Overclocking czyli podkręcanie! +chłodzenie /wyciszanie

Witam!

Ostatnio sporo jest tematów “jak podkręcić karte graficzna”, “jak podkręcić procesor” itp. więc chciałem nieco przylizyć temat ockowania kompa początkującym tweakerom :slight_smile:

Let’s go!

1. Podkręcanie procesora!

Naszego proca podkręcamy w BIOSie (kręcenie spod windy, mało opłacale jest, do tego niepewne!), poprzez podniesienie FSB lub też mnożnika mnożnik można zmieniać tylko w procesorach AMD wyprodukowanych do 39 tygodnia (lub tych które fabrycznie nie są blokowane) jednak w większosci przypadków podnosimy FSB, podnosimy pomału; stopniowo pamietając że prędkość procesora to FSB x mnożnik, co daje nam predkość wlaściwą, przykład = P4 2400MHz = 18 x 133 więc podnasząc FSB z 133 na 166 uzyskamy 18 x 166 = 2988MHz czyli 3.0 GHz, w procasorach AMD z odblokowanym mnożnikiem mozemy dokładnie korygować wartość np. 2000mhz = 12x166 lub 10x200, drugi przypadek jest dużo wydajniejszy! Pamiętajmy ze FSB podnosimy stopniowo o 10mhz, pilnując temperaturę procesora, która wraz z zwiekszeniem FSB będzie nam rosła. Temperaturę można monitorwać za pomocą kilku programów jak speedfan czu motherboard monitor, jednak 100% dokladnośc zapewniaja zawnętrzne czytniki, i montowane czujniki z wyswietlaczami lcd!.

Ze wzrostem FSB wzrasta zapotrzebowanie na prąd, więc jeżeli komputer po podniesieniu FSB nie pracuje stabilnie, zacina sie czy tez restrtuje podnosimu napięcie, uwaga wraz z podnoszeniem napiecia temperatura nam sie szybko podniesie. Należy pamietać, że prawidłowo dobrane chłodzenie to podstawa, zapewnia wieksze możliwości kręcenia! Zadbanie o niskie temperatury to jedna z fundamentalnych zasad!, przestrzeganie jej uchroni nas od nieprzyjemności zwązanych z spaleniem lub przegrzaniem elementów kręconych!

Powoli podnosząc FSB testujemy i sprawdzamy czy stabilinie pracuje, wrazie gdy komputer jzu nam sie nie włączy to pomaga zworka cmos na plycie głównej lub zwykłe odcięcie od zasilania na kilka chwil :slight_smile:

Podnosząc napiecie również należy brać pod uwage ze procesor bardzo czyle odczówa większą ilośc prądu, noi odczówa go również płyta główna oraz zasilacz!

Jeśli ktoś posiada słaby zasilacz, do tego nie firmowy, to lepiej niech nie ryzykuje! Podstawa to ok. 400W zasiłka, aktualnie wiele firm robie dobre i stabilne zasilacze! Polecane marki to Antec, Enermax lub Chieftec!

Chłodzenie takei by procesor pracujący w stresie (100% przez jakiś czas) nie przekraczał 60*C, oczywiście im niżej tym lepiej!

Wraz z podnoszeniem szybkości FSB wzrasta nam szybkość pracy pamięci ram, która to chodzi synchronicznie z fsb ( fsb200 = ram200mhz, dla pamięci ddr fsb200 = 400mhz (2x200mhz), istnieje ustawienie asynchroniczne wtedy praca pamieci nie jest równe 1:1 z prockiem. Ustawienie synchroniczne jest najwydajniejsze, jednak przy dużym fsb np.250 nie każda pamieć 400mhz pojdzie na 500mhz by uzyskać 1:1 z prockiem!

Kręcąc kompa również wyskoa temperature moze uzyskac chipset karty lub mosfety, wtedy rownież kombinujemy jakieś chłodzenie

Hmmm… moge dodać że nie kadży procesor kręci sie tak samo, są lepsze serie do kręcenia i totalne porażki do oc! Dwa identyczne zestawy komputerowe moga sie różnie kręcić, wiec jeśli zobaczycie ze ktość ma identyko procka, a wykręcił go dużo lepiej to widocznie miał wiecej szcześcia, a przydaje sie ono!

Sprzet do kręcenia musi posiadać odpowiednie chlodzenie, zasilacz podołający obciązeniu, płyte główną umożliwiająca dobre i efektywne kręcenie, pamięci firmowe, noi szczęscie, o którym juz wspominałem!

2. Podkręcanie karty graficznej

Do kręcenia kart graficznych służą działające pod systemem operacyjnym programy. Za uniwersalne można uważać Rive Tuner czy PowerStrip-a. Karty od nvidii można kręcić w sterownikach, posiadających dopowiednia zakładke. Do kręcenia karty od Ati można użyć RadLinkera czy ATT :slight_smile:

Karta graficzna posiada dwie wartości: pierwsza to taktowanie rdzenia, druga to taktowanie pamięci, dla karta z pamięcią ddr wartośc mnożymy razy 2!

Karte kręcimy co 10mhz dla rdzenia i pamięci np. z 250mhz na 260 i pamieci z z 200 na 210 ( dla ddr to juz 420mhz, 210x2)! Save ustawieni i odpalamy jakiś benchmark graficzny, w którym to możemy zobaczyć, czy coś sie poprawiło w pracy karty, zmieniajace sie na wyzsze fps podczas testu jest znakiem, ze karta przyspieszyla! Wszystko OK, to jedziemy dalej kolejne 10mhz, i tak zwiekszajac co 10mhz, a z czasem co 5mhz dojdziemy do max wartości na jakich moze pracować karta!

Efektami zbyt wysokich zagarów są: dla rdzenia zwis obrazu wyświetlanego, dla pamięci błędy w prawidłowym wyświetlaniu obrazu (artefakty), mogą one powstac równiez poprzez przegrzewanie sie karty graficznej, gdyż kręceniw karty rownież jak i procka wymaga zadbanie o chlodzenie! Jeśli wraz z podnoszeniem zegarów nie przybywa nam pnkt w 3dmarku to albo to juz kres możliwości karty lub ulega ona przegrzaniu!

Rwonież i tu pojawia sie opcja, że nie każda karta kręci sie tak samo, i jest identycznie wydajna!

Uwaga: Autor tematu nieponosi odpowiedzialności za uszkodzony sprzet!

Maxymalnych wyników i maxymalnie niskich temperatur!

Pozdrawiam

Mario

:slight_smile:

update:

Dodatkowe info!

Dostęp do zaawansowanych opcji kart graficznych nVidia / Pawek /

Chłodzenie => Jak to ugryść?! / :: MARIO :: /

Wyciszanie komputera, i obniżenie temperatury / Pea5 /

Temat zamknięty.

Jeżeli uważasz, że któryś z tematów zasługuje na to, aby znalazł się tu link do niego skontaktuj się z jednym z Moderatorów i podaj mu swoją propozycje za pomocą PW.

W wiadomości PW podać należy linka do Tematu.