pewnie inteli też to dotyczy. Za jakiś czas gry będą wspierać 4 rdzeniowce, tak jak wspierają teraz dual cory.

A dlaczego mało kto ma 64bit system? Widzieliście wersję XP 64 po polsku? Ale teraz jest Vista a na niej aplikacje 64bit działają 50-80% szybciej niż na 32bit systemie.

Poza tym szanowni znawcy może by najpierw porównali wydajność w/w procesorów w benchmarkach zanim zaczną doradzać?

wydajność w grach, a wydajność w benchmarkach to nie to samo…

tyle że za ten ‘jakiś czas’ będą lepsze czterojajowce i wtedy ten q6600 będzie low-endem

W linku który podałem są benchmarki z gier

A co dopiero ten dual core…

e8400 ma wyższy mnożnik więc lepiej się powinien kręcić

Może poczytaj inne strony zamiast tylko jedną stroną się sugerować ?? wyniki w benchmarkach to nie wszystko liczy się wydajność w programach i grach.

Z kilku gier tylko

Ja mam quada w domu i duala w pracy, więc wiem jaka jest różnica nawet podczas zwykłej pracy, nie wspominając o grach. Wybrałem quada, ponieważ większość programów 3d współpracuje z wieloma rdzeniami i tam żaden dual nie poszaleje i głównie z tą myślą go kupowałem. A co do gier - w Wiedźmina gram na ultra w 1600x1200, AAx16 ;]

A czy na quadzie pogra się na hard w hd?

Weź pod uwagę, że nawet jeśli proces jest wykonywany jednocześnie na 4 jajach, to naogół żadno z tych 4 jajek nie zostaje obciążone w 100%, czyli moc się marnuje.

W Benchmarkach zawsze 4 rdzenie będą prowadziły, ba, nawet benchmarki w niektórych grach mogę “faworyzować” C2Q, ale to nie znaczy, że będzie on szybszy od C2D.

Quady mamy na rynku od 2 lat. By gry wykorzystywały 2 rdzenie, potrzeba było ok. 3 lat, ale dalej te rdzenie nie są wykorzystywane OPTYMALNIE. Z optymalizacją quadów jest jeszcze gorzej, bo rdzeni mamy aż 4. Nim zaczną być REALNIE wykorzystywane, ten procesor będzie już ledwo zipiał.

Moja propozycja - kupić taniego E5200, więcej kasy w proca ładować się nie opłaca.

Widać więcej nie trzeba, jeśli trzeba zużycie procesora rośnie.

Fakt, z grami nie jest najlepiej jeśli chodzi o wsparcie, ale pewnie cię zaskoczę, że grając sobie w tego Wiedźmina mogę jeszcze puścić render z Blendera w tle na 2 jajkach i nie zauważę różnicy ;] Albo jakikolwiek inny program zużywający sporo proca.

A to już zostawię bez komentarza. Chciałbym jednak, aby wypowiadały się także osoby które mają quady, a nie tylko posiadacze dual corów max :slight_smile:

Tak jak napisałem, na szybkość w grach nie narzekam, a kompa używam głównie do grafiki i dla mnie 4 rdzenie jest akurat w sam raz.

“A którzy z przedmówców dysponują quadem, że się tak autorytatywnie wypowiadają?”

Nie trzeba mieć quad’a by się o nim wypowiadać, wystarczy trochę logicznego myślenia i dużo lektury.

“A dlaczego mało kto ma 64bit system? Widzieliście wersję XP 64 po polsku?”

Podobnie jest z grami, nie ma gier (ogólnie) pisanych (dobrze) na wiele rdzeni i tak jak czekaliśmy na Vistę 64bitową, tak poczekamy na dobrze napisane gry optymalnie wykorzystujące 4rdzenie.

“A co dopiero ten dual core…”

Rdzeń e8x00 to Wolfdale i jest nowszy niż q6600 (Kentsfield), więc prędzej q6600 będzie “low-endem” niż e8200.

“e8400 ma wyższy mnożnik więc lepiej się powinien kręcić”

Na podstawie cen z komputronika, bo tam jest e8200:

e8200 - 589zł

e8400 - 709zł

Za większy mnożnik o 1, płacimy 120zł. Na moje oko jeżeli jest taka różnica, to nie opłaca się, lepiej do chłodzenia tę kasę wrzucić.

“Ja mam quada w domu i duala w pracy”

Jakiego duala?

“większość programów 3d współpracuje z wieloma rdzeniami”

Każdy się z tym zgodzi, ale autor tematu mówił, że będzie grał, a nie bawił się w 3d.

“Tak jak napisałem, na szybkość w grach nie narzekam, a kompa używam głównie do grafiki i dla mnie 4 rdzenie jest akurat w sam raz.”

A autor tematu nie będzie używał kompa głównie do grafiki, więc dla niego 2 rdzenie będą w sam raz, a w zasadzie lepsze niż 4.

“Fakt, z grami nie jest najlepiej jeśli chodzi o wsparcie”

I o to chodzi, bo tak raczej jeszcze trochę potrwa…