Powiększanie rozmiarów partycji

Partycja C na której mam Windowsa i inne programy jest zbyt mała. Co zrobić aby powiększyć rozmiary tej partycji kosztem innej? Próbowałem użyć programu Partition Magic 8.0, niestety wersja demo do której tylko mam dostęp nie pozwala na wprowadzanie zmian w życie więc rozmiaru partycji C powiększyć nie mogę… Prosiłbym o namiary na programy pozwalające na powiększenie / łączenie partycji, najlepiej w jakiś prosty sposób bo nie jestem za dobry w te klocki. Dodam, że wszystkie partycje obsługiwane są w formacie NTSC a program musi działać na Windows XP. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc / wskazówki.

programem gparted

Proszę: viewtopic.php?f=22&t=236474 bardzo podobny topic. :slight_smile:

zobacz tą http://komputery.katalogi.pl/Partition_ … 28436.html instrukcję obsługi…

Dziękuję za porady. Mam jednak jeszcze pytanie. Pytałem się w sprawie łączenia partycji również kolegi, który zalecił mi by partycja C nie była większa niż 15GB, ja jednak chciałbym ją powiększyć do 50GB z powodu dużej przestrzeni dla folderu Moje Dokumenty. Kolega twierdzi, że partycja główna mająca więcej niż 15GB może spowolnić pracę Windowsa. Czy to prawda? Jeśli tak, to czy spowolni go na tyle, że lepiej nie powiększać partycji C kosztem wygody? Proszę o wyrozumiałość :wink:

W dniu 29.05.2008 , o godzinie 10:18 został dopisany post przez man314

To jak jest z tymi rozmiarami głównej partycji? Pytam poważnie. Proszę odpiszcie bo chcę powiększyć tą partycję C ale jeszcze nie wiem na jak dużą…

Znaczy lepiej żebyś przeniósł Moje Dokumenty na inną partycję, a C:\ zrobił gdzieś na 15GB i wtedy nie będziesz musiał kopiować plików z Dokumentów w razie formata itd…

Trzymanie dokumentów na partycji systemowej jest nierozsądne. Wielkość partycji systemowej powinna być ustalona na podstawie wielkości dysku twardego. Nie powinna być ona mniejsza niż 15GB ani większa niż 30GB. Dochodzi tu jeszcze kwestia gdzie będziesz instalował swe programy, czy na partycji głównej (systemowej) czy na innej dedykowanej. Podsumowując wszystko zależy od tego jakim dyskiem dysponujesz i jaką filozofię zarządzania aplikacjami przyjmiesz.

Ja np: programy, które mało zajmują wale na C:, ale już programy, które zajmują powyżej 300MB i gry wale na D:. Taka mała podpowiedź.