Jak Przywrócic Stan Systemu aby był taki jak po formacie

Witam,

Przepraszam za niejasny temat ale nie wiem jak to powiedzieć

Mam pytanie czy jest jakiś program którym zapisze stan mojego systemu zaraz po formacie (po zainstalowaniu sterowników programów itp.)

i żebym mógł wczytać ten stan np. po miesiącu użytkowania systemu?

Słyszałem o takim programie ale nie mogę go niestety odszukać

aa potrzebuje go ponieważ mam zepsuta stacje dysków i długo czyta płyty w rezultacie dłuższy czas w którym system się instaluje

planuje zakup nowej stacji dysków ale nie w tym akurat momencie dlatego szukam takiego programu.

Zrób sobie po prostu obraz partycji systemowej np. Norton Ghost 8.0 (wiem są nowsze wersje ale ja znam 8.0 :slight_smile: ) I już. Obraz zapisz na drugiej partycji a za miesiąc czy ile tam chcesz przywrócisz sobie system z momentu zaraz po zainstalowaniu sys, sterowników i podstawowych programów nie instalując go na nowo.

Metoda z obrazem dysku nie jest najlepsza, ponieważ wszystkie nowe aktualizacje, które nie zostały nagrane w kopii nie zostaną uwzględnione podczas przywracania, wskutek czego trzeba będzie je instalować ręcznie. Kolejna wada to to, że pliki tymczasowe domyślnie zostaną także zapisane w kopii, przez co czas jej tworzenia i rozmiar wzrosną. To samo jest z infekcjami. Jeśli np. w którymś z programów będzie niepożądany software to po instalacji na dysku, utworzeniu jego obrazu i później jego przywróceniu komputer pozostanie zarażony.

Utwórz punkt przywracania sytemu.

kubuleniekk , można użyć do tego celu wielu programów. Z darmowych np. Ping, ghost4linux. Z płatnych Acronis, Ghost.

Osobiście polecam zrobienie przynajmniej dwóch kopii:

  • pierwszą, czysty system wraz ze sterownikami, aktualizacjami (odpowiednio skonfigurowany, dodatkowo muszę zaznaczyć, że w tym przypadku nie należy stosować rzadnych patchów zmieniających w jakikolwiek sposób pliki systemowe, nie wolno tego robić !!

  • drugą, system wraz z najczęściej używanymi programami, dlaczego tak ?? …ponieważ w razie poważnej infekcji rekonstrukcja systemu zajmie ci kilkanaście minut.

Przed tworzeniem obrazu dobrze jest wyczyścić wszelkie pliki znajdujące się w katalogach tymczasowych. Dodatkowo wyłącz przywracanie systemu, tym samym usuwając wszystkie punkty przywracania. Dobrze jest też zrobić optymalizację rejestru np. za pomocą programu ERUNT.

Można też zastosować tzw. kopie przyrostowe ale to już inna bajka i standardowemu użytkownikowi raczej nie jest to potrzebne.

rokko ale jak robi się te kopie?

Tworzenie tego typu kopii jest bardzo proste, poprostu instalujesz system + sterowniki, następnie za pomocą nagranego na płytkę CD programu np. ping (ping.windowsdream.com) tworzysz pełną kopię partycji systemowej (oczywiście komputer startujesz z ów bootowalnej płytki). Na stronie ping-a masz przewodnik jak zrobić kopię zapasową. Do tego celu nie koniecznie musi być użyta płytka CD, może być pendrive (odpowiednio przygotowany). Jeżeli będziesz miał z tym problem to pisz na pw.

Pozdrawiam

:slight_smile:

przepraszam, wiem że to stary temat lecz planuję właśnie przeinstalowanie systemu xp i mam zamiar użyć programu Norton Ghost i tu właśnie mam pewne pytanie czy jak zrobię kopie zapasowa wszystkich dysków i później przywrócę wszystko do stanu takiego jak przed formatem który mam zamiar zrobić to czy bede miał zainstalowane i będą działać wszystkie programy gry itp.?

Tak