Partycje na dysku, nie mogę zrobić więcej niż 4

witam! Mam zainstalowanego Wind XP … dysk podzielony na 4 partycje. Chciałem zainstalować teraz jeszcze linuxa. Trzeba stworzyć 3 nowe partycje. Niestety nie da się w programie Gparted jak i podejrzewam w każdym innym. Wyskakuje mi komuniakt że nie mogę mieć więcej niż czterech partycji i karze coś tam wykonać. Ale przecież musi być na to jakaś rada.

Może spróbuj Paragon Partition Managerem, ja tym dzieliłem partycje jak instalowałem linuxa> A tak po za tym chyba podczas instalowania linuxa można partycje utworzyć?

Nie utworzysz więcej niż cztery podstawowe. Rozwiązaniem twojego problemu jest pozbycie się jednej partycji podstawowej i utworzenie w jej miejscu parycji rozszerzonej, wówczas będziesz mógł na niej utworzyć tzw. dyski logiczne i zainstalować na nich Linuksa.

Polecam lekturę obowiązkową:

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_69719.html

Nie jest prawdą że nie można utworzyć więcej niż cztery partycje podstawowe ;/ , prawdą jest tylko to że w tablicy

partcji jest miejsce na wpisy dla czterech partycji. Zaawansowane Menadżery botowania radzą sobie z tym problemem

bez trudu -po prostu pozwalają podmienić wpisy w tablicy partycji na inne partycje z HDD. W typowych rozwiązaniach

które się spotyka ilość partycji podstawowych zarządzanych w ten sposób sięga od 30 do ponad 100 :roll:

Nie są to jednak narzędzia łatwe w obsłudze - dotyczy to sytuacji awaryjnych i bez dobrej wiedzy tym zakresie

nie należy próbować ich użycia :expressionless:

Nieco informacj, na przykładzie XOSL i RPM :idea: :

http://www.enter.pl/archiwum/tekst.asp? … _latwy.htm

http://www.ranish.com/part/

Dobra to podsumujmy.

Mam 4 partycje podstawowe… czy nie da się jednej zmienić na nie wiem rozszerzoną. Ja totalnie nie łapie jak mam to zrobić. Czy muszę usuwać jakąś partycję? Czy na tej partycji rozszerzonej będzie wczytywał się drugi system Linux ? Czy nie da rady jakimś programem po prostu zmienić, że ta partycja nie ma być podstawowa ? W tych linkach co mi podaliście nic nie ma.

I dlatego nie jest wskazane abyś to robił sam ;/ , zbyt duże prawdopodobieństwo że uszkodzisz sobie to co masz już na dysku ;/

  • Zmienić można wszystko w trakcie instalacji Linuxa, ale należy usunąć wszystko z partycji która będzie przebudowana

oraz należy w pełni rozumieć co i gdzie będzie robione - efekt jest wtedy gwarantowany w 100%. :wink:

  • Inną drogą jest usunięcie jednej z partycji (opróżniając ją wcześniej) i usuwając ją z dysku. W jej miejsce zakładamy

partycję rozszerzoną, a na niej następnie tyle partycji logicznych ile sobie zażyczymy.

  • Istotną sprawą jest w jaki sposób będziemy bootować systemy: wykorzystując bootmanagera np XP, Gruba/Lilo z Linuxa czy bootmanager jakiejś innej firmy np w/w XOSL.

Nie są to sprawy trudne, ale nie sa to też sprawy zupełnie proste, o ile zainstalować większości się to jakoś udaje

to w razie jakichkolwiek problemów lub próbie powrotu do stanu poprzedniego większość traci czasem zawartość dysku ;/

Tak właśnie postanowiłem zrobić.

Mam jedną partycję 25Gb przeznaczoną na niby Muzykę. Było tam pare tylko GB więc przeniosłem i spróbuje zrobić. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Zrobiłem tak jak mówiliście.

Usunąłem jedną i zrobiłem z niej 4.

  1. 512Mb - linux-swap

  2. 10Gb - ext3

3)5Gb ext3

  1. cała reszta ntsf żeby mieć jeszcze na muzykę.

Czy to nie powinno mi się pokazać w moim komputerze ?

a>

49d06c2ee4074592med.jpg

W zarządzaniu komputerem wykrywa mi tamte partycje.

Czy linux będzie je wykrywał i czy będzie wykrywał te NTSF … żebym mógł np. filmy odtwarzać sobie ?