Podkręcanie PIII na Chaintech 6VIA4!

Siemka! Znalazłem ostatnio na strychu swojego starego złomka i chciałem go trochę podkręcić. Ale totalnie nie wiem o co w tym całym podkręcaniu chodzi…;/ Jest tam zamontowany procek P III 500Mhz, na Socket 370. płyta główna Chaintech CP-6VIA4, chipset VIA apollo pro. Zasilacz jakiś 250W, nie pisze na nim nic specjalnego, zwłaszcza że jest do góry nogami zamontowany :stuck_out_tongue: 2x 64MB SDRAM jedna kość 100mhz a druga 133mhz.

b3349d15c9ef8910.jpg

No więc wchodzę w BIOS i mam coś takiego. Co dalej?

64353a9f1fa199d9med.jpg

poszukaj parametru fsb i podnieś o 5Mhz sprawdź stabilność systemu - potem kolejny krok (pamiętaj że niestandardowe wartości fsb mają wpływ przetaktowanie portów pci,agp i ram, możliwe uszkodzenie systemu - błędy zapis na dysku twardym).

No tak, ale gdzie tego szukać? Szukałem trochę w BIOS’ie i nic ciekawego nie znalazłem. Słyszałem że właśnie niekiedy te funkcje są ukryte, i trzeba coś nacisnąć aby się pokazały. Czyli mogę podnosić tylko o 5Mhz? Znaczy, o 5, 10,15 itd. Ale np. 3 Mhz już będą niewłaściwe?

FERQENCY & VOLTAGE CONTROL , tutaj znajdziesz potrzebne opcje.

Właściwe są 66 MHz, 100 MHz, 133 MHz, 166 MHz itd. Musisz sobie obliczyć dzielnik PCI, a FSB ustawić tak, żeby PCI nie przekraczało 38 MHz.

bzdury, żaden p3 nie działał na magistrali szybszej niż 133Mhz, ba ramy sdram max taktowane były 133Mhz, przy owych standardowych taktowaniach fsb tj. 66/100/133Mhz taktowanie pci/agp nie zmieniało się 33Mhz/66Mhz, tylko przy pośrednich wartościach dochodziło do przetaktowania slotów…

Gdy wchodzę w FREQENCY/ VOLTAGE CONTROL mam tam tylko CPU BIOS Frequency i jest ustawione na Default. A mogę zmienić na 100Mhz, 103, 112, 124, no i default.

i to jest ten parametr służący do OC , ustaw 103Mhz…

Zmieniłem na 103 mHz i zapisałem ustawienia. Podczas włączania komputera pokazuje mi teraz 515 Mhz (103 x5.0). Włączyłem Everesta i temp. wynosi 28*, napięcie się nie zmieniło, dalej jest 1.7V. Próbować dalej?

Edit:

Zmieniłem na 112Mhz, i teraz pokazuje 560Mhz. ale obroty wentylatora skoczyły do góry. Skakały od 3.8 - 3.9. A teraz od 3.9 - 4.0. Jeżeli zmienie na 124 mHz i wszystko będzie ok, to nie będzie się dało już go bardziej podkręcić?

lecisz dalej :slight_smile: sprawdzaj tylko jak komp się zachowuje

przy takim taktowaniu może dojść do uszkodzenia złączy PCI, dysku (zwłaszcza danych na nim), inna sprawa, że pewnie już nie wstanie i będzie trzeba resetować CMOS.

No właśnie wykrakałeś. Ustawiłem na 124 Mhz i się nawet nie włączył. Czarny ekran i stoi. Czyli muszę zresetować bios zworką albo baterią?

tak, koniecznie, możesz jeszcze spróbować na fsb 133Mhhz (sprawdź zworki na płycie głównej).

To są przykłady. Poza tym, gdyby płyta umożliwiała ustawienie FSB 166, to z pewnością zmieniłaby dzielnik PCI, tak żeby taktowanie tej magistrali wynosiło 33 MHz.

Przy takim FSB magistrala PCI musiałaby pracować z częstotliwością 41 MHz, więc tu upatruje problem. Jeżeli masz taką możliwość, to daj FSB na 133.

Są zworki na płycie głównej. Ale przy żadnej zworce nic nie pisze! Nie mam zielonego pojęcia którą zworką muszę to przestawić.

Dodane 11.01.2009 (N) 18:37

Wyciągłem baterie na godzinę, bo nie wiem totalnie którymi zworkami się formatuje, nic przy nich nie pisze. I nic nie dało…;/ Czyli znaczy że płyta główna do wywalenia? ;/

Zewrzyj styki zworki, która znajduje się koło bateryjki.

Tylko że koło baterii nie ma żadnych zworek :frowning:

odłącz zasilanie wyjmij baterię, uzyskasz ten sam efekt…

Wyciągnę baterie na cały dzień i odłączę zasilanie. Wcześnie robiłem to samo, tylko to było na godzinę…

30 min zazwyczaj wystarcza. Mógl procesor nie wytrzymać