DVD-ROM po chwili przestaje czytać płyty

Przez 4 lata dvd-rom działał dobrze (model TSSTCORP CDDVDW SH-S202J), od jakiegoś miesiąca pojawił się dziwny problem - mianowicie przez godzinę od włączenia komputera wszystko było dobrze, a potem tacka sama się wysuwała. Nie dało się odczytać żadnej płyty, bo po zamknięciu od razu otwierała się z powrotem. Odinstalowałem sterownik i zainstalowałem go ponownie i teoretycznie problem zniknął - tacka się już nie otwiera, płyty czyta - ale tylko przez pierwszą godzinę od włączenia. Po tym czasie zaczyna twierdzić, że płyta w środku jest pusta i nie próbuje jej odczytać. Ale przynajmniej już się nie otwiera. Co mogę zrobić? Pewnie jakiś wirus, ale program antywirusowy nic mi nie wykrywa, wywaliłem też różne syfy za pomocą ADWCleaner.

Ale to wygląda raczej na jego koniec.

Czyszczenia lasera jeszcze spróbuj.

Ale przecież napisałem, że przez pierwszą godzinę od włączenia komputera płyty czyta bez żadnego problemu - przestaje je czytać po upływie około godziny od jego włączenia. Po restarcie znowu przez godzinę jest dobrze. Więc to chyba raczej jakiś wirus, a nie uszkodzenie mechaniczne?

Gdyby to był wirus problem byłby cały czas, a tu, albo coś się przegrzewa, zimny lut, coś pada,inne?

Dla pewności podłącz do innego kompa i sprawdź działanie lub sprawdź kompa na innym napędzie.

Też nie sądzę, żeby coś się przegrzewało, bo wystarczy zrobić ,Uruchom ponownie" i znowu przez jakiś czas jest wszystko dobrze, nie muszę ,odczekać", żeby ostygło, ani nic takiego - wystarczy zresetować.

No więc trzeba zrobić to?

W menadżerze urządzeń wszystko gra?

Może masz napędy wirtualne i one mieszają?

Wgraj mu nowe firmware jak jest?

Mam drugą stację, więc mogę ją podłączyć, ale jest sporo starsza.

W menedżerze chyba wszystko gra.

Wirtualne napędy miałem jakiś czas temu, ale je pousuwałem już dość dawno.

Sterownik jest z 2001 roku i nie znalazłem żadnego nowszego.

Ta stacja jest bardzo rzadko używana i problem pojawił się nagle - po prostu siedziałem przy komputerze i tacka nagle się sama wysunęła, choć już od miesiąca nie wkładałem żadnej płyty.

Pobierz najnowsze firmware do napędu i wgraj, napęd ma być pusty.

http://www.cdrinfo.com/sections/firmwar … iveId=1523

Wcześniej podaj mi wersję firmware napędu, menadżer, napęd,PPM, właściwości i szczegóły i będzie SB… i napisz.

Wszystko ma swój czas użytkowania, napęd jest cały czas pod napięciem 5 V i 12 V, nawet jak nie pracuje.

Nie wiem, jak to znalazłeś, bo mi Google znajdowało tylko wersję z 2001 roku. Ale coś jest nie tak - ściągnąłem z tej strony, co podałeś - ten najnowszy, vSB03 z 2009 roku. Otwieram plik, okazuje się, że to jakiś downloader, który dopiero mi ten sterownik ściąga. Pasek dochodzi do końca, pojawia się napis: ,Download OK, restart Windows". Komputer sam się resetuje. Po ponownym uruchomieniu, w menedżerze urządzeń… Nadal mam wersję z 2001 roku. Nie wiem, czy mam to jakoś ręcznie zainstalować, czy co? Ale co dziwne, na początku w tym downloaderze pokazywał się napis - ,Status: Need", a teraz jest ,Status - same version". W dodatku po tym procesie napęd całkiem przestał działać - nie mogę go wysunąć.

http://imageshack.us/photo/my-images/690/wpjq.jpg/

No dobrze, ale czy gdyby było tak jak piszesz, to od razu po restarcie napęd by działał sprawnie przez jakiś czas, a nie musiałby ,odczekać", żeby ostygnąć?

Miałeś podać dane z opcji szczegóły, a nie sterownik.

Jak coś znajdę, podaj co masz za wersję - SB ile?

Pewnych zjawisk w elektronice nie da się wyjaśnić?

Najnowsze firmware: plik uruchamiasz z poziomu systemu, napęd pusty, po aktualizacji restart i ponownie system zainstaluje napęd i test.

http://www.cdrinfo.pl/bios/9078195443

Plik, do którego dałeś teraz link, to właśnie ten downloader, o którym pisałem. Uruchomiłem go jeszcze raz - znowu ściągnął i zresetował komputer, napęd zaczął działać. Czy na stałe, czy tymczasowo, to zobaczymy - odczekam trochę.

W zakładce Szczegóły mam wiele różnych zakładek do wyboru - w zakładce ,Identyfikator wystąpienia sprzętu" jest takie coś:

mhku.jpg

Zakładka ,Identyfikatory sprzętu":

tz7q.jpg

Data sterownika nadal wyświetla się jako 2001 rok, zobaczymy, czy coś się zmieniło.

W każdym razie dzięki za pomoc.

Teraz masz najnowsze firmware SB03, testuj.

Tak ma być.

Chyba teraz wszystko gra, dzięki za pomoc.